Sari la conținut

Cu Ochii In Paispe La Cei De La Fan Courier


edisone
 Share

Postări Recomandate

De curiozitate: de cand conduci moto? Ai condus masina inainte? Pentru ca nu exista nici o inclinare instinctiva cuplata cu "am facut eu mintal calcule fizice si mi-am dat seama ca as fi lovit masina in punctul X, la vitea X, si mi-as fi rupt oasele A, B si C asa ca am preferat sa trantesc motorul".

 

Daca tu nu ai atins masina aia târâÂş, înseamna ca nu o atingeai nici pe moto. Rotile de cauciuc franeaza mult mai bine decat scarita, ghidonul si carena de plastic.

 

Fara nici o rautate: du-te in poligon si invata franarea de urgenta. Data viitoare s-ar putea sa te autoaccidentezi mai rau.

 

 

Doar daca e statie tip alveola (in trotuar) si au prioritate la revenirea pe banda I. Altfel e schimbare de banda.

Tot de curiozitate: esti conducator auto la FC ? Tu incerci sa iei apararea unui individ care iese dintr-un garaj fara sa se asigure? Ca de fapt eu sunt de vina ca nu am folosit sau invatat franarea de urgenta?

Omule, fi atent, am precizat ca pe jos era mazga, noroi tasat, lasat de camioanele care lucreaza pe santierele din zona, dupa parerea mea nicio frana de urgenta nu m-ar fi ajutat, in acel moment asa am considerat ca este cel mai bine pentru mine. Motorul s-a dus taras vreo 10 metri (pe crash bar) eu (pe c*r) cam 5-6, oprindu-ma exact in fata intrarii/iesirii Fan Courier.

Am postat acest topic, nu pentru a incerca sa sugerez faptul ca ce tare am fost, asa cum crezi tu "am facut eu mintal calcule fizice si mi-am dat seama ca as fi lovit masina in punctul X, la vitea X, si mi-as fi rupt oasele A, B si C asa ca am preferat sa trantesc motorul" (???), l-am scris in dorinta de a trage un semnal de alarma. In primul rand pentru cei care trec pe acolo poate prima data, sa fie ceva mai atenti, drumul este foarte aglomerat si periculos datorita portiunilor de asfalt acoperit cu pamant (dimineata este umed), toata zona este un mare santier, in al doilea rand am observat (si din masina, am si B-ul tot de multa vreme) cum sunt conduse destul de multe autovehicule de la FC. Au fost doua evenimente rutiere provocate de masini ale FC, in mai putin de o luna, in acelasi loc !!! Doar din aceste motive incerc sa atrag atentia, ca sa nu se mai intample.

Str. Fabrica de Glucoza din Pipera (Bucuresti), unde are sediul FC, are doar cate o banda pe sens.

N-ar fi rau sa se faca un topic cu o harta a zonelor periculoase.

 

PS. Multumesc de "urarea" cu "data viitoare s-ar putea ...", eu, tot fara nicio rautate, le doresc tuturor, chiar si tie, asfalt uscat si fara incidente!

Editat de edisone
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu era nici o rautate, motociclist necazut eu inca nu am cunoscut. Toti cadem, important e sa invatam ceva din asta. Faptul ca ala a iesit din parcare fara sa se asigure nu e scuzabil, dar in Bucuresti se intampla lucruri mult mai grave si fara putina practica a franarii de urgenta s-ar putea sa o patesti mai rau. Mai bine vii si scrii "mi-a iesit un bou in fata si abia l-am evitat" decat sa spui ca ai trantit motorul singur instinctiv. E fizica elementara: niste bucatele de metal (scarita, toba si ce mai zgarii) nu pot frana mai bine decat doua cauciucuri. Si sa intri sub o masina, sau mai rau, un camion, e nerecomandat.

 

Nu stau acum sa generalizez ca toti de la FC sunt tampiti, am cunoscut tampiti si mai mari pe camioanele Coca Cola (unii sunt nebuni fara acte). Dar nu te astepta sa fii protejat de toti soferii, e plin traficul de cretini, si soferi imbecili dar si motociclisti tampiti, poti sa mori cu dreptatea in brate. Prioritatea nu o ai decat daca ti se acorda.

Editat de Adam
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai ce pretenti sa ai fratica,din moment ce se cauta soferi platiti cat mai prost...iti dai seama ca se angajeaza toti dobitoci care nu au nici-o legatura cu sofatul.

Iti garantez eu ca un sofer bun nu sta pe salariul ala mizer pe care il ofera firmele de curierat.

app, un sofer la o firma de curierat castiga peste 1400 ron , parerea mea e ca se dau salarii bune, tu cat castigi?

Editat de baby_boy_gabi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg altceva: daca erai in fata firmei de ce n-ai intrat inauntru ca sa faci o reclamatie? :laugh:

Din pacate n-am apucat sa vad numarul masinii. Normal ca am fost, am vorbit cu un sef de la FC (si el motorist) care a promis ca va controla camerele de supraveghere, totusi destul de complicat pentru ca erau foarte multe masini care erau in poarta asteptand sa plece. O sa trec zilele astea sa vad ce voi afla.

 

Chiar nu era nici o rautate, motociclist necazut eu inca nu am cunoscut. Toti cadem, important e sa invatam ceva din asta. Faptul ca ala a iesit din parcare fara sa se asigure nu e scuzabil, dar in Bucuresti se intampla lucruri mult mai grave si fara putina practica a franarii de urgenta s-ar putea sa o patesti mai rau. Mai bine vii si scrii "mi-a iesit un bou in fata si abia l-am evitat" decat sa spui ca ai trantit motorul singur instinctiv. E fizica elementara: niste bucatele de metal (scarita, toba si ce mai zgarii) nu pot frana mai bine decat doua cauciucuri. Si sa intri sub o masina, sau mai rau, un camion, e nerecomandat.

 

Nu stau acum sa generalizez ca toti de la FC sunt tampiti, am cunoscut tampiti si mai mari pe camioanele Coca Cola (unii sunt nebuni fara acte). Dar nu te astepta sa fii protejat de toti soferii, e plin traficul de cretini, si soferi imbecili dar si motociclisti tampiti, poti sa mori cu dreptatea in brate. Prioritatea nu o ai decat daca ti se acorda.

Adam, senzatia mea este ca nu pricepi. AM POSTAT ACEST INCIDENT PENTRU A FI, PE CAT POSIBIL, OCOLITA ZONA RESPECTIVA. Nu pentru a da sau lua lectii de franare.

Daca te crezi asa priceput, treci intr-o zi pe acolo si pune o frana de urgenta. (neaparat sa ai protectii full si sa ai grija sa nu treaca camioane, ca sa nu bagi Doamne fereste pe cineva in necaz). Iti repet pentru a treia oara, si ULTIMA, vezi ca este mazga pe jos. Adica, NU AI ADERENTA. S-ar putea ca fizica ta elementara sa nu te ajute, poate experienta de patinator. Succes !

 

P.S. Nu ma intereseaza rezultatul si nici sa mai intru cu tine in polemica pe aceasta tema.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adam, senzatia mea este ca nu pricepi. AM POSTAT ACEST INCIDENT PENTRU A FI, PE CAT POSIBIL, OCOLITA ZONA RESPECTIVA. Nu pentru a da sau lua lectii de franare.

Daca te crezi asa priceput, treci intr-o zi pe acolo si pune o frana de urgenta. (neaparat sa ai protectii full si sa ai grija sa nu treaca camioane, ca sa nu bagi Doamne fereste pe cineva in necaz). Iti repet pentru a treia oara, si ULTIMA, vezi ca este mazga pe jos. Adica, NU AI ADERENTA. S-ar putea ca fizica ta elementara sa nu te ajute, poate experienta de patinator. Succes !

P.S. Nu ma intereseaza rezultatul si nici sa mai intru cu tine in polemica pe aceasta tema.

 

Edisone, mesajul tau este clar...pentru cine vrea sa-l priceapa.Nu are rost sa-l mai explici de o mie de ori.Cine a avut ochi sa-l inteleaga (:D), l-a compilat.Cine nu, exerseaza franarea de urgenta pe Fabrica de Glucoza! :)

 

Zona este una "minata", eu o ocolesc chiar fiind cu masina...Mai sunt cateva astfel de zone periculoase in Bucuresti, pe care e bine sa le eviti, mai ales cand esti pe moto.

 

Tu ai avut ghinionul sa fii acolo cand nu trebuia si in plus sa te intalnesti si cu bolandul ala de la FC! :laugh:

Cat despre franarea de urgenta, eu zic ca ai habar, daca e adevarat ca ai carnet moto din '87(cum scrie in profil)...

 

Spor la reparat mobrita si nu mai pune orice la suflet! :laugh:

Important este ca tu ai putut sa ne transmiti mesajul asta de avertizare!

Bafta!

Editat de Kassu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...