Sari la conținut

Radiator ... Ajutor


Postări Recomandate

Am spart (pentru a doua oara) radiatorul stanga la 200 EXC 2006.

De fapt nu s-a spart, ci doar s-a retezat gatul de la buson-capac.

Pana in 2007 inclusiv, gatul este expus in exterior iei o cazatura pe partea stanga pe gat si pac zici ca ai retezat cu sabia gatul radiatorului. Din 2008 au remediat problema, gatul este in interior in dreapta.

Prima data am luat ktm original part 180 EURO scump ca dracu ... dar am citit la un moment dat pe aici pe undeva ca se fac la craiova (?) niste radiatoare foarte faine si rezistente mult mai ieftin, ~200ron.

Nu gasesc niciunde topicul, ma poate ajuta cineva? Link? Date contact? alta solutie?

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult, am gasit 0728.974.656 suteu ioan / riders point srl sibiu

Ideea este ca nu raspunde, sper sa fie actual numarul de tel.

Am cautat si pe net si nu gasesc alte infos.

Daca mai ai ceva te rog trimite pm ... soso poate sa stearga topicul sau muta unde crede de cuviinta.

Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

parca am intalnit la concursul EMA la sibiu un baiat ( mi se pare ca jumba ) care avea niste radiatoare superstrong pe KTM. Nu stiu exact cum il cheama pe tip dar iti pot trimite o poza cu el.

 

that's the man - numar de concurs 19

cine il recunoaste ( cunoaste ?)

post-21769-1225802901_thumb.jpg

Editat de motanu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La Brasov exista fabrica de radiatoare, ROMRADIATOARE, daca se mai numeste asa. S-au mutat in "Uzina 2".

Il duci pe cel stricat si-ti fac altul identic. Dureaza maxim 3 zile lucratoare. Nu lucreaza decat cu alama, deci va fi un pic mai greu. Eu am facut unul de LC 4 in 2007 si m-a costat 80 RON.

Succes.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ptr comenzi radiatoare la riders point trebuie sunat la unul din numerele:0728974656 dizzy sau 0722340472 radu..

cand primesc berea? :disappointed:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

breeee, ma cauta lumea dupe poze, zici ca sunt d'ala "wanted"

radiatoaele mele sunt facute la baia mare(parca) sunt mai goase decat cele originale si din cauza asta imi fierbe un pic mai repede decat cu cele de fabrica. am dat cu ele de toti peretii si n-au avut nici pe draqu.incerc sa iti fac rost de contact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ca idee pe viitor , la BISTRITA se mai fac iarasi radiatoare la RAAL b-ta(ei fac radiatoarele la yamaha raptor si inca cateva modele) trebuie radiatorul vechi shi de pe o zi pe alta se face altu nou.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa bre la bistrita, nu la baia mare

 

 

Daca are careva nevoie ma puteti suna 0740 559316 sau 0765 613415. Ce mi`au mai sudat baietzii este pompa de ambreiaj hidraulic ce am inteles ca e din ceva antimoniu nu aliminiu...si din cate am auzit pe la lume la bistrita la radiatoare se afla cel mai bun sudor in aluminiu din tara.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi atillas, am sunat la Sibiu, totul ok insa dureaza 3 saptamani ...

Facem cumva si cu berea aia, ne-om intalni cu siguranta la anul :disappointed:

 

Referitor la Brasov si Bistrita am gasit urmatoarele date de contact:

http://www.romradiatoare.com/

http://www.raal.ro/

Am sa sun sa vad care-i treaba ... va tin la curent.

 

Multumesc tuturor pentru ajutor.

Stima.

 

 

 

Update.

Brasovu' face doar de alama, am decis sa merg pe firul RAAL Bistrita, greu pana dai de persoana potrivita, am dat, am primit date de contact de la "filiala" lor din Timisoara, RAAL Vest, am vorbit, am dus radiatorul, va fi gata candva saptamana viitoare (n-au momentan fagure de 250mm in stoc ca dac'-ar fi avut treaba era gata in cateva ore cică).

Cost 200 RON, factura, virament bancar, platibil cand e gata, 2 ani garantie.

Sunt curios sa vad ce iese, daca e OK atunci mai fac inca 1 radiator (aceiasi problema).

Au spus ca au mai facut radiatoare d'astea.

Va tin la curent.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca are careva nevoie ma puteti suna 0740 559316 sau 0765 613415. Ce mi`au mai sudat baietzii este pompa de ambreiaj hidraulic ce am inteles ca e din ceva antimoniu nu aliminiu...si din cate am auzit pe la lume la bistrita la radiatoare se afla cel mai bun sudor in aluminiu din tara.

cel mai bun sudor din europa,poate din lume............cel mai bun sudor din galaxie.

:rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Update.

Radiatorul a fost gata joi deci toata treaba a durat 1 saptamana (din cauza ca n-aveau fagure mic in stoc).

Nu a fost un radiator "nou", din cap pana'n picioare ... fagurele a fost nou, gatul a fost nou, in rest sistemul de prindere a fost reconditionat cel vechi si sudat pe fagurele nou.

Totul vopsit negru, probabil ca sa arate mai bine (acoperire zgarieturi aferente partilor refolosite din radiatorul vechi etc).

Facut proba in aceiasi zi, fiert motorul ca sa vad pe unde scoate supraplinu', totul ok. Capacul (busonul) prinde bine si inchide bine.

Aluminiu, la fel de usor ca si cel original.

 

In weekend am bagat 2 zile hard in Parang la ~1500m altitudine, totu' ok cu radiatorul.

 

Asadar sunt multumit de solutia gasita, recomand cu incredere.

Eu voi face la fel si cu celalalt radiator buÂşit. 55 EURO fata de 180 EURO. Raport calitate pret excelent.

Editat de seseseko
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cel mai bun sudor din europa,poate din lume............cel mai bun sudor din galaxie.

:drink:

 

Eu am afirmat din auzite stai cuminte ca nu am stat in spatele lui sa ii bag degetele in cuur in timp ce sudeaza sa vad daca`l tremura....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salut ,am dat search ca sa nu mai fac un nou topic si am sa scriu aici despre problemele mele cu radioatoarele.

Am fost azi la tura si din senin a inceput sa picure radiatorul din partea stanga. Se poate repara cu solutia " Stop Leak" care se gaseste pe la magazinele de piese auto? Ca sa menztionez, este vorba de wr 426.

Va multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut ,am dat search ca sa nu mai fac un nou topic si am sa scriu aici despre problemele mele cu radioatoarele.

Am fost azi la tura si din senin a inceput sa picure radiatorul din partea stanga. Se poate repara cu solutia " Stop Leak" care se gaseste pe la magazinele de piese auto? Ca sa menztionez, este vorba de wr 426.

Va multumesc anticipat.

exclus,nici nu te gandi la asa ceva..nu faci decat sa imbacsesti inutil sistemul de racire al motorului..da-l jos alameste-l si ai terminat treaba..mai exista solutia lipirii cu poxipol (un fel de metal lichid dar nu stiu la diferentele mari de temperatura cat rezista)..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.
 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...