Sari la conținut

M72 Merita Sau Nu?


bach
 Share

Postări Recomandate

Intrebarea e daca te tine sa o pui la punct? Ai rabdare sa o inveti in vreo 2 ani in care o sa te lovesti de probleme?

 

 

 

...suna a provocare. :bounce: .....ms de sfaturi....am gasit intre timp si site-ul uralzentrale.de...ma bucura ca totusi se mai gasesc si piese pt el....acum totul depinde de mine..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....asa e si bine sa fii sincer ca sa stie omu ce sa faca....tocmai de aia am creat topicul asta sa aflu cat mai multe pareri inainte sa fac o chestie...Apropo Dark-Rider-82 din ce punct de vedere graiesti? al niprului?...al motorului rusesc in general?:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

.....asa e si bine sa fii sincer ca sa stie omu ce sa faca....tocmai de aia am creat topicul asta sa aflu cat mai multe pareri inainte sa fac o chestie...Apropo Dark-Rider-82 din ce punct de vedere graiesti? al niprului?...al motorului rusesc in general?:bounce:

 

Nu-i cere sfaturi despre motociclete, mergi pe mana ta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator DARK-RIDER-82

:rock: NU NU , D-le BACH! lasa Dnepr-ul pe care l-am avut eu ...si care si acum e pe numele meu , da' nu mai e p-acasa... CI din ceea ce mi-au zis proprietari de M72 ( sunt vreo cativa in ramnic cu Dnepr si unul cu M72 ...mai alb in cap...e de la varsta nu de la motor :bounce: )

cativa chiar cu BMW de 750 cmc (nu mai retin ce tip sunt da's vechi rau si... da' sunt BMW :( )

Iar toti acesti proprietari de motoare boxer , mi-au zis-o clar: M72 , BMW-ul , Dnepr-ul , nu-s motoare de mers la munca zi-de-zi cu plecare la 6:30 dimineata , iar in week-end si o tura pe la munte ...sa mai scapi de stress-ul de la servici... NU ... sunt motoare de mers ocazional si sa le intretii EXACT , mah da exact cum scrie la carte... altfel te trezesti cu probleme cand tie lumea mai draga...

M72-ul e motor frumos (fatza de Dnepr) ...cu toate ca e mai vechi d.p.d.v. tehnologic , aproape nu este nici o diferenta intre Dnepr si M72...la drum lung...) asta tot din ce mi-au zis amicii astia ai mei care au fost cam pe la toate intrunirile de pe "aproape"... de la bacau au venit lejer... singura chestie mai ciudata e ca BMW-ul fuge de rupe si nu prea desfaci la el :D pe cand la Dnepr... mai schimbi una-alta ...macar odata pe an/sezon...

motivul pentru care ti-am zis sa nu-ti iei M72 ca o sa-ti para rau este cam asa:

1.nu prea mai gasesti piese ORIGINALE si de calitate(valabilsi la Dnepr...cred)

2.costurile de intretinere

3.Modul de achizitionare (am inteles ca vrei sa faci un credit pentru treaba asta... Proasta idee...iarasi, doar parerea mea...)

 

RESTUL te priveste, este treaba ta!

M72 trebuia sa-ti iei acum 10-15 ani ! totusi era muuult mai accesibil pe vremea aia! Dnepr deasemenea! :P Iesenii stiu ei ce stiu...

 

cam atat am avut sa-ti zic! good luck!

CIAO :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da e adevarat ce zici, dar fiindca am eu piticii mei ca multi altii probabil daca nu reusesc sa iau M-ul am sa iau un nipru, care e tot pe acolo poate mai prost, clar ca cel mai simplu ar fi sa iau un motor japonez si n-as avea treaba, stiu lucru acesta, am prieten mecanic moto si am vazut mariile diferente intre motociclete,singura chestie pe care n-o au cele japoneze este "farmecul" atractia asta pe care ti-o da motocicleta asta ruseasca.......nush de ce dar pe mine astea ma atrag cel mai mult, motocicletele mari,grele,vechi..="tractoare" daca mi-as permite fi sigur ca as lua un Harley WLA dar nu poti in tara asta ca mai trebuie sa si traim...Numai Bine! si asfalt uscat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1.nu prea mai gasesti piese ORIGINALE si de calitate(valabilsi la Dnepr...cred)

2.costurile de intretinere

3.Modul de achizitionare (am inteles ca vrei sa faci un credit pentru treaba asta... Proasta idee...iarasi, doar parerea mea...)

hmm, are dreptate..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...da e adevarat ce zici, dar fiindca am eu piticii mei ca multi altii probabil daca nu reusesc sa iau M-ul am sa iau un nipru, care e tot pe acolo poate mai prost, clar ca cel mai simplu ar fi sa iau un motor japonez si n-as avea treaba, stiu lucru acesta, am prieten mecanic moto si am vazut mariile diferente intre motociclete,singura chestie pe care n-o au cele japoneze este "farmecul" atractia asta pe care ti-o da motocicleta asta ruseasca.......nush de ce dar pe mine astea ma atrag cel mai mult, motocicletele mari,grele,vechi..="tractoare" daca mi-as permite fi sigur ca as lua un Harley WLA dar nu poti in tara asta ca mai trebuie sa si traim...Numai Bine! si asfalt uscat!

 

 

Iti place?Ia-ti una.Daca nu te multumeste sau te necajeste, o vinzi.Cumparatori gasesti sigur.Dar mai gandeste-te la varianta cu banca, nu este o idee tocmai buna, iti spun din propia experienta, am facut asa si nu mi-a fost bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

A mers cineva cu M-ul fara pic de ungere din Giulesti pana aproape de Drumul Taberei(nu stiu cati km sunt) unde s-a calat motorul... Si asta in miezul verii. Cred ca lucrul asta spune multe... Intr-adevar, un credit nu merita sa faci.

Editat de categoria"A"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa linisitim situatia "creditului" achizitionarea M-ului se poate face si in rate stabilite de comun acord cu proprietarul.....:bounce: acum putem trece si la lucruri serioase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dar e pistol cu apa fata de harley...

:bounce:

Adica WLA, motocicleta aia care merge impleticit, are maruntaiele pe afara vulnerabile, suspensia nema, garda la sol mica o compari cu M72? Era cu 10 ani in spatele BMW-ului R71. Iar M72-ul e sigur mai sanatos ca BMW-ul, cu cadrul ranforsat si ambreiajul dublu-disc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa linisitim situatia "creditului" achizitionarea M-ului se poate face si in rate stabilite de comun acord cu proprietarul.....:rock: acum putem trece si la lucruri serioase

 

 

Atunci la ce o mai arzi aiurea?Fugi si ia-l. :bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ca sa linisitim situatia "creditului" achizitionarea M-ului se poate face si in rate stabilite de comun acord cu proprietarul.....:bounce: acum putem trece si la lucruri serioase

Lucruri serioase spui... Bine... Fii atent! Se taie una bucata copac cam cat o cladire cu 3 etaje de la baza. Dupa ce este doborat la pamant, se taie trunchiul in 4 bucati cat se poate de egale. Cele 4 bucati sunt puse pe atasul M-ului... doua si doua deasupra. Peste cele 4 bucati se urca 2 baieti, iar pe motocicleta alti 2(am fost 4 baieti-cand 2 taiau, 2 se odihneau, ca n-am avut drujba). Se pleaca apoi pe teren accidentat spre casa... A fost destul de serios lucrul asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lucruri serioase spui... Bine... Fii atent! Se taie una bucata copac cam cat o cladire cu 3 etaje de la baza. Dupa ce este doborat la pamant, se taie trunchiul in 4 bucati cat se poate de egale. Cele 4 bucati sunt puse pe atasul M-ului... doua si doua deasupra. Peste cele 4 bucati se urca 2 baieti, iar pe motocicleta alti 2(am fost 4 baieti-cand 2 taiau, 2 se odihneau, ca n-am avut drujba). Se pleaca apoi pe teren accidentat spre casa... A fost destul de serios lucrul asta?

 

 

...suna f bine...apropo tu mai ti minte ce consum ai avut cu M-ul???...vali spune ca al lui papa undeva pe la 10%:bounce:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...suna f bine...apropo tu mai ti minte ce consum ai avut cu M-ul???...vali spune ca al lui papa undeva pe la 10%:bounce:

Pe vremea aia(acum mai bine de 10 ani) nu ma gandeam eu la consum, asa ca nu i l-am facut. Mie mi-a placut motocicleta si-am cumparat-o fara sa ma mai gadesc la alte aspecte. Dar cred ca in jur de 7-8% imi consuma si mie. Unii se lauda ca au reglat M-ul atat de bine incat le-a cosumat 6%. Altii se lauda ca dupa ce i-au pus M-ului un singur carburator de masina le-a cosumat 4-5%. Parerea mea e ca la genul asta de motocicleta chiar nu te mai uiti la consum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

consumul e mai mic de 7 calculati pe 3100 km cu un M72 stock 6V cu K68 pe el (de-alea no-name de care va plangeti voi), la care merge si avansul la mana. E vorba desigur de un M72 cu atas, anume cel negru:

/index.php?showtopic=257659

O sa aveti ocazia sa-l vedeti la 7 Scari weekendul care vine.

 

Bach vad ca ai inceput sa o dai pe diverse. Ai 10 M72-uri in Timisoara de unde sa alegi? In tara cand ai avut ocazie la M nu te-ai dus ca era departe. Ia-ti odata daca poti si vrei, daca nu, nu te mai coi.

M72... se apropie... De un an se tot apropie, ce face, s-a stricat pe drum?

 

pune mana gaseste un cadru cu acte si tablarii si apuca-te procura motor si restul. Ai Ij sa te dai, tine-l si pe ala.

Vrei sa-ti pice un M din cer? Nu am vazut M original la vanzare de cand e asta: http://www.bikeshop.ro/motociclete/anuntur...1955-22875.html

si asta a fost o teapa

 

mai bine ia-l repede pe asta: http://www.bikeshop.ro/handler.php?tip=am&...amp;zoom=1#foto

E MT16 si tot ce-i lipseste e cardanul lung, pe care poti sa-l faci.

Editat de Aleko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bach vad ca ai inceput sa o dai pe diverse. Ai 10 M72-uri in Timisoara de unde sa alegi? In tara cand ai avut ocazie la M nu te-ai dus ca era departe. Ia-ti odata daca poti si vrei, daca nu, nu te mai coi.

M72... se apropie... De un an se tot apropie, ce face, s-a stricat pe drum

 

Buna gluma,cum sa mearga in tara dupa m cand lui ia fost greu sa vin 200m dupa motorul de ij pe care i l-am transportat si oferit gratis ca sa-si ia ambreiajul de pe el cand striga in gura mare ca nu gaseste... :rock:

 

Ti-am mai zis ca m-ul ala din TM e facut ptr. vanzare si are si probleme la incarcare/aprindere si daca de 4-5 ani nu se vinde cu 1000 e iar acum e dispus si la rate doar ca sa se scape de ea,atunci iti poti da seama si singur cat e de buna.Ti-am mai recomandat si nipra aia cu 10 mil. tot din TM la care mai e ceva de lucru...ai fost macar sa o vezi ca e la 2 pasi?Nu cred.

 

Cred ca suntem prea saraci sa ne cumparam lucruri ieftine si proaste...sa mai facem si credit :bounce: e nashpa rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...