Sari la conținut

Moto 4 Cilindri In " Patrat "


ovisey
 Share

Postări Recomandate

Cauta pe gugal istoria Arielului, acolo vei gasi multe informatii despre acest model, unul chiar foarte reusit adica.

 

Da, acuma caut, mi s-a parut o ciudatenie, mersi.

 

post-26821-1221823923_thumb.jpg

 

Si atasul la fel...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am gasit pe net chestia asta si mi s-a parut interesanta, dar nu prea inteleg cum vine, are doua ambielaje sau cum :rolleyes:

 

post-26821-1221823276_thumb.jpg

 

:cheers:

 

tocmai vroiam sa-l pun sub SUNBEAM acela topicul cu BRITISH.

Am inteles ca restaureaza cineva in Bucuresti unul gasit relativ recent.Nu l-am vazut as fi curios.Dar de 500. Daca-l vad pun poze, am inteles ca sunetul e bestial , da rusine multor surate recente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tocmai vroiam sa-l pun sub SUNBEAM acela topicul cu BRITISH.

Am inteles ca restaureaza cineva in Bucuresti unul gasit relativ recent.Nu l-am vazut as fi curios.Dar de 500. Daca-l vad pun poze, am inteles ca sunetul e bestial , da rusine multor surate recente.

 

am mai gasit ceva..... Bestial...

 

 

Ariel cu atas

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Terente
Da, acuma caut, mi s-a parut o ciudatenie, mersi.

 

post-26821-1221823923_thumb.jpg

 

Si atasul la fel...

 

 

Nu este ciudatenie, este interesant.Acest model, daca nu ma insel, a fost folosit ca taxi, la fel ca Victoria.

 

tocmai vroiam sa-l pun sub SUNBEAM acela topicul cu BRITISH.

Am inteles ca restaureaza cineva in Bucuresti unul gasit relativ recent.Nu l-am vazut as fi curios.Dar de 500. Daca-l vad pun poze, am inteles ca sunetul e bestial , da rusine multor surate recente.

 

 

Da, exista unul in Bucuresti, dar deocamdata este intr-o stare cam jalnica.Am poze cu el, dar le pun cand am timp, trebuie sa le caut.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu este ciudatenie, este interesant.Acest model, daca nu ma insel, a fost folosit ca taxi, la fel ca Victoria.

 

 

 

 

Da, exista unul in Bucuresti, dar deocamdata este intr-o stare cam jalnica.Am poze cu el, dar le pun cand am timp, trebuie sa le caut.

 

PLIZZZZZZZZZZZ! :rolleyes: :cheers: :laugh: :lol:

Editat de sconx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patru cilindri in patrat sunt asa (motor de Suzi in sectiune)

 

Vezi si aici despre Ariel: http://www.realclassic.co.uk/squarefour06010500.html

post-7907-1221892234_thumb.png

Editat de easybiker
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Patru cilindri in patrat sunt asa (motor de Suzi in sectiune)

 

Vezi si aici despre Ariel: http://www.realclassic.co.uk/squarefour06010500.html

 

habar n-aveam ca 'orezarii' l-au copiat si pe asta, ma intreb ce "N-AU" copiat. Chiar discutam cu baietzii de clonele japo si banuiesc ca exista un motor V 4 la 15 grade cu o sg. chiuloasa de Lancia....care nu cred (sau cine stie...) ca l-au copiat.

ai dreaq...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Din punctul meu de vedere una este sa copiezi si alta este sa folosesti un concept. Nu cred ca este vorba despre copiat.

Oricum Ariel Square este extraordinara si a facut ceva senzatie la vremea ei.

post-7907-1222282707_thumb.jpg

post-7907-1222282722_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Salut. Poate gresesc, dar din cit stiu, termenul de <motor patrat> se foloseste in cazul motoarelor la care alezajul cilindrului este egal cu, cursa pistonului. Aceasta practica in constructia motorului genereaza echilibrari ale ansamblelor in miscare excelente si turatii mari. Numai bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut. Poate gresesc, dar din cit stiu, termenul de <motor patrat> se foloseste in cazul motoarelor la care alezajul cilindrului este egal cu, cursa pistonului. Aceasta practica in constructia motorului genereaza echilibrari ale ansamblelor in miscare excelente si turatii mari. Numai bine.

din ce am discutat cu un profesor de fizica....pe la scoala....nu e chiar motor patrat ce spui acolo....eu am inteles de la el mai demult ca se numeste motor patratic....sau motor in patrat nici nu mai stiu....il voi mai intreba....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

din ce am discutat cu un profesor de fizica....pe la scoala....nu e chiar motor patrat ce spui acolo....eu am inteles de la el mai demult ca se numeste motor patratic....sau motor in patrat nici nu mai stiu....il voi mai intreba....

si io stiam tot asa cu motor patrat ; e cam pretentios spus asta cu patratic

si domnul profesor de fizica preda mecatronica sau ce? :laugh: :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si io stiam tot asa cu motor patrat ; e cam pretentios spus asta cu patratic

si domnul profesor de fizica preda mecatronica sau ce? :laugh: :)

profesorul acela nu preda mecatronica ...doar ca era mai invarsta ...si a avut si el motociclete si pur si simplu stia....ca sa invete si pe altii....de fapt ... treaba care a fost....vine el cu o intrebare referitoare la ora ....si nu a stiut nici unul...si ne-a intrebat ce e ala motor patratic....si eu citind pe forum treaba asta cu motor patrat m-am pus si i-am explicat ....el mi-a spus ca sunt 2 chestii diferite....si a inceput sa imi zica exact ce scria rocknroll de alezajul pistonului ......bine el mi-a spus simplu ca cursa pistonului este egala cu lungimea pistonului sau ceva de genul.scuze ca a fost un pic offtopic

LE :mecatronica nu prea are treaba cu motorul patrat .....mecatronica...se ocupa cu roboti industriali :laugh: ce vezi pe discovery la how it's made....aia sunt robotii industriali....mecatronica imbina lacatuserie cu electronica ,pneumatica , hidraulica.asta din ce stiu din clasa a 11 a ca am fost la clasa de mecatronica... bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

profesorul acela nu preda mecatronica ...doar ca era mai invarsta ...si a avut si el motociclete si pur si simplu stia....ca sa invete si pe altii....de fapt ... treaba care a fost....vine el cu o intrebare referitoare la ora ....si nu a stiut nici unul...si ne-a intrebat ce e ala motor patratic....si eu citind pe forum treaba asta cu motor patrat m-am pus si i-am explicat ....el mi-a spus ca sunt 2 chestii diferite....si a inceput sa imi zica exact ce scria rocknroll de alezajul pistonului ......bine el mi-a spus simplu ca cursa pistonului este egala cu lungimea pistonului sau ceva de genul.scuze ca a fost un pic offtopic

LE :mecatronica nu prea are treaba cu motorul patrat .....mecatronica...se ocupa cu roboti industriali :laugh: ce vezi pe discovery la how it's made....aia sunt robotii industriali....mecatronica imbina lacatuserie cu electronica ,pneumatica , hidraulica.asta din ce stiu din clasa a 11 a ca am fost la clasa de mecatronica... bafta

 

mecatronica se preda si la inginerie mecanica dar nu conteaza.....

vroiam sa zic va exista si motor subpatrat si suprapatrat

ca mi-am adus aminte :laugh:

ciao

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...