Sari la conținut

Yamaha Xjr 1300


HAMMON
 Share

Postări Recomandate

urmeaza saptamana asta sa primeasca o pereche de manete noi, TITAX gold, apo sa iau engine guards alea scurte de pe ebay si niste semnale led din aluminiu, cod louis 10033417 :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • Răspunsuri 164
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut!

Eu am achizitionat recent un xjr de 1200 :baldy: din 95 si pot spune ca sunt foare multumit de "babuta" mea, cu toate ca este destul de neingrijita si putin cam cazuta..dar e ok si intentionez sa o fac sa arate ca noua.Ce ziceti, ma primiti si pe mine sau e exclusiv pt XJR 1300?

Si intr-adevar, apropo de ce se vorbea la inceputul topicului, nu se compara mersul pe ea cu foarte multe lucruri.Pot spune ca ofera un feeling cel putin deosebit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut!

Eu am achizitionat recent un xjr de 1200 :wacko: din 95 si pot spune ca sunt foare multumit de "babuta" mea, cu toate ca este destul de neingrijita si putin cam cazuta..dar e ok si intentionez sa o fac sa arate ca noua.Ce ziceti, ma primiti si pe mine sau e exclusiv pt XJR 1300?

Si intr-adevar, apropo de ce se vorbea la inceputul topicului, nu se compara mersul pe ea cu foarte multe lucruri.Pot spune ca ofera un feeling cel putin deosebit.

 

 

te primim...este topic de XJR :)...vad ca esti din bucuresti si ma gandesc ca poate ne si vedem pe la arc sa schimbam o parere...pana una alta bagat niste poze cu ea asa cum e

 

:baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

te primim...este topic de XJR :)...vad ca esti din bucuresti si ma gandesc ca poate ne si vedem pe la arc sa schimbam o parere...pana una alta bagat niste poze cu ea asa cum e

 

:wacko:

 

 

Salut.Revin cu niste poze ale XR-ului meu.Cu toate ca se afla in plin proces de reconditionare :P si nu pot spune ca arata nici pe jumatate ca frumusetile cu care va laudati voi. Si cu ocazia asta as vrea sa revin si niste intrebari.In primul rand daca ghidonul asta s-ar potrivi, in al doilea rand daca stiti ceva despre suspensiile Hagon pentru ca Ohlins-urile mele sunt deja depasite de vreme foarte rau si altele noi am vazut ca sunt foarte scumpe si in al treilea rand si cel mai important, daca stiti de unde as putea gasi un capac de la starter pentru electromotor (cel banuiesc ca asta se afla in spatele capacului :baldy: ). Este cel de pe partea stanga de sub motor.Al meu in urma unui incident stupid s-a cam crapat urat si trebuie inlocuit.Am atasat o poza si cu el aici.

 

In alta ordine de idei...imediat ce ii rezolv problemele si o pun in stare de functionare (are nevoie printre altele mai nou si de o noua maneta de ambreiaj) cred ca ne vom vedea si pe la arc si poate chiar pentru vreo plimbare ceva, nu doar pentru cateva pareri :lol:

 

PS: Ma bucur ca am gasit un coltisor si pentru XJR-uri in sfarsit, se pare ca nu sunt foarte populare pe la noi precum multe alte mobre...

post-46619-1241381635_thumb.jpg

post-46619-1241381723_thumb.jpg

post-46619-1241381774_thumb.jpg

Editat de Responsabilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A! Si inca ceva la fel de important.As vrea sa inlocuiesc si ceasurile si scaritele pilotului. In urma aceluiasi accident stupid care m-a lasat si fara capac pe stanga petrecut acum cateva zile pe o linie de tramvai cu 10-15 la ora mobra a ajuns pe jos iar ceasul vitezometrului s-a spart, scaritza de pe stanga s-a rupt (mobra fiind destul de corpolenta iar componentele destul de "obosite") si nu stiu exact de unde as putea gasi piese... :baldy:

 

Thanks in advance!

 

Cat despre mai multe poze...coming soon! :wacko:

Editat de Responsabilu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A! Si inca ceva la fel de important.As vrea sa inlocuiesc si ceasurile si scaritele pilotului. In urma aceluiasi accident stupid care m-a lasat si fara capac pe stanga petrecut acum cateva zile pe o linie de tramvai cu 10-15 la ora mobra a ajuns pe jos iar ceasul vitezometrului s-a spart, scaritza de pe stanga s-a rupt (mobra fiind destul de corpolenta iar componentele destul de "obosite") si nu stiu exact de unde as putea gasi piese... :baldy:

 

Thanks in advance!

 

Cat despre mai multe poze...coming soon! :)

 

 

Salutare....ghidon exact ca al tau am pus eu pe a mea (LSL superbike). Eu trebuie sa schimb si manetele cu unele TITAX si o sa imi ramana alea originale...daca se vor potrivi, e timp sa vorbim :lol:

 

In privinta capacului, sunt de parere ca o sa gasesti multe piese pe ebay.de, la fel si cu scaritele. Eu o sa imi schimb si scaritele cu LSL aluminiu de pe louis, deci ramane sa mai vorbim.

 

bafta :wacko:

 

PS : nu arata asa de rau pe cat ai descris-o tu in primul post :P....arata chiar binisor

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ar fi super tare cu manetele.Desi sa fiu sincer ma gandesc sa achizitionez si eu niste TITAX Silver daca se potrivesc.Am vazut ca arata bine.Din mare nefericire insa nu am gasit deloc capacul care imi trebuie pe tot ebay-ul.. :baldy: si asta e cam nasol. Si cu ceasurile..as vrea sa le comand de acolo ca prin alte parti nu prea am gasit insa am ceva reticentze sa fiu sincer. Pune si tu te rog un link cu scaritzele de care zici pe luis ca sunt curios :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

scarite 1 sau scarite 2...pe GOLD :wacko:

 

pe langa scarite, trebuie sa mai iei si suporti.....lucru care te duce daca schimbi si la pilot si la pasager, maxim 100 euro

 

eu le vreau pe gold :)

 

 

in alta ordine de idei, treaba cu manetele e putin cam complicata..pt moment, cel putin, am inteles ca TITAX isi cam bate joc de clienti in sensul in care comenzile ajung cu intarziere si incomplete. Eu pana la urma mi le-am comandat de pe louis la 100E bucata si nici macar ei nu au pe stoc decat maneta de frana :moto: ..

 

uite si niste semnale LED super mistoace pt motoretele noastre

 

bafta..and keep in touch :wacko:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite-te pe SITE`ul ASTA...ai sanse sa gasesti un capac ce iti trebuie tie, aftermarket :wacko: + multe alte accesori interesante :wacko: - cum ar fi inaltatorul asta de ghidon :moto:

 

@HAMMON am vazut si pambriz de care vrei matale :)

 

..preturi relativ OK

Editat de metaxa09
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@metaxa09 Mama cate chestii pe care as vrea sa le iau am gasit!! :)) Ma simt ca un copil intr-un magazin cu jucarii pe site-urile astea. Bani sa fie ca de restul...imi fac moto-ul de nu-l mai recunosc nici eu dupa. Dar observ ca ceea ce ma roade cel mai tare, si anume capacul ala ramane tot de negasit. :wacko: Cred ca in ult 2 zile la serviciu am stat numai pe site-urile de shopping europene si nu numai si vad ca nu prea am sanse sa gasesc ce caut. Am sunat chiar si la unii si la altii care au motoare dezmembrate dar se pare ca se gasesc piese putin cam greu pentru XJR-urile noastre....:wacko:( Acum singura optiune pe care o vad e sa merg la un mare mester Manole ca sa zic asa si sa-mi sudez capacul, sa-l polishez....pff, cam nasoala treaba.

 

Cat despre restul, metaxa zi-mi si mie te rog cum vine ghidonul nou achizitionat daca se aseaza bine si e ok de tinut ca de sapt viitoare fac si eu rost de ceva banuti si vreau sa-mi iau ghidon, scaritze B), parbriz si muuulte altele.Chiar si niste suspensii Hagon daca ale mele nu mai pot fi reconditionate (am uitat sa mentionez ca suspensiile mele pe spate plang cu lacrimi de ulei intr-un ritm ceva de speriat)

 

PS: dupa ce o fac sa iasa din garaj poate ne vedem cu ele pe la o plimbare prin oras

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ghidonul nu este foarte diferit de celalalt ca pozitie...este doar putin mai lung si alta forma (mai drept). Se poate sa fi nevoit sa schimbi si inaltatoarele, asta ca sa nu iti loveasca ghidonu in reglajele de furca de pe inaltatoarele stoc. Daca schimbi ghidonul, acesta atrage dupa el o serie de alte schimbari. Conductele se poate sa nu iti mai ajunga cum trebuie (sau sa nu poti braca ghidonul la maxim)...daca le schimbi, iarasi, e pacat sa nu pui conducte racing cu tresa metalica. Sunt niste baieti in Timisoara care fac astfel de conducte, HEL, si baietii sunt super meseriasi si seriosi (ai in cateva zile pachetul). Este vorba despre ThunderBikes, pe care ii recomand cu incredere.

 

In concluzie ca sa pui un ghidon superbike, schimbi si inaltatoare si conducte :wacko:

 

 

Bafta :moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metaxa, multumesc pt link-ul cu engine guards. Le-am si comandat deja si astept sa imi ajunga. Link-ul vechi care il aveam nu mai era disponibil.

In legatura cu site-ul recomandat, arata interesant, insa, asa cum am mai spus, eu zic ca XJR-ul este o opera de arta si in varianta stock, asa ca voi incerca sa ma limitez la a adauga „tunning-uri” pe ea.

Iti mai cer ajutorul cu inca ceva: tot nu gasesc faruri de schimb cum am eu (vezi poze printre primele posturi). Si daca incep sa pun alt model de faruri deja deschid cutia pandorei si parca vad ca voi incepe sa fac si alte modificari.

Multumesc anticipat.

 

PS: ai intampinat probleme pe ebay.de cu cont de Romania? Eu am apelat la o prietena care are cont de .de si zicea ca e mai bine asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metaxa, multumesc pt link-ul cu engine guards. Le-am si comandat deja si astept sa imi ajunga. Link-ul vechi care il aveam nu mai era disponibil.

In legatura cu site-ul recomandat, arata interesant, insa, asa cum am mai spus, eu zic ca XJR-ul este o opera de arta si in varianta stock, asa ca voi incerca sa ma limitez la a adauga „tunning-uri” pe ea.

Iti mai cer ajutorul cu inca ceva: tot nu gasesc faruri de schimb cum am eu (vezi poze printre primele posturi). Si daca incep sa pun alt model de faruri deja deschid cutia pandorei si parca vad ca voi incepe sa fac si alte modificari.

Multumesc anticipat.

 

PS: ai intampinat probleme pe ebay.de cu cont de Romania? Eu am apelat la o prietena care are cont de .de si zicea ca e mai bine asa.

 

 

salutare :)

 

1.faruri gasesti pe site-ul pus de mine, dar nu stiu daca sunt exact ca alea ale tale :eek:....altceva nu mi-a sarit in ochi, dar in caz ca gasesc ceva, te anunt fara problema

 

2.nu mi-am comandat niciodata singur de pe ebay ci am apelat la prieteni asa cum ai facut si tu, asa ca nu stiu cum e treaba cu conturile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Metaxa, multumesc pt link-ul cu engine guards. Le-am si comandat deja si astept sa imi ajunga. Link-ul vechi care il aveam nu mai era disponibil.

 

@HAMMON, sa pui si tu te rog poze cu protectiile de motor cand iti ajung sa imi fac si eu o idee cat sunt de late ca ma bate un gand dar nici nu as vrea sa fie foarte late

 

multam

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok.

Intre timp imi voi face cont pe ebay si imi voi comanda si alte piese. I will keep you update.

 

 

ti-au cam luat ochii piesele de pe ebay ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

In sfarsit am primit protectile pt motor azi. Nu am rezistat si le-am si instalat (foarte simplu, 30 min). SUnt la fix de elegante si de eficiente. Nu sunt nici prea mici nici prea mari. Sper sa te ajute pozele astea facute cu telefonul mobil in garaj.

Zicea @Kapno ca pe astea se pot monta scarite de picior tip highway. Sa vedem....:D

post-25997-1244224545_thumb.jpg

post-25997-1244224687_thumb.jpg

post-25997-1244224704_thumb.jpg

Editat de HAMMON
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In sfarsit am primit protectile pt motor azi. Nu am rezistat si le-am si instalat (foarte simplu, 30 min). SUnt la fix de elegante si de eficiente. Nu sunt nici prea mici nici prea mari. Sper sa te ajute pozele astea facute cu telefonul mobil in garaj.

Zicea @Kapno ca pe astea se pot monta scarite de picior tip highway. Sa vedem....:D

 

 

foarte misto protectiile....m-ai convins sa mi le comand si eu...sunt scurte :P

 

mie mi-au venit manetele TITAX GOLD de la Louis (prin nea` Emppu, sa-i dea D-zeu sanatate si noroc in traista :D ) si promit sa pun poze imediat ce le montez, cum ma mai eliberez un pic cu serviciu

 

numai bine :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

foarte misto protectiile....m-ai convins sa mi le comand si eu...sunt scurte :D

 

mie mi-au venit manetele TITAX GOLD de la Louis (prin nea` Emppu, sa-i dea D-zeu sanatate si noroc in traista :rock: ) si promit sa pun poze imediat ce le montez, cum ma mai eliberez un pic cu serviciu

 

numai bine :P

 

Sa le folosesti sanatos!

 

Referitor la scarite pe crashbars... :rock: am vazut la bikereala de la CJ un Bandit 600 cu crashbars si scarite montate pe ele si mi s-a parut de mega-cocalareala. Daca tot vreau sa stau ca la dentist, imi iau direct chopper, nu-mi bat joc de motoreta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sa le folosesti sanatos!

 

Referitor la scarite pe crashbars... :rock: am vazut la bikereala de la CJ un Bandit 600 cu crashbars si scarite montate pe ele si mi s-a parut de mega-cocalareala. Daca tot vreau sa stau ca la dentist, imi iau direct chopper, nu-mi bat joc de motoreta.

 

 

Eu nu am vazut niciodata cum arata scaritele alea puse pe crashbars decat pe chopper. Normal ca prima data voi face o proba sa vad cum arata. Referitor la megacocalareala....no comment inca. Ai vazut un Bandit de 600 ... asa ca nu se pune!!! :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...