Sari la conținut

Cu Gpz-ul La Plimbare


Postări Recomandate

dupa un an de munca,stres..etc,am hotarat sa iau o mica vacanta,si sa facem o mica iesire cu motorul.....am stabilit impreuna cu tatal meu traseul si am ales turda-ludus-tg.mures-gheorgheni-lacul rosu-cheile bicazului-bicaz baraj..in total 270km...am incarcat "magarul" si am plecat la drum sambata la ora 11...prima oprire la iesirea din ludus,la popasul din curba(cei care cunosc zona stiu... :P )am mancat ceva(si pe cei care trec prin zona le dau un sfat-mai rabdati putin si opriti in alta parte sa mancati.. :makeout: .)...urmatoarea oprire in gheorgheni sa alimentam,apoi din nou la drum..am ajuns la lacul rosu cu opririle de vigoare la ora 15..despre cazare nici vorba,dar am luat cortul cu noi si ne-am intors 4 km intr-o poienita unde mai erau campate cateva corturi...am inoptat acolo ,iar a doua zi am plecat spre cheile bicazului...circulatia de cosmar,am mers bara la bara(scuze..roata la bara..)peisajul de vis,atat cat am reusit sa admir...am ajuns la baraj la ora 12..aici problema cu locul de campare..se putea monta cortul in chemping,dar problema ca se punea in panta si pe deasupra mai plateai 15 lei...dar ne-am orientat si am gasit un loc in afara campingului...hotarati sa ramanem acolo pana a doua zi dimineata,ne-am pus la bere pe greu... :kiss: :( si la baraj peisaj de vis,dar parca si preturile erau pe masura peisajului.. :P dimineata,pe la ora 5 a inceput furtuna...am reusit in timp record sa strangem cortul si roiu,frate...am mers pe ploaie,ceata pana la intrarea in cheile bicazului...ne/am oprit sa facem o cafea,apoi ne/am continuat drumul spre turda...intr-un cuvant-o iesire pe cinste,iar celor care au fost invitati sa ne insoteasca si din anumite motive nu au reusit ce pot sa le spun?ca au pierdut o distractie pe cinste...urmatoarea iesire va fi la ghetarul de la scarisoara-huda lui papara..doritorii sant invitati sa ne insoteasca..despre gpz am numai cuvinte de lauda..si-a facut treaba,si si-a facut-o bine...cateva foto... :crack:

 

dupa un an de munca,stres..etc,am hotarat sa iau o mica vacanta,si sa facem o mica iesire cu motorul.....am stabilit impreuna cu tatal meu traseul si am ales turda-ludus-tg.mures-gheorgheni-lacul rosu-cheile bicazului-bicaz baraj..in total 270km...am incarcat "magarul" si am plecat la drum sambata la ora 11...prima oprire la iesirea din ludus,la popasul din curba(cei care cunosc zona stiu... :makeout: )am mancat ceva(si pe cei care trec prin zona le dau un sfat-mai rabdati putin si opriti in alta parte sa mancati.. :unsure: .)...urmatoarea oprire in gheorgheni sa alimentam,apoi din nou la drum..am ajuns la lacul rosu cu opririle de vigoare la ora 15..despre cazare nici vorba,dar am luat cortul cu noi si ne-am intors 4 km intr-o poienita unde mai erau campate cateva corturi...am inoptat acolo ,iar a doua zi am plecat spre cheile bicazului...circulatia de cosmar,am mers bara la bara(scuze..roata la bara..)peisajul de vis,atat cat am reusit sa admir...am ajuns la baraj la ora 12..aici problema cu locul de campare..se putea monta cortul in chemping,dar problema ca se punea in panta si pe deasupra mai plateai 15 lei...dar ne-am orientat si am gasit un loc in afara campingului...hotarati sa ramanem acolo pana a doua zi dimineata,ne-am pus la bere pe greu... :hug: :P si la baraj peisaj de vis,dar parca si preturile erau pe masura peisajului.. :P dimineata,pe la ora 5 a inceput furtuna...am reusit in timp record sa strangem cortul si roiu,frate...am mers pe ploaie,ceata pana la intrarea in cheile bicazului...ne/am oprit sa facem o cafea,apoi ne/am continuat drumul spre turda...intr-un cuvant-o iesire pe cinste,iar celor care au fost invitati sa ne insoteasca si din anumite motive nu au reusit ce pot sa le spun?ca au pierdut o distractie pe cinste...urmatoarea iesire va fi la ghetarul de la scarisoara-huda lui papara..doritorii sant invitati sa ne insoteasca..despre gpz am numai cuvinte de lauda..si-a facut treaba,si si-a facut-o bine...cateva foto... :laugh:

post-21797-1219249831_thumb.jpg

post-21797-1219249856_thumb.jpg

post-21797-1219249877_thumb.jpg

post-21797-1219250051_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt dementiale GPZ urile. Am si eu unul si am facut anul acesta jumatate de tara cu el....Ma bucur cand mai vad si alte gepezeuri plimbarete :D

da,ai dreptate..e unul dintre cele mai fiabile motoare din cate am avut pana acum..(si am avut cateva..,chiar daca majoritatea comuniste..).anul viitor,avem programat(eu si tatal meu.. :rolleyes: )o tura pe transfagarasan..un motor sigur va fi gpz-ul..iar celalalt inca nu stiu care va fi...daca sant doritori,ne-am bucura sa ne insoteasca..putem dovedii ca transfagarasanul poate fi trecut si pe motoare clasice,nu neaparat transalpuri,africane... :ph34r:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator _Raul_

Respectele mele pentru tatal tau !

Cand faceam liceul la Ploiesti, acum mai bine de 10 ani, tata a venit cu Simsonul de la Craiova intr-o vizita surpriza.

Cand m-au chemat colegii la poarta, mi-au zis ca a venit in vizita fratele meu mai mare :D (tata purta barba, imbracat in piele, etc).

Este poate cea mai frumoasa surpriza si amintire pe care o am legat de el si motociclete si ma mandresc si acum cu asta.

Pe AdvRider este un topic foarte fain despre motociclisti si turele moto alaturi de parintii lor. Ma pune pe ganduri de fiecare data cand il rasfoiesc.

 

Felicitari !

 

P.S. - Si raspunsul este da! Kawasaki sunt motoare faine. Cine a avut una intelege. Au ceva al lor care te face sa te atasezi de ele.

Editat de Popescu_ MihailRaul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da,ai dreptate..e unul dintre cele mai fiabile motoare din cate am avut pana acum..(si am avut cateva..,chiar daca majoritatea comuniste..).anul viitor,avem programat(eu si tatal meu.. :D )o tura pe transfagarasan..un motor sigur va fi gpz-ul..iar celalalt inca nu stiu care va fi...daca sant doritori,ne-am bucura sa ne insoteasca..putem dovedii ca transfagarasanul poate fi trecut si pe motoare clasice,nu neaparat transalpuri,africane... :rolleyes:

 

 

Pai GPZ ul meu a mers pe Transfagarasan, asa ca iti urez ca si al tau sa ajunga pe acolo. S-a comportat foarte bine, pot sa zic ca a fost incantat de tura si cred ca o sa mai vrea sa faca una cat de curand.

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa un an de munca,stres..etc,am hotarat sa iau o mica vacanta,si sa facem o mica iesire cu motorul.....am stabilit impreuna cu tatal meu traseul si am ales turda-ludus-tg.mures-gheorgheni-lacul rosu-cheile bicazului-bicaz baraj..in total 270km...am incarcat "magarul" si am plecat la drum sambata la ora 11...prima oprire la iesirea din ludus,la popasul din curba(cei care cunosc zona stiu... :D )am mancat ceva(si pe cei care trec prin zona le dau un sfat-mai rabdati putin si opriti in alta parte sa mancati.. :rolleyes: .)...urmatoarea oprire in gheorgheni sa alimentam,apoi din nou la drum..am ajuns la lacul rosu cu opririle de vigoare la ora 15..despre cazare nici vorba,dar am luat cortul cu noi si ne-am intors 4 km intr-o poienita unde mai erau campate cateva corturi...am inoptat acolo ,iar a doua zi am plecat spre cheile bicazului...circulatia de cosmar,am mers bara la bara(scuze..roata la bara..)peisajul de vis,atat cat am reusit sa admir...am ajuns la baraj la ora 12..aici problema cu locul de campare..se putea monta cortul in chemping,dar problema ca se punea in panta si pe deasupra mai plateai 15 lei...dar ne-am orientat si am gasit un loc in afara campingului...hotarati sa ramanem acolo pana a doua zi dimineata,ne-am pus la bere pe greu... :D :P si la baraj peisaj de vis,dar parca si preturile erau pe masura peisajului.. :P dimineata,pe la ora 5 a inceput furtuna...am reusit in timp record sa strangem cortul si roiu,frate...am mers pe ploaie,ceata pana la intrarea in cheile bicazului...ne/am oprit sa facem o cafea,apoi ne/am continuat drumul spre turda...intr-un cuvant-o iesire pe cinste,iar celor care au fost invitati sa ne insoteasca si din anumite motive nu au reusit ce pot sa le spun?ca au pierdut o distractie pe cinste...urmatoarea iesire va fi la ghetarul de la scarisoara-huda lui papara..doritorii sant invitati sa ne insoteasca..despre gpz am numai cuvinte de lauda..si-a facut treaba,si si-a facut-o bine...cateva foto... :ph34r:

 

 

am multe foto facute,dar nu le pot pune.. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Eu am EN 500 cu motor de GPZ si e bestial; anul trecut am facut transfagarasanul cu fratele meu, tot pe un EN 500 si el, cu neveste bagaje, corturi si benzina in spinare si am urcat fara probleme; in total a fost un drum de 1000 km prin munti; daca planuiti ceva excursii mai lungi, cu cortul pt mai la vara in salbaticie, dati de stire ca m-am saturat de oras

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...