Sari la conținut

Italia-elvetia-austria-ungaria-ro, 2 Zile, 2200km


Postări Recomandate

Mi-am luat motoreta din Torino, m-am intors pe ea. Orice om normal ar fi mers pe Udine-Ljubljana-Maribor-Budapesta-Bucuresti, eu am facut ca Nastratin Hogea cu magarul si copilul - m-am uitat in gura lumii si am mers de mi-a sunat apa in cap.

Traseul a fost Torino-Milano-Como-Lugano-Vaduz-Innsbruck-Salzburg-Linz-Viena-Budapesta-Arad-Bucuresti.

In Italia, telepassul e de doua feluri: ori iti da bon si platesti la iesire, ori platesti suma fixa - va orientati dupa cum e facut ghiseul, daca n-are decat un buton, atunci e de-ala de luat bon. Daca are loc de bagat hartii sau card, atunci platiti. Telepassul de platit bon luat mai devreme e cu om. Telepassul dupa 10 seara e mai ieftin.

In Elvetia, cea mai ieftina vinieta de moto e 27 eur.

In austria vinieta de 10 zile de moto e 8e.

In ungaria 4 zile moto sunt 5e.

In Austria am cotizat in plus la un tunel foarte lung, pe undeva pe la Innsbruck, 8.5.

 

Inca o data am vazut ca in vest oamenii merg ca nebunii, dar circula mai preventiv ca la noi.

In Italia se trece pe rosu intr-o veselie si e normal ca daca a pus semnal sa se bage, chiar daca esti deja pe banda. Ca regula generala, e treaba celui din spate sa il scape pe cel din fata. Pe autostrada, daca stai cu semnal stanga, e OK, te lasa in pace. Daca te sui pe banda din stanga si nu stai cu semnal, pun flashurile pe tine. Semnal stanga inseamna ca depasesti, fara semnal inseamna ca intentionezi sa stai pe banda cu pricina. De asemenea este 1000% interzis sa mergi pe banda de avarie.

In Elvetia se circula regulamentar, sunt sinistre amenzile si e plin de radare dosite prin sate, asa ca acolo e bine sa nu fugariti.

In Austria sunt doar camere pe autostrada si o lasati moale cand o lasa toata lumea moale.

In Ungaria mai sunt patrule, dar nu prea se iau de motociclisti, e bine cand vedeti lume oprita pe dreapta sa o lasati moale.

Noaptea nu te baga nimeni in seama in Italia, Austria si Ungaria. In Elvetia mai misuna.

In scurtul drum prin Germania am observat ca lumea circula mult mai potolit.

In Ungaria politia circula si in masini 100% nemarcate, de orice culoare si cu orice numar. La cules insa stau in masini marcate. Pe mine m-au intrebat de sanatate unii de-astia nemarcati, cand stateam in parcare, pe motiv ca aveam numar de carton de care nu mai vazusera.

 

Peste tot amenzile sunt foarte mari (500e trecutul pe rosu in Italia, de la 300 in sus depasirea vitezei legale peste tot). In Elvetia si in Germania sunt nenegociabile amenzile. In rest te poti intelege cu politia pentru sume bine alese (50% din amenda de regula), presupunand ca esti in stare sa vorbesti limba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In Elvetia, cea mai ieftina vinieta de moto e 27 eur.

 

Asta este vinieta "universala", aceeasi si pt masini, valabila un an intreg.

 

In Austria sunt doar camere pe autostrada si o lasati moale cand o lasa toata lumea moale.

 

In Austria sunt camere mai peste tot, mai stau si cu radar tip pistol si mai nou au radare noi si performante, mobile, pe care le plaseaza unde nu te astepti. In plus, multe masini "obisnuite" cu politisti, ca si in Ungaria, care pun imediat girofarul si... gata amenda!

 

Si unde sunt imaginile din calaroria pe 2 roti??? :scratch:

 

S-o stapanesti sanatos!

Editat de khk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Poze din parcari, ca in rest am benzinit...

Prima in parcare in Italia, inainte sa plec spre casa.

A doua prin Elvetia pe undeva.

A treia in Austria undeva pe la Innsbruck.

A patra Alpii de la granita Elvetia cu Austria.

A cincea acasa, cele doua Hyo, cea noua si cea veche.

post-7693-1219653789_thumb.jpg

post-7693-1219653845_thumb.jpg

post-7693-1219653912_thumb.jpg

post-7693-1219653952_thumb.jpg

post-7693-1219654014_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...