Sari la conținut

Eu In Piata Victoriei


KingLvs
 Share

Postări Recomandate

Bai Mihai, nu pot sa cred ce citesc..

 

Mai intai doamne ajuta ca nu a fost mai rau..intersectia aia e blestemata, sa stii, personal am vazut 2 accidente care s-au lasat cel putin cu fracturi.

 

In al doile rand cum mama ma-sii au putut sa te faca in asa hal, mai omule..puteai sa suni pe cineva (ai nr meu, sunt avocat si puteam macar sa-ti spun ce sa faci)

 

Iar despre politisti, bai, e de groaza cu astia mah..aveam o parere buna despre ei, dar in doua zile mi-au schimbat parerea total..foarte putini sunt in regula http://www.tanga-moteurs.ro/forum/index.ph...&st=0entry498]Vezi si aici ce au putut sa scoata din ei ieri, la foisor[/url]

am vazut postul tau cam tarziu. ti-ai luat teapa - asigurarea ti-ar fi platit chiar si fara contact intre voi.

un camion (raba parca-i zice) a intors in fata mea noaptea pe linie continua (pe dn1 la paralela 45) si n-am avut de ales, am intrat in sant si m-am dat peste cap. nu am atins camionul - de fapt ala o si stersese de acolo - noroc ca a aparut un garcea (baiat dastept rau - crea ca nu a facut prea multi purici in politie) si s-a luat dupa el. omu o tinea sus si tare ca habar n-are ce s-a intamplat ca el era in fata mea si nu a vazut ce am facut eu in spate. in plus era si camion de armata cu rca la cea mai rau platnica asigurare posibila - astra. evident ca toata lumea - inclusiv politistu mi-a spus ca asigurarea nu plateste insa eu am insistat sa faca totusi pv-ul cum trebuie, sa scrie ca ala e vinovat si sa-mi dea asigurarea lui. si agentul constatator a ras de mine cand a auzit. dupa 2 luni cand am deschis procesul m-au sunat si mi-au oferit 1800 euroi ca sa nu mai continui. m-am incapatanat si dupa 2 ani (proces, recurs, cerere executare silita, proprire pe cont) am obtinut 3000 euroi. cu vreo 500 mai mult decat facuse paguba (in paguba am inclus si avocatul parca).

ce-i drept in cazul tau nu stiu daca se merita efortul insa, aviz amatorilor (sau ghinionistilor).

partea proasta este ca un bou m-a indoliat din nou sambata trecuta - mi-a raschetat masina de la un cap la altul cu un TV-u. Si ghici la cine are RCA ? la astra evident. daca nu-mi despagubesc integral toate facturile pe care o sa le duc sunt pregatit sa o iau din nou de la capat - si acum stiu cum sa-i incarc rau de tot. niste muisti astia de la astra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mihai in zilele alea nu mai stiam de capul meu.Si cand m-am gandit sa vb cu tine a fost prea tarziu.asta e,bine ca a fost doar atat.

Apropos de Astra,in naivitatea mea am crezut ca mi se va face dreptate si chiar in intersectie dupa ce s-a produs treaba l-am intrebat pe boul ala unde are facuta asigurarea si speram sa nu fie la astra si nu era insa degeaba.Pentru ca am avut mari probleme cu Astra si cu service-ul de cacao unde m-au trimis o data cu masina.Aia de la service parca puneau piesele de la masinile lor asa se targuiau.De exemplu aveam faruri Hella pe masina tot Hella am vrut sa imi puna nu turcismele pe care mi le adusesera ei si pana la urma am cazut la pace sa imi puna Bosch ca deja aveam masina in service de o luna jumate pt o 2 faruri o bara o aripa si o capota de indreptat.Asta e Romania.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Asta a fost ca si in bancurile cu politisti si cu prosti :banana: (imi pare sincer rau ptr tine)

 

Ce nervi omule!!! De ce ai semnat?

 

Nu semnai, iar atunci cand l-ai intalnit pe politaiul ala care te-a ajutat, de ce nu ai cerut un nr de cel ceva??? Un nume ceva??

 

Bah da nu imi vine sa cred inca :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Lasa mihai, nu-ti mai face sange rau acum..bine ca nu a fost mai grav, doamne fereste. Pacat de stres, cheltuiala si statul pe tusa in zilele astea cat mai e uscat afara.

 

Stiu cum e atunci cand se intampla..uitzi de toate. De aia e bine sa suni pe cineva care poate gandi la rece :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ai platit amenda?

Trebuie sa faci contestatie in termen de 15 zile. deasemenea, mai poti face plangere la conducerea sectiei de politie, privind comportamentul politistului si pt. faptul ca nu a resp. legea.

Atentie: vinovat este si cel care a PROVOCAT accidentul, nu doar cel cu care te-ai tamponat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare !

 

Imi pare rau de patania ta. Probabil ca muistul ala de gabor care a intocmit procesul verbal, vazandu-te mai slab de inger, si-a cam batut joc de tine...

Io cred ca muream cu el de gat :crack: - prietenii stiu de ce spun asta :lol:

 

Acum hai sa va zic o chestie... Saptamana trecuta, un prieten oltcitist, era cu prietena sa - ea conducea masina. Tipa (deh, femeie - si la volan) :D - nu observa ca de dupa un autobuz parcat aproape pana in mijlocul intersectiei apare un motorist cu un moped (de-ala cu pedale) si incepe manevra de trecere prin intersectie.. incet, cu 10 km/h. Motoristul, cand o vede, se sperie (efectiv, cica se sperie!!!) si trage stanga, nu ii tineau franele- si a cazut pe spatiul verde... Bineinteles, tipa s-a oprit, l-a ajutat pe ala sa se ridice - apoi ala a hotarat sa cheme politita - care chiar a venit :finger: - si a gasit-o pe ea vinovata de neacordare de prioritate - i-a suspendat carnetul trei luni + amenda, desi NU A EXISTAT CONTACT intre masina si motor, si daca ala cu motorul nu se speria (sau macar ii tineau franele) nu se intampla NIMIC. Chestia interesanta e ca i-au suspendat carnetul, desi ala cu mopedul a declarat ca "a vazut masina ca se apropie, da el a continuat sa mearga linsitit" - ca si cum ar fi cautat-o cu lumanare...

Deci, ala a fost vinovat CHIAR DACA NU TE-A ATINS!!!

 

Faptul ca unii politai sunt de tot rahatul- asta o stim. In urma cu vre-o 3 saptamani am avut o tamponare banala - eram cu papucul pe banda din dreapta, o tanti iese din parcare cu spatele, vede coloana ca vine, asteapta sa treaca masina care rula in fata mea si :eek: da iarasi inapoi, ma loveste in partea dreapta in dreptul usii si aripii spate... Bineinteles, la politie a veni cu fii-su care era politai :lol: ;) - incercand sa ma scoata pe mine vinovat. Io, tacticos, am scos camera video, am filmat ambele masini , am scris in PV - totul etc. Tanti era tare furioasa, tipa acolo in sectie ca "am dat in ea domne, ea a stat pe loc si io am dat in ea" bineinteles, a venit si barbata-su, incercand sa influenteze pe nenea care facea PV-ul cica "... am fugit de la locul accidentului, fara sa imi pese de starea victimei...". De fapt am plecat de acolo ca aia tipa ca bezmetica la mine pe strada, i-am explicat cat se poate de politicos ca ne vedem in 10 minute la politie ca n-am timp de tiganii pe marginea drumului. In fine, ala de la ghiseu, in prima faza a avut o tentativa sa se lase influentat de astia, la care i-am atras atentia scurt si in modul CEL MAI FERM ca am totul filmat, si ca daca voi fi cumva nedreptatit in acest caz, ma voi adresa instantei + ca voi face plangere PENALA pentu abuz inserviciu sau alte chestii pe care le voi discuta cu avocatul meu.. In momentul baiatul femeii s-a retras discret, spunand celui de la ghiseu "domne, faci cum crezi, ca io nu sunt de la circulatie..." - cel de la ghiseu le-a zis clar: "... daca-l scot pe el vinovat, ne da in proces si NE CASTIGA PE TOTI... " si a intocmit pv-ul CORECT scotand-o pe tanti cu gura mare vinovata... Atunci tanti a devenit BRUSC foarte cooperanta etc. Chestia e ca la data accidentului io aveam inca 2 coaste fracturate, daca vroiam sa ii fac rau puteam sa declar ca m-am lovit de volan + radiografie + IML = ACCIDENT (deci nu tamponare usoara) - si se putea lasa cu mai rau pt tanti... Am fost la asigurari, mi-a dat asigurarea si buna-ziua!

 

Chesti e ca NU TREBUIE SA CEDEZI niciodata atunci cand ai dreptate, mai ales in fata unor politai incompetenti. Iar daca aveti o camera video la indemana- sa vedeti cum se schimba comportametul politailor....

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca nu trebuie sa te lasi, chiar daca s-a constat ca soferul ala ''doar te-a speriat''. E vinovat pentru ca ti-a taiat calea fara sa iti acorde prioritate. Era normal sa cazi cu sau fara ajutorul masinii lui. De multe ori se moare din prudenta, in sensul ca te sperii si iei decizii ce se dovedesc a fi fatale.Parerea mea e sa nu te lasi la politie si sa il intrebi pe politatai, daca era el cu motorul si unu ii facea asta,cum ar fi catalogat-o ?

pe de alta parte putea sa iti fie fatal, cazutul chiar si pe loc, te lovea oricum altul sau te izbeai de astfalt, puteai sa mori, evident. Deci nu e o gluma sa faci accident din cauza unei masini care ''pare'' sa nu te fereasca. Intentia masinii aceleia e cea mai grava problema din ce ti s-a intimplat. E ca si cum te feresti de o masina pe trecere si te loveste tramvaiul din sensul opus.

Spune ce se intimpla dupa ce mergi la politie, eu ti-as sustine cauza linistit. Si un avocat bun te-ar ajuta oricum.

fa contestatie daca mai poti, chiar nu merita sa ii lasi sa cistige in asemenea situatii. Si noi conducem masini si mergem si pe motoare, diferenta e ca unii chiar nu inteleg in ce situatie esti cind esti pe 2 roti si nu gindesc deloc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...