Sari la conținut

Vopsire Jante


mihaio07
 Share

Postări Recomandate

Din ce am auzit eu in stanga si in dreapta, jantele de aluminiu nu prea merg vopsite. Ba ca nu tine vopseaua/sprayul, ba ca se deterioreaza repede, ba ca se uda, etc.

 

Intrebarea este: exista vreo varianta viabila pentru vopsirea jantelor, eventual cu tot cu spite si butuci?

 

Eu am auzit prin strainezia ceva de powder coating, care consta, din cate am inteles eu, in aplicarea unei pulberi electrostatic. Exista vreun service/vopsitorie pe la noi care sa se ocupe cu asa ceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu ma pricep eu la astea dar am auzit ca merg vopsite in camp electrostatic.

exact asta a intrebat si el......

da, este destul de raspandita vopsirea in camp electrostatic.

mihai, vezi pe la cei care fabrica rack-uri de echipament, acelea sunt vopsite in camp electrostatic.

din experienta proprie iti pot spune ca tine foarte bine si emaurul.

cauta topicul meu despre moto guzzi (tentativa de re....parare....suscitare...etc., sau ceva de genul asta) si ai acolo un exemplu de janta vopsita cu emaur negru de policolor care si dupa 3 ani tine foarte bine si nu a sarit deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

exact asta a intrebat si el......

da, este destul de raspandita vopsirea in camp electrostatic.

mihai, vezi pe la cei care fabrica rack-uri de echipament, acelea sunt vopsite in camp electrostatic.

din experienta proprie iti pot spune ca tine foarte bine si emaurul.

cauta topicul meu despre moto guzzi (tentativa de re....parare....suscitare...etc., sau ceva de genul asta) si ai acolo un exemplu de janta vopsita cu emaur negru de policolor care si dupa 3 ani tine foarte bine si nu a sarit deloc.

 

Nu imi dau seama daca jantele alea ale tale sunt de aluminiu sau nu, dar oricum sunt turnate si nu spitate. Nu ma pricep eu la vopseluri si nu stiu ce-i ala emaur, dar cred ca nu sta nimeni sa ia spite la vopsit individual.

Am gasit cate firma care fac vopsire in camp electrostatic dar nu se baga nimeni la gainarii gen jante. Cam ce presupune vopsirea asta in camp electrostatic? Sau mai bine zis, cat e de scumpa?

 

P.S. Bine ai revenit, bre.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu imi dau seama daca jantele alea ale tale sunt de aluminiu sau nu, dar oricum sunt turnate si nu spitate. Nu ma pricep eu la vopseluri si nu stiu ce-i ala emaur, dar cred ca nu sta nimeni sa ia spite la vopsit individual.

Am gasit cate firma care fac vopsire in camp electrostatic dar nu se baga nimeni la gainarii gen jante. Cam ce presupune vopsirea asta in camp electrostatic? Sau mai bine zis, cat e de scumpa?

 

P.S. Bine ai revenit, bre.

merci, merci.......bine te-am gasit

janta aia e de aluminiu, ma rog, aliaj pe baza de aluminiu

spitele alea nu au fost vopsite individual, le-am izolat cu banda acolounde nu am vrut sa fie vopsite si le-am dat cu pistolul, de-a-ntregul, a fost destul de usor. intradevar, a fost un pic de migala la izolarea zonelor care nu trebuiau vopsite, dar a meritat. emaur este vopseaua clasica, uzuala, care se foloseste l avopsirea caroseriilor auto.

 

despre vopsirea in camp electrostatic cred ca gasesti multe explicatii pe net, in principiu, piesa de vopsit se electrizeaza astfel incat sa atraga spre ea particulele fine de vopsea-pulbere care se depun uniform pe suprafata ei, la fel ca in cazul electrolizei, daca stii ce e asta, apoi, piesa astfel acoperita este introdusa intr-un cuptor unde acele particule de vopsea-pulbere polimerizeaza formand un strat continuu.......sper sa nu ma insel :goodposting:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...