Sari la conținut

Cumpar Arcuri Furca


Andrei_D
 Share

Postări Recomandate

Salutari! Am un Simson la care nu mai lucreaza suspensia pe fata din cauza ca arcurile sunt foarte moi. Am scos jambele si le pot comprima cam 90% doar lasandu-ma pe ele. In caz ca am noroc si are cineva arcuri bune de Simson, il rog sa ma anunte. Dat fiind faptul ca sunt motociclete cam vechi, nu prea cred ca voi gasi arcuri de Simson si as vrea sa va intreb daca s-or potrivi de la Ural, Nipru, Ij, Jawa.

 

Dimensiunile arcurilor mele sunt:

 

Diametru interior 1,8 cm

Diametru exterior 2,6 cm

Grosimea spirei 4 mm

Lungime 35,5 cm (arcurile s-au lasat, deci sunt mai scurte decat atunci cand erau bune). Lungimea corecta este undeva peste 38 cm.

 

Va multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ai incercat la ceva firme care refac arcurile?in baia mare este o firma ce reface arcuri pt masini. incearca sa cauti pe la tine in ploiesti sau sa iei legatura cu @mircea_simson, poate el te poate indruma.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutari! Am un Simson la care nu mai lucreaza suspensia pe fata din cauza ca arcurile sunt foarte moi. Am scos jambele si le pot comprima cam 90% doar lasandu-ma pe ele. In caz ca am noroc si are cineva arcuri bune de Simson, il rog sa ma anunte. Dat fiind faptul ca sunt motociclete cam vechi, nu prea cred ca voi gasi arcuri de Simson si as vrea sa va intreb daca s-or potrivi de la Ural, Nipru, Ij, Jawa.

 

Dimensiunile arcurilor mele sunt:

 

Diametru interior 1,8 cm

Diametru exterior 2,6 cm

Grosimea spirei 4 mm

Lungime 35,5 cm (arcurile s-au lasat, deci sunt mai scurte decat atunci cand erau bune). Lungimea corecta este undeva peste 38 cm.

 

Va multumesc!

Salutare.Nu exista intre comuniste telescoape mai bune ca acestea.Poti taia arcul in doua bucati si sa le legi cu un niplu de 2-3 cm.Poti adauga 2-3 cm ce-ti lipsesc cu un niplu etc Dar eu cred ca problema nu e aici.Chiar daca arcurile sunt moi tu trebuie sa reglezi supapa de refulare in compensare.Daca tija e uzata ,intoarce-o invers.Cumpara simeringuri cu interiorul de 7 mm,scoate-le arcurile si aseaza-le cate doua,spate in spate.Fa-ti bucsile din textolit(sau duramid)cu mare precizie.Pune ulei hidraulic in telescop si apasa-te pe el.Trebuie sa coboare usurel si sa revina greu(chiar spre foarte greu)Daca nu e asa desfa si regleaza supapa.Eu desfac fiecare telescop de vreo 5-6 ori pana-l ghicesc Nu uita sa pui teflon atunci cand strangi ultima data piulita de la ulei Cu respect,Adrian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Supapele de pe ambele picioare ale furcii sunt reglate bine, le apas si revin la fel de greu, au simeringuri noi, nu scapa ulei. Bucsile din textolit sunt aproape noi. Chiar daca as pune un niplu de 3 cm, arcurile tot nu ar fi suficient de tari. As putea pune un niplu mult mai lung, care sa pretensioneze arcurile dar totodata as scurta cursa suspensiei si n-as fi sigur ca arcurile vor iesi suficient de tari, ceea ce nu vreau.

 

Ai scris mai sus sa "reglez supapa de refulare in compensare". Te referi la faptul ca pot face amortizoarele mai tari regland supapa in asa fel incat amortizoarele sa se comprime mai greu?

 

Fostul proprietar a mers cu simeringurile uzate, deci cu un minim de ulei si nu a avut probleme cu furca fata. Acum, dupa ce motocicleta a stat 10 ani, arcurile sunt lasate si moi. Imi inchipui ca daca arcurile ar fi fost bune, chiar si cu supapa reglata incorect, nu as fi putut comprima furca atat de mult, doar lasandu-ma pe ea.

 

Maine o sa incerc sa pretensionez arcurile folosind nipluri si va voi spune ce rezultate apar.

O sa incerc si pe la cateva service-uri sa vad daca stiu oamenii pe cineva care poate trata cumva arcurile.

Editat de Andrei_D
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! Supapele de pe ambele picioare ale furcii sunt reglate bine, le apas si revin la fel de greu, au simeringuri noi, nu scapa ulei. Bucsile din textolit sunt aproape noi. Chiar daca as pune un niplu de 3 cm, arcurile tot nu ar fi suficient de tari. As putea pune un niplu mult mai lung, care sa pretensioneze arcurile dar totodata as scurta cursa suspensiei si n-as fi sigur ca arcurile vor iesi suficient de tari, ceea ce nu vreau.

 

Ai scris mai sus sa "reglez supapa de refulare in compensare". Te referi la faptul ca pot face amortizoarele mai tari regland supapa in asa fel incat amortizoarele sa se comprime mai greu?

 

Fostul proprietar a mers cu simeringurile uzate, deci cu un minim de ulei si nu a avut probleme cu furca fata. Acum, dupa ce motocicleta a stat 10 ani, arcurile sunt lasate si moi. Imi inchipui ca daca arcurile ar fi fost bune, chiar si cu supapa reglata incorect, nu as fi putut comprima furca atat de mult, doar lasandu-ma pe ea.

 

Maine o sa incerc sa pretensionez arcurile folosind nipluri si va voi spune ce rezultate apar.

O sa incerc si pe la cateva service-uri sa vad daca stiu oamenii pe cineva care poate trata cumva arcurile.

Am fost cu arcurile mele la Baia Mare ei decalesc intind si calesc din nou dar sunt subtiri si roase nu se poate ( Springui zic ei ca se rupe) Eu mai pun o bicata de arc tot de Simson este piesa pe care se insurubeaza arcul tai si insurubez si arcul mai scurt si atunci nu pierd asa de mult la cursa.

Numai bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut, eu am adaptat cu succes arcuri de MZ ETZ, in sensul in care a tb sa tai din ele cam 8cm dar s-au potrivit la fix chiar si pe piulitele filetate originale.......(de la capatul tijelor).

M-i s-au parut un pic cam tari dar neavand de unde sti cum erau cele originale...........le-am lasat asa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...