Sari la conținut

Mini Vacantza 26-30 Aug 2008


inascorpio
 Share

Postări Recomandate

Eu cu Emil (momentan, sper) vom pleca marti spre Transfagarasan, lejer, unde ne vom caza (avem si cortul ca rezerva).

Momentan am gasit cazare pentru 4 persoane in Arad si Brezoi (gratis!), incerc si undeva prin Transfagarasan si Sarmisegetuza (sper tot gratis...).

Consideram ca ar fi mai placut daca ar mai fi inca 2-3 persoane doritoare. Ar fi mai bine din mai multe puncte de vedere, zic eu..

 

Maine ma intalnesc cu Emil sa facem lista cu necesarul, sa stabilim si traseul final.

N-o sa fie nimic prestabilit. Ma refer la ore.

Plecam marti dimineata si ne intoarcem sambata seara.

 

De preferat ar fi sa ni se alature cineva cu ceva experienta... nu stiu daca cineva cu vitezana va agrea acest traseu... dar... vom vedea!

 

Anuntul a fost facut... acum incepe preselectia!!! :scratch:

 

Weekend placut tuturor!!!

Distractie placuta la Snagov!!!

Si asfalt uscat!!!! :kali:

 

Ma gandeam eu ca e cam greu sa gasesti pe cineva pentru o asa nebunie de traseu...

Banuiesc ca majoritatea ati terminat si concediile...

 

Noi maine dimineata plecam. Daca vreti sa ne contactati, nr meu de tel e 0744340045 - Ina.

Oricum, in al 12-lea ceas, chiar daca vad ca nu s-a mai oferit nimeni sa vina, m-am gandit sa postez si asa-zisul traseu. Poate o fi de ajutor altadata.

 

Marti 26 august

Bucuresti - Pitesti* - Curtea de Arges** - Baraj Vidraru*** - Cabana Capra (unde cred ca punem cortul)

110 km +40 km + 30 km +40 km = 220 km (aproximativ)

* oprire

** benzina

*** schimbare echipament

(opriri pentru benzina, cafea, schimbare echipament, si altele...)

 

Vizitare cascada Balea Lac + 60 km (30 dus/30 intors)

 

Miercuri 27 august - este singura zi in care s-ar putea sa ploua!

Cabana Capra - Balea Lac* - Sibiu - Orastie (cazare)

90 km + 80 km = 170 km (aproximativ)

* pranz

 

Vizitare Sarmisegetuza Regie (calendarul, etc.)

 

Joi 28 august

 

Orastie - Deva - Sarmisegetuza - Retezat ??? - Arad (cazare)

25 km + 165 km =190 km

??? Vizitare rezervatia naturala Retezat +200 km (100 dus/100 intors) -daca avem timp

 

Vineri 29 august

 

Arad - Ghiula (Ungaria)???* - Arad - Deva - Sibiu - Brazoi (cazare)

165 km + 110 km + 80 km = 355 km

??? La Ghiula e ceva gen aqua park. Daca avem timp, mergem pentru o baie. + 120 km (60 dus/60 intors)

 

Sambata 30 august

 

Brezoi - Ramnicu Valcea (ora 15.00) - Pitesti - Targoviste - Bucuresti

 

 

############################################

 

Cam asta e!!

:D

 

 

######

hai sa pun si niste poze de la ghiula

#####

 

post-36202-1219646773_thumb.jpgpost-36202-1219646800_thumb.jpgpost-36202-1219646822_thumb.jpgpost-36202-1219646837_thumb.jpgpost-36202-1219646854_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu unele modificari pe alocuri, cam acelasi traseu l-am facut noi in sapt 4-9 aug. Ca sfaturi va pot spune:

- de la Costesti la Sarmisegetuza Regia sunt 16 km de drum neasfaltat din care ultimii 4 km sunt de drum forestier. Mare grija la piatra de rau dislocabila mai ales ca se lucreaza intens la amenajarea drumului) noi am fost cu 2 choppere, am urcat mai greut, dar au urcat; (la Orastie preturile sunt extraordinar de mici la toate produsele).

- de la Deva coborati pe Valea Jiului: Petrosani - Tg. Jiu (este super traseul, serpentine abordabile)

- alt traseu extraordinar de placut este cel de la Tg. Jiu spre Baile Herculane prin Baia de Arama (eu am ramas impresionata de acesta)

- de venit noi am venit pe Drobeta prin Osova (super si pe acolo)

Asfalt uscat si distractie placuta.

A...am uitat sa spun de olteni (sa ma scuze cei ce sunt cu capul pe umeri). Mare atentie cum se conduce in zona aia. Ganditi si pentru ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu unele modificari pe alocuri, cam acelasi traseu l-am facut noi in sapt 4-9 aug. Ca sfaturi va pot spune:

- de la Costesti la Sarmisegetuza Regia sunt 16 km de drum neasfaltat din care ultimii 4 km sunt de drum forestier. Mare grija la piatra de rau dislocabila mai ales ca se lucreaza intens la amenajarea drumului) noi am fost cu 2 choppere, am urcat mai greut, dar au urcat; (la Orastie preturile sunt extraordinar de mici la toate produsele).

- de la Deva coborati pe Valea Jiului: Petrosani - Tg. Jiu (este super traseul, serpentine abordabile)

- alt traseu extraordinar de placut este cel de la Tg. Jiu spre Baile Herculane prin Baia de Arama (eu am ramas impresionata de acesta)

- de venit noi am venit pe Drobeta prin Osova (super si pe acolo)

Asfalt uscat si distractie placuta.

A...am uitat sa spun de olteni (sa ma scuze cei ce sunt cu capul pe umeri). Mare atentie cum se conduce in zona aia. Ganditi si pentru ei.

 

Multumesc muuuult!!!!!

O sa printez si varianta ta. Nu se stie pe unde ajungem, mai ales daca ramanem numai noi doi.

Si poate pe viitor reusim sa ne cunoastem si sa mai organizam ceva in felul acesta.

Oricum, daca cumva esti interesata, uita-te si la plimbarea 6-7 sept, cu cazare in fagaras. Poate te tenteaza.

 

Inca odata multumesc!!

O saptamana buna si asfalt uscat!!!!

 

#############

 

Mici modificari!!!

 

 

Marti 26 august

Bucuresti - Pitesti* - Curtea de Arges** - Baraj Vidraru*** - Cabana Balea Cascada (cazare)

110 km +40 km + 30 km +40 km + 30 km= 250 km (aproximativ)

* oprire

** benzina

*** schimbare echipament

(opriri pentru benzina, cafea, schimbare echipament, si altele...)

 

Vizitare cascada Balea Lac

 

Miercuri 27 august - este singura zi in care s-ar putea sa ploua!

Cabana Cascada Balea Lac - Balea Lac* - Sibiu - Hateg (cazare)

90 km + 80 km + 170 km = 240 km (aproximativ)

* pranz

 

Vizitare Sarmisegetuza Regie (calendarul, etc.)

 

Joi 28 august

 

Hateg - Deva - Sarmisegetuza - Retezat ??? - Arad (cazare)

40 km + 165 km = 205 km

??? Vizitare rezervatia naturala Retezat +200 km (100 dus/100 intors) -daca avem timp

 

Vineri 29 august

 

Arad - Ghiula (Ungaria)???* - Arad - Deva - Sibiu - Brezoi (cazare)

165 km + 110 km + 80 km = 355 km

??? La Ghiula e ceva gen aqua park. Daca avem timp, mergem pentru o baie. + 120 km (60 dus/60 intors)

 

Sambata 30 august

 

Brezoi - Ramnicu Valcea (ora 15.00) - Pitesti - Targoviste - Bucuresti

 

 

############################################

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu unele modificari pe alocuri, cam acelasi traseu l-am facut noi in sapt 4-9 aug. Ca sfaturi va pot spune:

- de la Costesti la Sarmisegetuza Regia sunt 16 km de drum neasfaltat din care ultimii 4 km sunt de drum forestier. Mare grija la piatra de rau dislocabila mai ales ca se lucreaza intens la amenajarea drumului) noi am fost cu 2 choppere, am urcat mai greut, dar au urcat; (la Orastie preturile sunt extraordinar de mici la toate produsele).

- de la Deva coborati pe Valea Jiului: Petrosani - Tg. Jiu (este super traseul, serpentine abordabile)

- alt traseu extraordinar de placut este cel de la Tg. Jiu spre Baile Herculane prin Baia de Arama (eu am ramas impresionata de acesta)

- de venit noi am venit pe Drobeta prin Osova (super si pe acolo)

Asfalt uscat si distractie placuta.

A...am uitat sa spun de olteni (sa ma scuze cei ce sunt cu capul pe umeri). Mare atentie cum se conduce in zona aia. Ganditi si pentru ei.

 

care mai greu? care mai greu? au urcat ca niste doamne....incet si sigur :scratch:

 

si inca ceva..daca mergeti pe baile herculane NU CAMPATI ACOLO in week end - se strang o groaza de cocalari care altceva mai bun de facut nu au decat sa isi testeze boxele de la conserve

 

bafta maxima si have fun

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

care mai greu? care mai greu? au urcat ca niste doamne....incet si sigur :kiss:

 

si inca ceva..daca mergeti pe baile herculane NU CAMPATI ACOLO in week end - se strang o groaza de cocalari care altceva mai bun de facut nu au decat sa isi testeze boxele de la conserve

 

bafta maxima si have fun

 

 

:angry:

multumim!!!

 

:kiss: mai bine incet si sigur, decat repede si apoi... i'm flying!!!! i'm flying!!!!!! :unsure:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cazare pe Transfagarasan, va recomand sa incercati si la salvamont la Cabana cota 2000, inainte de tunelul dintre Arges si Sibiu.

Bafta!

 

:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Poze.............ati ajuns acasa ?????

 

am ajuns, am ajuns... si a fost suuuuper!!!!

obositor, dar incantator!!!!

am sa revin cu detalii mai incolo. ca de ieri am intrat in priza la serv si n-am timp sa ma si odihnesc, sa am grija si de serviciu si sa gasesc timp sa rememorez intreaga calatorie. dar am ce sa povestesc si am si poze o gramada.

ideea e ca drumul asta merita facut in cel putin 2 saptamani , pentru ca sunt foarte multe locuri superbe de vazut. dar merita vazute mai la relanti, nu in viteza, cum am facut noi..

asa ca, revin...

 

Poze.............ati ajuns acasa ?????

pozele din mini vacanta noastra o sa le pun la sectiunea poze...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...