Sari la conținut

Plimbarea de weekend


cmatei
 Share

Postări Recomandate

Weekend-ul asta am fost prin Cheile Dobrogei si la Corbu, la mare. Desi ne-a plouat ingrozitor sambata, eu unul m-am distrat la maxim. Soarele l-am prins abia dupa ce am trecut Dunarea pe la Giurgeni.

post-480-1124737159_thumb.jpg

post-480-1124737181_thumb.jpg

Editat de cmatei
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DN22A pana la Ciucurova, pe urma DN22D si stanga spre Babadag, pe un drum fost asfaltat, prin padure, fain. Cetatea medievala de la Enisala e in varful unui deal, trebuie sa urci un drum pietruit.

 

Am urcat de pe platou pana la intrarea efectiva in cetate, nu fara ceva emotii la coborare :rusinica:

Din cetate a ramas doar zidul de incinta, dar peisajul din varful dealului merita efortul.

post-480-1124737652_thumb.jpg

post-480-1124737689_thumb.jpg

post-480-1124737716_thumb.jpg

post-480-1124737751_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am continuat spre Jurilovca, Ceamurlia, pana la intersectia cu E87. Cele 2 DR-uri s-au distrat :rusinica:

Continuat pe E87, pana in Mihai Viteazu, de unde am luat-o spre Sinoie, Istria, Nuntasi. Cogealac.

Destinatia: Cheile Dobrogei. Din pacate, aici i-am pierdut pe Sorin si Nucu.

 

Poze la sectiunea asta lipsesc, ne-a prins din nou ploaia pe drumul dintre Cogealac si Gradina. Drumul e pietruit, noi l-am gasit plin de balti si suvoaie revarsandu-se de pe camp. Ar fi fost buna o camera de filmat subacvatica, luam toate baltile din plin, a fost ca in filme. Pe un pod, am intrat intr-o balta cam pana la genunchi si mi-a venit apa pana in casca :unsure: Adrian, cu o Yamaha Diversion, a trecut fara probleme. Eu cu BIG-ul si celalalt Adrian, cu DR 650, eram ca acasa.

 

In Chei am avut parcare gratuita intr-o pestera. Liliecii nu ne-au cerut taxa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumos.. viata adevarata... iti vine sa te duci la mare, te duci .. la munte doar vara :rusinica: pacat ca nu e vara 6 luni :unsure:(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors prin Adamclisi - Ostrov - bac spre Calarasi. Pentru cei interesati, drumul e ok (si foarte frumos) pana in Baneasa, de unde mai sunt pana la bac vreo 30km de drum ba cu piatra cubica, ba asfalt prost, ba dale de beton. Pentru cei ce vor sa evite autostrada, e foarte bun drumul Calarasi - Oltenita - Bucuresti (a fost refacut anul trecut si e ca in palma).

 

Cam asta a fost, mai puneti si voi poze...

 

Asfalt uscat!

post-480-1124739460_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frumoasa tura si variata

erati singurei pe plaja aia?

 

pacat k Gilera mea post-4583-1124775736_thumb.jpg

nu se poate tine dupa DRurile voastre decit pe enduro, k pe sosea... dar ma fac eu mare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am fost si eu pe Calarasi - bac - dealurile Dobrogei - Mangalia

sint nishte dealuri superbe, mai ale daca esti calare: urci cobori, stinga dreapta, o minunatie

DAR:

- sa nu mergeti singuri pe acolo k nu intilniti nici tipenie de om, nici macar animale domestice eu nu am intilnit, in cazut unei defectiuni sau ceva...

- satele intilnite erau pustii, zburau prin ele scaietzi d'aia mari k in filmele western

- nu exista semne indicatoare sau rutiere, soseaua coboara brusc in dreapta k sa urce apoi brusc pe stinga

- pe harta am vazut un drum ce ma ducea direct in Mangalia printr-o intersectie in +, dar la fatza locului am gasit o intersectie in Y, nococ k era un cioban cu 2 oi si 1 magar care m-a indrumat pe un drum catre Mangalia (de carutza, prin cimp, cca 12 km)

dar peisajul a fost superb, asa k a meritat

drum bun calare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dupa ce m-am despartit de enduristi (ca nu mai puteam suferi pietrisul in loc de asfalt), mai ales ca am motor de strada si eram si cu pasager...

am purces la dormit in mangalia.

De acolo spre bucuresti:

Dupa negru voda:

post-144-1124803318_thumb.jpg

 

in baneasa, la drumul de piatra cubica:

post-144-1124803346_thumb.jpg

 

uite si dunarea:

post-144-1124803366_thumb.jpg

 

si trecerea cu bacul:

post-144-1124803391_thumb.jpg

 

 

Una peste alta a fost fain, o sa mai merg pe acilea, desi motoreta nu-i facuta pentru drumuri cu dale de beton....

 

 

Sorinake

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...