Sari la conținut

Bai Termale Bulgaria - Sf. Constantin si Elena


Bogdan Secelean
 Share

Postări Recomandate

Drumul din Bucuresti pana in Varna are aproximativ 270km prin Giurgiu-Ruse-Shumen (nu intri in Shumen ci treci pe langa), si pana in Constantin si Elena mai adaugi 10.5, deci iti calculezi benzina pentru circa 560km.

Hotelul costa la Evropa (fortul MC) 50 sau 60 de leva (in functie de etaj) pentru 2 persoane cu micul dejun inclus, si la un alt hotel din apropiere platesti ceva de genul 80 de leva cu all-inclusive pentru doua persoane.

Daca nu ma insel la strand te costa intrarea 5 leva de persoana.

O masa tipic nu te duce peste 25-30 de leva pentru doua persoane, dar aici depinde cat de mult mananci.

Bautura e scumpa in Constantin si Elena chiar si la alimentara.

 

Pe scurt pe mine cu sotia o plimbare ca asta ma costa tipic 300-400 de lei, dar am motor si stomac mic :cheers:

 

80 leva (41 euro) all inclusive e la Azalia cumva (ala mare de 4 stele de pe plaja) sau la alt hotel ? Cand era pretul asta ? Acum am vazut pe site la ei ceva de genul 144 leva camera pe 2 zile, deci 77 pe zi = 40 euro doar cu mic dejun, deci nu all inclusive. Stiti voi ceva mai mult?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 187
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

80 leva (41 euro) all inclusive e la Azalia cumva (ala mare de 4 stele de pe plaja) sau la alt hotel ? Cand era pretul asta ? Acum am vazut pe site la ei ceva de genul 144 leva camera pe 2 zile, deci 77 pe zi = 40 euro doar cu mic dejun, deci nu all inclusive. Stiti voi ceva mai mult?

Eu personal am prins la pretul de 80 leva pe seara la Azalia(all inclusive) dar asta anul trecut prin octombrie dupa cate imi aduc aminte,acum cu ocazia Pastelui sunt alte preturi :cheers:

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu personal am prins la pretul de 80 leva pe seara la Azalia(all inclusive) dar asta anul trecut prin octombrie dupa cate imi aduc aminte,acum cu ocazia Pastelui sunt alte preturi :cheers:

Da, si eu ma refeream la preturile din octombrie anul trecut la Azalia unde a stat Foxbat pentru ca de atunci nu am mai fost pe acolo (si in general nu prea am mai fost pe nicaieri).

 

Pentru cei care nu au mai fost in Bulgaria in general si la Constantin si Elena in special as mai spune cateva lucruri:

- In satul ala eu am descoperit un singur bancomat de la o banca obscura si in general nu merge aproape pe nicaieri sa platesti cu card, asa ca trebuie sa mergi cu cash la tine (procurat din Ruse sau Shumen sau Varna sau Bucuresti). Exista locuri unde se accepta si euro, dar tipic pierzi pentru ca cursul bancar e 1.94 si schimbul la negru se face la 2 leva/euro.

- Benzina e un pic mai ieftina in Romania, asa ca e bine sa va faceti un plin in una din cele doua benzinarii Petrom din apropierea granitei.

- In Bulgaria de obicei se poate plati benzina pe card doar in retelele mari de benzinarii internationale: OMV, Shell, Lukoil si uneori in Rompetrol (nu in alea de la tara). Numai in OMV au benzina buna, de la toate celelalte mi-a tusit motorul (pe bune, nu ca ma dau patriot si vreau sa cresc vanzarile la Arpechim).

- Cand veniti inapoi in granita pe partea bulgareasca nu e granita ci un ghiseu de platit taxa de pod, si trebuie sa va incadrati cu motocicleta fix intre benzile 3 si 4 pentru ca primele 2 sunt rezervate pentru camioane si celelalte doua pentru masini, si barierele si ghiseele sunt din 2 in 2 benzi. Intre 3 si 4 treci usurel printre masini si bariere si nu pierzi vremea la coada ca nu ai de platit nici un fel de taxa cand esti pe 2 roti.

 

Si am si o veste proasta: prognoza meteo spune ca ploaia incepe sambata 27.03.2010 la miezul noptii in Bucuresti si Ruse si duminica urmatoare dimineata in Varna, asa ca chiar daca o sa am motocicleta disponibila tot nu ma duc saptamana asta acolo. Celor care totusi se duc le urez drum bun!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu am platit azi la Azalia ultra all inclusive 112 euro/2 nopti/persoana si ziceau ca mai au locuri.

deci daca ai platit azi sa inteleg ca in apropierea Pastelui ne vedem acolo ? sau .....cand te duci ?? ???? :cheers:

 

 

 

2-3 aprilie am rezervat/platit camera dubla in statiune, la hotel : http://www.goldensands.bg/stke/stelena-ro.asp

caut partener(a) de drum/camera.Plecarea este vineri ora 10 benzinarie OMV de la City mall (Bucuresti-Giurgiu-Varna-Ct& Elena),intoarecere/plecare duminica(Paste pe 2 rotzi) dimineatza la alegere

 

de schimbat bani se schimba in Varna la Mall de la intarare (casa de schimb valutar)

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ai rezervat/platit si cat a costat? Ai all inclusive? Ai mai fost acolo, e ok hotelul?

Rezervarea si plata s`au facut online de catre un prieten(mai multzi or sa mearga cu masinile),costul pe 2 noptzi este 110 E All inclusive si la hotel asta nu am mai fost doar la Azalia si Europa de aceea vreau sa il incerc si pe acesta :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si eu ma refeream la preturile din octombrie anul trecut la Azalia unde a stat Foxbat pentru ca de atunci nu am mai fost pe acolo (si in general nu prea am mai fost pe nicaieri).

 

Pentru cei care nu au mai fost in Bulgaria in general si la Constantin si Elena in special as mai spune cateva lucruri:

- In satul ala eu am descoperit un singur bancomat de la o banca obscura si in general nu merge aproape pe nicaieri sa platesti cu card, asa ca trebuie sa mergi cu cash la tine (procurat din Ruse sau Shumen sau Varna sau Bucuresti). Exista locuri unde se accepta si euro, dar tipic pierzi pentru ca cursul bancar e 1.94 si schimbul la negru se face la 2 leva/euro.

- Benzina e un pic mai ieftina in Romania, asa ca e bine sa va faceti un plin in una din cele doua benzinarii Petrom din apropierea granitei.

- In Bulgaria de obicei se poate plati benzina pe card doar in retelele mari de benzinarii internationale: OMV, Shell, Lukoil si uneori in Rompetrol (nu in alea de la tara). Numai in OMV au benzina buna, de la toate celelalte mi-a tusit motorul (pe bune, nu ca ma dau patriot si vreau sa cresc vanzarile la Arpechim).

- Cand veniti inapoi in granita pe partea bulgareasca nu e granita ci un ghiseu de platit taxa de pod, si trebuie sa va incadrati cu motocicleta fix intre benzile 3 si 4 pentru ca primele 2 sunt rezervate pentru camioane si celelalte doua pentru masini, si barierele si ghiseele sunt din 2 in 2 benzi. Intre 3 si 4 treci usurel printre masini si bariere si nu pierzi vremea la coada ca nu ai de platit nici un fel de taxa cand esti pe 2 roti.

 

Si am si o veste proasta: prognoza meteo spune ca ploaia incepe sambata 27.03.2010 la miezul noptii in Bucuresti si Ruse si duminica urmatoare dimineata in Varna, asa ca chiar daca o sa am motocicleta disponibila tot nu ma duc saptamana asta acolo. Celor care totusi se duc le urez drum bun!

Maestre, s-au mai schimbat intre timp niste preturi, nu numai la hoteluri. Benzina e acum mai scumpa in Romania. La Bulgari e 2 leva litrul (am fost acum 2 saptamani), pe cand la noi a sarit cu mult de un euro :cheers: , e cel putin 1,1...

Bancomate si case de schimb cu curs bunicel gasesti destule in centrul statiunii in zona pietonala -plina de magazine si restaurante-cel putin in sezon, de langa manastire.

Intr-adevar, schimbati euro in leva inainte de a plati, ptr. ca ei calculeaza la un curs defavorabil (mi s-a intamplat de mai multe ori)

Am primit raspuns azi de la Azalia, cam scurt si neprietenos, sa rezerv prin agentii de turism. Cu greu m-au spus ca pretul actual e 80 leva camera doar cu mic dejun. Probabil au destule cereri pentru Paste si 1 mai, asa ca isi permit sa se poarte asa si probabi vor creste pretul in aprilie, ce sa mai spunem de mai...asa ca ati fost norocosi ca ati prins oferta aia in octombrie, e totusi un hotel deosebit.

Mersi la toata lumea pt info, distractie placuta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt sigur ca pe sfarsitul sezonului actual or sa la lase din nou preturile si or sa vina cu oferte acceptabile pt a isi pastra clientii,de asta eu unul personal prefer sa merg acolo mai mult toamna cand gasesti aceleasi conditii dar la preturi mai reduse.

Editat de smok3
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daaaa. Ne vedem acolo. Noi plecam sambata viitoare si stam pana luni.

Ma bucur :cheers: atunci ne vedem in piscina la un paharel de "ghin" ;) eu am sa plec de vineri si cred ca am sa ma intorc duminica nu stiu ramane sa vad care ce si cum ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...