Sari la conținut

Dr 400 Vs Dominator


Postări Recomandate

acum cateva zile am avut o discutie interesanta cu un amic de al meu despre alegerea primului motor de enduro. ca sa lamurim de la inceput, de vro 2 luni de zile eu mi-am luat un dominator dar inca nu am permis. m-am dat cu el de cateva ori prin poligon si pe un "camp" din apropiere dar inca nu mi-am permis sa o iau prin oras. eu sunt foarte multumit de dominator, chiar daca in a 3-a daca dau gaz simt ca fuge prea mult pt un incepator (de asta rar de tot am dat a 3-a pana acuma).

acuma prietenul meu vrea sa isi aleaga un suzuki dr de 400. din auzite si de la prieteni stiam ca e o motocicleta mult mai naravasa decat dominatorul, chiar daca are mai putini cai. oare ma insel? care credeti ca iarta mai mult dintre ele? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

acum cateva zile am avut o discutie interesanta cu un amic de al meu despre alegerea primului motor de enduro. ca sa lamurim de la inceput, de vro 2 luni de zile eu mi-am luat un dominator dar inca nu am permis. m-am dat cu el de cateva ori prin poligon si pe un "camp" din apropiere dar inca nu mi-am permis sa o iau prin oras. eu sunt foarte multumit de dominator, chiar daca in a 3-a daca dau gaz simt ca fuge prea mult pt un incepator (de asta rar de tot am dat a 3-a pana acuma).

acuma prietenul meu vrea sa isi aleaga un suzuki dr de 400. din auzite si de la prieteni stiam ca e o motocicleta mult mai naravasa decat dominatorul, chiar daca are mai putini cai. oare ma insel? care credeti ca iarta mai mult dintre ele? :cheers:

 

 

hmmm...dr 400 e hard enduro adevarat, dominator e dual sport de scoala veche. bine, dintre toate enduroaicele, dr400 e greoi, cam lent, dar iti faci treaba cu el. e mai naravas pentru ca e specializat pe teren. nu cred ca problema se pune in termeni de cat de iertatatoare, ci cat de atent poti fi tu. in opinia mea e mult mai nasol sa te dai pe jos in teren cu domi - care e mai domoala - si sa si trebuiasca sa o ridici dupa aia, cu cele 40 de kg in plus ale ei.

 

daca vrei sa te dai si pe strada si plimbari enduro, forestiere, macadam, usor pe camp, atunci dominator.

daca vrei ceva strict de teren, dar totusi inmatriculabil, atunci dr 400.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hmmm...dr 400 e hard enduro adevarat, dominator e dual sport de scoala veche. bine, dintre toate enduroaicele, dr400 e greoi, cam lent, dar iti faci treaba cu el. e mai naravas pentru ca e specializat pe teren. nu cred ca problema se pune in termeni de cat de iertatatoare, ci cat de atent poti fi tu. in opinia mea e mult mai nasol sa te dai pe jos in teren cu domi - care e mai domoala - si sa si trebuiasca sa o ridici dupa aia, cu cele 40 de kg in plus ale ei.

 

daca vrei sa te dai si pe strada si plimbari enduro, forestiere, macadam, usor pe camp, atunci dominator.

daca vrei ceva strict de teren, dar totusi inmatriculabil, atunci dr 400.

 

thx pt info. ca titlu informativ baiatu intre timp si-a schibat obtiunea si vrea sa isi ia un dr350 ;) :cheers: a zis ca oricum pt un incepator ii e suficient :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

thx pt info. ca titlu informativ baiatu intre timp si-a schibat obtiunea si vrea sa isi ia un dr350 ;) :cheers: a zis ca oricum pt un incepator ii e suficient :D

 

O alegere foarte buna pentru ca e incepator: e ieftina, motor aproape indestructibil daca ii respecti schimburile de ulei, destul de usoara si are suficienta "vana" sa te catzeri cu ea colo si colo (nu prea hard dar destul de bine), intretinere ieftina, simplitate constructiva, usurinta in exploatare, etc etc.

 

:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...