Sari la conținut

Motor Vechi Si Problemele Pe Care Le Aduce


SiloS
 Share

Postări Recomandate

Salut ! Vreau sa imi cumpar si eu un motor... si sunt fortat de buget sa imi iau ceva mai vechi ! M-am decis asupra unui Suzuki GS 500 de la inceputul anilor '90 ... imi place cum arata, e bun la bani ... insa nu am idee la ce sa ma astept pe urma ! Vreau sa aflu cam care ar fi problemele la care poti sa te astepti de la un motor mai vechi, cam cat costa piesele, daca se gasesc :cheers: .

 

O motocicleta veche este un sac fara fund ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

GS-ul a fost o motocicleta buna, dar la anii aia s-ar putea sa bagi ceva bani, depinde foarte mult de priceperea celui care o cumpara si mult mult noroc.

Eu am Cb din 84, deci din 90 nu e veche. Ca sa il citez pe un amic, pe-a mea nici la G.Antipa nu o mai primeste :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ! Vreau sa imi cumpar si eu un motor... si sunt fortat de buget sa imi iau ceva mai vechi ! M-am decis asupra unui Suzuki GS 500 de la inceputul anilor '90 ... imi place cum arata, e bun la bani ... insa nu am idee la ce sa ma astept pe urma ! Vreau sa aflu cam care ar fi problemele la care poti sa te astepti de la un motor mai vechi, cam cat costa piesele, daca se gasesc ;) .

 

O motocicleta veche este un sac fara fund ?

 

Stai linistit ca suzuki GS500 e o motocicleta foarte fiabila de felul ei. Cel mai probabil o sa ai probleme minore care nu tin de motor in sine. Sa iei pe cineva care se pricepe cu tine cand o cumperi sa iti zica cam ce probleme are si ar putea avea pe viitor.

 

Numai bine :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...dar la anii aia s-ar putea sa bagi ceva bani...

 

In ce ? Cam cat ?

 

depinde foarte mult de priceperea celui care o cumpara si mult mult noroc.

 

Eu nu am nici o treaba cu motoarele... sa zicem ca o sa ma bazez pe noroc . :)

 

Sa iei pe cineva care se pricepe cu tine cand o cumperi...

 

Nu cunosc nici un posesor de GS ... nu am nici o treaba cu posesorii de motoare de la mine din oras .

 

...sa iti zica cam ce probleme are si ar putea avea pe viitor.

 

Am vorbit cu mai multi posesori de GS500, toti ziceau ca au motoarele in stare buna, eventual spuneau ba ca au un cauciuc mai uzat ori trebuie facuta revizia :blink: .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am motor din 90 ...

 

am facut cu el destui km si am iesit cu el din tara, la drum lung, fara nici cea mai mica problema..

 

motorul daca e in mintile lui nu ai nimic de bagat in el.

 

in timp s-ar putea sa mai pice unele componente electrice (enorma, varsta) asa ca sa te astepti la un releu de incarcare (valabil cam la toate motoretele), o sa ii schimbi consumabile (cauciucuri cam 200 euro), kit lant cam 150, eventual rulmenti inca 150. preturile le-am pus aproape din burta si comparativ cu ce am investie eu in mobra mea..

 

eu am cumparat o africa twin din 90. am mers cu ea destul in tara, am dus mobra sa vada si alte meleaguri (austria, franta, germania, ungaria, belgia, olanda) si nu a avut nici pe dracu ..

 

in timp , unele piese imbatranesc (prinderi de cauciuc etc ) si trebuie schimbate, e firesc dar merg facute mici adaptari .. acolo unde nu ai colierul de cauciuc pui si tu un colier metalic sau ceva asemanator, rezolvi, dar grija ca in timp se transforma in carpeli peste carpeli ..

 

de asemenea apar mici probleme cu cate un surub intepenit dar rar..

 

sa mai pui la socoteala o baterie (70e in cazul meu)

 

daca motorul este bun, ingrijit si nu si-a batut nimeni joc de el teoretic nu ar trebui sa ai nici cea mai mica problema. daca in schimb are mici defecte ascunse, daca a fost folosit de un mic rossi fara sa aiba grija de el poti sa te astepti la cheltuieli putin mai maricele..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

daca motorul este bun, ingrijit si nu si-a batut nimeni joc de el teoretic nu ar trebui sa ai nici cea mai mica problema.

 

Asta sper si eu ... si daca iau motorul in stare buna mult timp nu o sa am probleme pentru ca si eu o sa merg incet !

 

daca in schimb are mici defecte ascunse, daca a fost folosit de un mic rossi fara sa aiba grija de el poti sa te astepti la cheltuieli putin mai maricele.

 

Nu am cum sa vad defectele ascunse din moment ce nu ma pricep . :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Painkill3r
Salut ! Vreau sa imi cumpar si eu un motor... si sunt fortat de buget sa imi iau ceva mai vechi ! M-am decis asupra unui Suzuki GS 500 de la inceputul anilor '90 ... imi place cum arata, e bun la bani ... insa nu am idee la ce sa ma astept pe urma ! Vreau sa aflu cam care ar fi problemele la care poti sa te astepti de la un motor mai vechi, cam cat costa piesele, daca se gasesc :) .

 

O motocicleta veche este un sac fara fund ?

 

Mai bine cauta Honda CBR F1 , sunt foarte rezistente, exact in situatia ta am fost si eu, am luat cbr f1 si merge foarte bine. Nu am schimbat decat consumabilele, bujii, baterie, filtru aer si ulei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai bine cauta Honda CBR F1 , sunt foarte rezistente, exact in situatia ta am fost si eu, am luat cbr f1 si merge foarte bine. Nu am schimbat decat consumabilele, bujii, baterie, filtru aer si ulei.

 

Mai bine.. mai bine... mai bine... ia-ti tren, ia-ti elicopter, ia-ti naveta spatiala... dreaq stie ce e mai bine :blink:

 

Asa se pot recomanda sute de motociclete fiindca totul a tinut de norocul + priceperea (mai mult sau mai putin) a fiecaruia.

 

Eu de exemplu am avut o Honda VT500E 1985... a mancat doar apa, paie, si uneori bataie :) Am facut 14000 de km cu ea (ca prima japoneza) de nu m-a durut nici in cot. Cand am vandut-o toti priveau anunturile cu scepticism, ca e veche, ca ma-sa pe gheatza... ma rog majoritatea habarnisti, nu ii condamn. A cumparat-o un baiat care era chiar foarte incepator, a mai cazut cu ea, a mai belit una alta (ca design), motocicleta merge in continuare de n-are greatza.

 

Depinde deci in primul rand de noroc si restul de pricepere si bineinteles de cat de serios e vanzatorul. In principiu GS 500-le e un motor simplu, care inghite multe chestii dar nu chiar orice. :laugh:

 

Ar fi foarte bine sa ai langa tine un prieten priceput cat de cat la achizitionare!

 

Multa bafta!

 

:)

Editat de Lupu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...