Sari la conținut

Alpi, Dolomiti Si Alte Cele...


FZ6S
 Share

Postări Recomandate

Nu vrea sa-mi ia continuarea pe acelasi thread asa ca incerc sa pun un "new topic"

 

Ziua a patra

 

Dimineata e cu soare! Nicola, ala mic de care va ziceam ca a facut pipi in sertar, s-a trezit devreme si, cand am plecat eu el era pe santier cu manusi de protectie si-i incurca de zor pe muncitori.

DSC03241.JPG

Ne-am salutat, am mai facut trei poze

DSC03239.JPG

si am plecat catre Predazzo via Falcade

DSC03257.JPG

Passo San Pellegrino este dulce si usurel. Doar 1918 metri sopra il livello del mare.

DSC03250.JPG

Predazzo este un loc bun de vazut o harta la punctul de informare turistica, de baut o cafea si de raspuns la intrebarile unei domnisoare foarte curioase care transmitea toate raspunsurile mele maica-si, unul cate unul.

DSC03266.JPG

Dupa Cavalese am cam uitat ce citisem pe harta si am schimbat ruta din greseala. Astfel am trecut Stelvio de la nord la sud. Urcusul in Stelvio incepe frumos

DSC03270.JPG

si continua infricosator de frumos.

DSC03276.JPG

Zic infricosator pentru ca, daca serpentinele pe stanga le-am facut usor, intr-a 2-a, am avut ceva probleme cu cele pe dreapta. Mobra mi s-a oprit de vreo trei ori pana sus si nu e treaba usoara sa pleci din nou la deal si in ac de par pe un drum foarte ingust.

DSC03274.JPG

Si n-ar fi o mare chestie dar in spatele tau sunt alti calareti care trebuie sa se opreasca si ei. Si atunci nu-ti ramane decat sa te consolezi cu spusele lui Juergen

DSC03282.JPG

care-mi spune ca si el a avut aceeasi problema prima data cand a venit pe Stelvio. Acum vreo 4 ani. Nici acum nu-i e usor dar, turnantele la dreapta le face cu a 1-a. Ar trebui sa-ncerc si eu. Data viitoare, pentru ca acum suntem sus deja. Si, tot timpul, Gran’ Zebru iti atrage privirea cand ar trebui sa ai grija ca urmatoarea turnanta e la dreapta! :cheers:

DSC03277.JPG

Se zice ca Stelvio este cea mai inalta trecatoare din Europa. Douamiisaptesutesasezecidemetri. Exista acolo si o agentie a unei banci (Banca Popolare di Sondrio) care si-a scris pe fatada: „Il sportelo bancario piu alto d’Europa”. Ce face o banca in locul asta nu stiu... Probabil ca e doar pentru a fi cea mai inata agentie din Europa a unei banci... La urma urmei Ucraina de ce a deschis banca pe Insula Serpilor...?

Orlando este cubanez, este in Italia de 20 de ani, are un frate la Szeged in Ungaria si locuieste jos in Prato allo Stelvio unde are cea mai tare gagica din sat. Vinde carnati cu mustar si varza murata in trecatoare cu 5 euro bucata.

DSC03294.JPG

Paolo este de la Parma, are o harta cu el spre deosebire de mine care am una doar in creier si, vai, foarte aproximativa! Am vorbit vrute si nevrute, m-a ajutat cu informatii despre traseul meu imediat urmator si chiar s-a oferit sa ma insoteasca cu Suzuki-ul lui chiar daca planul lui pentru acea zi era altul. Grazie Paolo!

DSC03295.JPG

Sunt sute de motociclisti in trecatori. Printre ei poti vedea si asa ceva:

DSC03287.JPG

Dar admiratia mea toata este pentru cei care urca si coboara cu bicicleta. Si acestia sunt tot cu sutele.

Coborarea spre sud este destul de usoara, relieful a permis ca drumul sa fie construit mai larg,

DSC03304.JPG

iar turnantele, chiar daca tot in acelasi unghi, sunt mult mai usor de calarit.

DSC03305.JPG

A urmat Passo Gavia (si asta destul de inalt, cu doar vreo suta de metri mai jos decat Stelvio)

DSC03309.JPG

DSC03322.JPG

si Passo Tonale, 1883 m.s.l.m.

Spre seara am cautat culcus in Male.

DSC03326.JPG

N-am gasit si m-am intors vreo 5 km. pana in Dimaro unde vazusem semn de camping.

DSC03328.JPG

Astazi s-a motociclit bine si frumos :banana:

 

****************************

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari pt plimbare, frumos traseu!

 

Am luat si eu un wurst de la Orlando in iulie dar nu il recomand, nu mi s-a parut prea bun.

 

Pt cei interesati, de pe Stelvio pe parte spre Bormio, se poate cobora la un moment dat in Elvetia, pe Umbrail-pass. Se coboara in Santa Maria unde este o cefenea/patiserie foarte buna care are si supermarket, toaleta etc. O reperati usor ca are in parcare o roata mare de lemn peste care curge apa... (vezi foto) Vis-a-vis este benzinarie. Apoi puteti urca inapoi pe Stelvio.

(nu uitati ca in eventualitatea unui control, in Elvetia nu este recunoscut buletinul, tb pasaport)

 

post-9546-1220438864_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...