Sari la conținut

Solutie Toba


Postări Recomandate

salut la toata lumea!

ma numesc bogdan 35 ani bucuresti si sunt endurist relativ incepator.

vreau sa va impartasesc ceva care mi se pare ca o sa fie o solutie pt multi dintre voi!

pe scurt:

acum 2 saptamani am hotarat sa schimb batrana dr-350 din 91 pe "una" ceva mai tanara. si cu ceva eforturi financiare am gasit-o!!!!

drz-400s din 2005 cu "butonas"

dragoste la prima vedere. cu toata dragostea 2 lucruri m-au deranjat f. tare inca de la inceput la ea si anume:

_ghidonul ca de bicicleta si adus mult spre motorider

_toba!!!!! plicticoasa tare rau

 

ca atare am hotarat sa i-au masuri:

am cumparat ghidonul de ktm de 28 dar inca mai astept inaltatoarele din germania prin intermediul celor mai simpatici dealer louis si anume cei de la paula's.

dar cu toba ce sa fac???? m-am intrebat eu.

am facut comanda din america pt un 2 bros la pret destul de piperat dar tocma buna pt drz

insa cum sunt genul care daca vrea ceva acel lucru trebuie sa se intample "ieri" am hotarat sa trag cu ochiul pe vanzari accesorii de pe forum.

zis si facut! si iata ca vad un anunt care suna bine despre o finala akrapovic. pun mana pe telefon mai mult intr-o doara si sun la 0722367945 unde raspunde roberto(moto rider inrait si super baiat care aduce din intamplare motorete si piese de afara) si-mi spune un pret care ma incanta.

dar ce facem cu montatul?

nici o problema spune el. stiu un baiat care o sa o potriveasca!

bun zic si iata-ma cum ma instalez in 20 min la roberto care imediat se apuca sa demonteze toba de pe r1 al lui spre vanzare.(akrapovic carbon-bijuterie)

 

si acum ajung de fapt la ceea ce vreau sa va spun:

"baiatul" care trebuia sa o potriveasca se numeste Radu(bucuresti) inginer in sudura.

astazi m-am prezentat la ora 10:00 la el si din gluma in gluma(apropo e endurist) pe la 4 dupa amiaza am plecat in duduituri de akrapovic.

nu prea imi gasesc cuvintele sa va explic cam cum lucreaza!!!!!!

tot traseul,cot sau galerie cum s-o spune din inox de ceea mai buna calitate(apropo si eu sunt inginer si inteleg cat de cat in materiale) si cu vreo 7 coturi ca treaba sa iasa bine!

toba veche????

intacta: saptamana viitoare trebuie sa merg la autentificare la rar si probabil ca in vreo 10 min o sa o pun singur la loc!

 

concluzie: fratilor daca va place o finala cumparati-o ca de restul se ocupa Radu!!!!!

 

p.s: daca vreti sa vedeti capodopera ma puteti suna la 0746099927 ne intalnim si vedeti cu ochii vostrii.

BAFTA!!!!

 

si inca ceva destul de important: pe Radu il puteti gasi la 0724230550 si va dau un tip_nu-i place sa i se zica domnu' Radu :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo

daca cineva are impresia ca-i fac reclama gratuita se cam inseala!

astazi l-am cunoscut dar consider ca dupa ce am petrecut cateva ore bune langa el si vazand cam cum lucreaza eu spun ca merita cu prisosinta cateva vorbe frumoase.

si dupa cum i-am si promis nu mai scapa de mine usor.

am de gand sa continui "colaborarea" cu acest tanar inginer(27 ani) si sa-l rog sa-mi faca si scaritele spate care imi lipsesc, apoi un sistem destept pe care l-am vazut pe motoreta lui cu o clapa care reduce mult zgomotul.(toba confectionata de el care arata super bine si si suna super) s.am.d

practic nu cred ca e ceva ce tine de "imblanzirea" metalelor care sa nu o poata face!!!!

si pana la urma cred ca o sa ma apuc si de downhill-pasiunea lui maxima!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

apropo

daca cineva are impresia ca-i fac reclama gratuita se cam inseala!

astazi l-am cunoscut dar consider ca dupa ce am petrecut cateva ore bune langa el si vazand cam cum lucreaza eu spun ca merita cu prisosinta cateva vorbe frumoase.

si dupa cum i-am si promis nu mai scapa de mine usor.

am de gand sa continui "colaborarea" cu acest tanar inginer(27 ani) si sa-l rog sa-mi faca si scaritele spate care imi lipsesc, apoi un sistem destept pe care l-am vazut pe motoreta lui cu o clapa care reduce mult zgomotul.(toba confectionata de el care arata super bine si si suna super) s.am.d

practic nu cred ca e ceva ce tine de "imblanzirea" metalelor care sa nu o poata face!!!!

si pana la urma cred ca o sa ma apuc si de downhill-pasiunea lui maxima!!!!

Pe unde sta Dl. Radu asta ? Sa stim si noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca tot veni vorba de coturi la tobe...si preturi.

de curand mi-am luat un supertenere(inca neinmatriculat pe atunci) si o toba Leo Vince (la fo 300 de lei). problema cu cotul adaptor a inceput de la telefon. 2 din 3 nu mi-au dat nici macar un pret aproximativ pe lucrare fara sa vin cu moto si toba la fata locului. am inteles situatia si am inceput sa ma plimb prin Bucuresti cu masina, remorca si vaka sus pe ea. (noroc ca sunt ale mele si nu a trebuit sa inchiriez). din pacate pt. mine (nu pt. ei, aveau clienti destui :P ) confectionarea acestui cot costa 300 lei. adica cat o toba, per total mai mult decat as fi cumparat o toba cu tot cu cot de pe ebay. poate sunt eu prea sarac, sau chitros, sau poate altii nu se uita la banii din buzunar. ce puteam face in situatia asta? sa sun un prieten. asta am si facut si ne-am apucat amadoi de treaba. eu cu taiat-u, el cu autogenu. (deh, n-avem argon si inox).

iaca "scumpetea" de piesa (numai parte incercuita a fost confectionata, restul cotului find original al tobei):

post-143-1219350495_thumb.jpg

@bec: chiar as vrea si eu sa stiu cine sudeaza mai ieftin in argon :makeout:

P.S. da, stiu. o teava e mai scurta decat cealalta. asta am gasit prin curte :makeout:

Editat de Cata M
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...