Sari la conținut

Voshod


iuli-voshod
 Share

Postări Recomandate

Probleme la Voshod...facea si inainte dar acum s-a accentuat...

 

nu mai intra in viteza a treia dar nici nu trece peste ea (adica sa-i pot da din 2 direct 4)...am observat ca la viteza mica (adica daca ii dau dupa 2 imediat 3) intra mai repede, altfel ma chinui. Daca dau din 4 pe 3 intra foarte bine; la fel si daca dau doi si apoi iar 3! Dar atunci cand plec dupa loc si dau 1-2-3...intra foarte greu sau deloc in a 3-a!

 

Furcile nu cred ca pot fi de vina,altfel facea asa in toate vitezele...iar sincronizatorul nu cred...banuiesc eu uzura pinionului de 3, sau uzura mare pinion-arbore...pana nu desfac nu cred ca pot sti!

 

Probabil imi trebuie o cutie buna sau noua...ce e inauntru, carterele cu seriile raman ca in acte! :disappointed:

 

Caut o chiuloasa de Voshod 3M-02, ori pe bani ori la schimb cu alta de 01 sau Minsk; ii fac poza maine!

 

Asta-i culoarea ce-mi place! :banana:

 

Pe langa chiuloasa de 3M-02, caut si un stator plus rotor de 65W! ptr un countryside project! :cheers:

post-32558-0-50856700-1319364560_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut, nu are nimeni un maner de acceleratie,....ca la Voschod 3M....

Salut! Am primit încuietoarea,mulțumesc mult! Nu mi se potriveÂşte cheia mea, dar caut să-i fac una!

 

Mâner de accelerație...eu am luat din obor de la rusu cu manere cu tot! nu mai Âştiu exact cât au fost, oricum nu mult! Daca vrei,când ajung prin obor fac o comanda! Bafturi! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Saptamana asta duc Voshodul la garaj; pentru intretinere si reparatie! in feb avem ITP! numa' sa primesc piesele!

Voi a-ti mai facut ceva pe la ele?(care le mai aveti). :cheers:

 

ÂŞi uite aÂşa am dus Âşi eu Voshodul la iernat. Cu peripeții ce-i drept; i-am facut plinul punându-i ulei în timp ce alimentam Âşi completând apoi cu vre-o 120 de grame care bineînțeles ca s-au decantat si nu mai trăgea motoreta de nicio culoare! Am agitat la ea ca un nebun, normal ca i-am dereglat Âşi carburatorul ca nah,altfel nu se putea, dar până la țară apoi o mers foarte bine!

 

Am băgat-o în atelier acoperită cu husa împrumutată Âşi aÂşteaptă kit-ul de lanț de la dany, poate Âşi un set nou Âşi alte câteva chestii ce mai necesită în pregătirea pentru ITP!

 

Cu părere de rău observ că sunt cam singurul (forumist) ce mai ține în viața un Voshod! Nu mai repară nimeni,nu mai au nevoie nici sfaturi Âşi nici să dea! Chit că ajunge topicul ăsta un fel de blog :)) eu tot voi scrie aici!

 

Daca există vre-un donator de piese de Voshod sau de vânzare la prețuri studențeÂşti să dea de Âştire!

 

Numai bine! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Salutare am si eu un Voshod din 91 (3m) nu functioneaza dar am luato de la 0 :bounce:

Felicitări pentru achiziție! Ai tot sprijinul meu pentru a-l aduce la starea de funcționare! AÂşteptăm poze! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Felicitări pentru achiziție! Ai tot sprijinul meu pentru a-l aduce la starea de funcționare! AÂşteptăm poze! :cheers:

 

 

Multumesc . pana acum am facut la el :am indreptat jantele , inlocuit secmenti ,

Vinerea urmatoare voi face aprinderea si instalatia electrica si am ceva jocuri la roata de fata si la ghidon si daca sambata am ceva timp liber incep sa o pregatesc de vopsit

 

Am si o intrebare a scos cineva intreriorul de la tobe ? Daca da cum se aude ?

post-67023-0-49275200-1323174578_thumb.jpg

post-67023-0-36244900-1323174597_thumb.jpg

post-67023-0-05503900-1323174631_thumb.jpg

post-67023-0-73340300-1323174644_thumb.jpg

post-67023-0-68811800-1323174664_thumb.jpg

Editat de Pemul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu le-am scos dar nu am apucat sa il aud

Daca stie cineva de unde pot lua piese pt el ?:bounce:

Aduc piese la comanda pt.comuniste:ij,minsk,voshot,tula,dnepr,ural,m72,k750-0740848790 sau id mess danytunky :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Al meu la drum întins,fara pasager ia sub 3%!

 

 

Dar fuge , trage ? ca mie nu imi place sa merg incet (chiar daca am 16 ani ) :D cand ma pun sa o calaresc dau in acceleratie ca surdu in toba :D si daca ii schimb secmenti trebuie facut rodajul ?

Editat de Pemul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dar fuge , trage ? ca mie nu imi place sa merg incet (chiar daca am 16 ani ) :D cand ma pun sa o calaresc dau in acceleratie ca surdu in toba :D si daca ii schimb secmenti trebuie facut rodajul ?

 

Trage foarte bine în deal Âşi la drum drept,singur pe el; cu pasager trage mai greu! Viteză maximă constructivă 105km/h!

Dacă vrei să călăreÂşti Âşi să dai ca surdu-n tobă i-ați altceva! Voshodul nu a fost construit pentru ce vrei tu!

Dacă îi schimbi segmenții,da, trebuie Âşi ei rodați puțin! (cca. 200 de km, fără ture mari Âşi fără greutate pe el,cu o viteză nu mai mult de 60km/h ).

Toate acestea dacă vrei să ai cu ce merge; dacă nu ai grijă de el...poți sa îi faci ce vrei tu,dar te va lăsa Âşi vei sta mereu cu motorul desfăcut!

Consumul de sub 3% este făcut la drum întins,singur pe el,schimbând viteza când cere el,nedepăÂşind 80-85 km/h!

 

Numai bine! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai iuli nu vreau sa fiu carcotas dar voshodu meu care l-am facut de cross numa in regim de forja a mers, si n-am avut probleme cu el, am refacut motoru cap coada cu tot ce a trebuit si dupa aceea numai benzina si drum, mergea cu 80 pe macadam de ziceai ca cine stie ce scula era, voshodul rezista are cutia cat de cat buna, ambreiajul este prost ca este subdimensionat, are avantajul ca motorul suporta ture multe, eu ii pusesem aprindere de piaggio si se tura ca nebunu, dar trebuie sa fie bine reglat, ca dereglat il strici repede, bineinteles ca al meu era chel, am lasat pe el numai minimul pentru functionare, uite si vreo 2 poze de anu trecut

post-46743-0-92947900-1323367625_thumb.jpg

post-46743-0-10348000-1323367659_thumb.jpg

Editat de schumydan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai iuli nu vreau sa fiu carcotas dar voshodu meu care l-am facut de cross numa in regim de forja a mers, si n-am avut probleme cu el, am refacut motoru cap coada cu tot ce a trebuit si dupa aceea numai benzina si drum, mergea cu 80 pe macadam de ziceai ca cine stie ce scula era, voshodul rezista are cutia cat de cat buna, ambreiajul este prost ca este subdimensionat, are avantajul ca motorul suporta ture multe, eu ii pusesem aprindere de piaggio si se tura ca nebunu, dar trebuie sa fie bine reglat, ca dereglat il strici repede, bineinteles ca al meu era chel, am lasat pe el numai minimul pentru functionare, uite si vreo 2 poze de anu trecut

părerile sunt împărțite! ÂŞi eu am în proiect să-mi fac unul de cross,tot cu strictul necesar pe el; dar asta nu e exploatare de fabrică!

Cu ce am specificat eu mai sus,faci turul țării cu el fără probleme! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

depinde din ce tuci a fost turnat pistonul ca altfel ramai pe drum cand te intorci de la mare :blbl:

de la munte bre...când mă întorceam de la 7 scări! :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...