Sari la conținut

ochelarii off-road


Postări Recomandate

de acord,dar cand au fost noi nu iti abureau nici in partea de jos.asta e,ne consolam cu ideea ca trebuie schimbati aproape ca sosetele :lol:

Asa e. Inca nu am gasit o pereche de ochelari sa nu se abureasca, fie ca erau scumpi sau ieftini. Parca modelul de la scott cu lentila simpla, cei mai ieftini au fost cei mai buni. Daca gasesti tu ceva sa ma anunti si pe mine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incercati Scott MX Voltage ,cei care au rama din silicon... nu se aburesc (DELOC) daca sunt spalati cum trebuie de fiecare data , au lentila heliomata,UV ,antifog ,antitabac,airbag,clima bizonica si inch centralizata...

ups .. am dat si alte detalii

voi luati-va ochelarii astia :lol:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

INTREBARE !!!!

 

Ce faceti cu foliile astea dupa ce le dezlipiti de pe ochelari???? LE ARUNCATI IN PADURE NU ??????????

 

Ca sunt sigur ca nu va opriti si le bagati in buzunare ca sa le aruncati la gunoi mai tarziu ........

 

mrrrrrrr

Majoritatea le baga in buzunar dar nu sa le arunce, sa le spele acasa si sa le refoloseasca :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la mine ochelarii chiar is o problema f mare...toti si de toate felurile...ca is de ski sau de enduro..k is ieftini sau f scumpi,sa ii ia dracu!..pur si simplu nu gasesc unii klumea :P

toti se aburesc!

am aj sa ii tin pe cap(la ski)sau pe casca..

daca stie cineva vreo solutie...ascult cu placere :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

incercam si varianta Rebelului!dar parerea mea e ca solutia cea mai buna este curatarea lentilei.deci eu, o bag sub jetul de apa (nu calda)si dupa ce s-a inmuiat noroiul,praful,etc,o spal usor cu un burete.terminat asta, partea exterioara a lentilei o sterg cu un servetel iar partea interioara o usuc DOAR cu un uscator de par (cu aer rece)

Asta am observat eu ca prelungeste viata lentilei,deci rabdare si succes :friends:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

da, la buretele dintre lentila si rama ma refer. se subtiaza prin ciupire(ciomarlire) :laugh: .

 

la mine unul se aburesc foarte repede ochelarii si daca nu au ventilatie buna nu ii pot purta, asa ca asta-i singura solutie pe care am gasit-o. incercati si voi sa vedeti ce bine functioneaza!

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uscatorul e wella sau londa? :P pieptanatura rezista? :)

@rebelu...te referi la buretele de pe rama, dar nu cel care sta asezat pe fata?daca da, cum ai reusit sa subtiezi din el?

 

pentru tine am un braun care face parul cret :crack:

rebelul are dreptate dar, daca o "freci"intr-o mlastina sau oriunde nu mai poti sa-i dai bice?...ceata totala

pe cand ochelarii noi nu se aburesc nici cand te topesti pe loc :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

misto aia cu paru' cret :crack:

daca stai, chiar ca-i ceata, da cum dumnezeu nu se aburesc ochelarii noi. daca vrei eu sunt ala care infirm regula. :P

 

deci ochelarii pe care i-am avut pana acum primele iesiri nu se abureau nici cand stateam pe undeva la hei rup,asta pe timp de vara.

iarna au tendinta sa se abureasca pe marginea lentilei daca esti foarte transpirat si infierbantat( dar vara niciodata).asta pana trebuia sa-i curat de cateva ori si adio.

prostia pe care am facut-o pana acum (nu se mai repeta)si pe care o fac majoritatea e ca imi curatam ochelarii murdari cu noroi sau mult praf pe unde apucam si cu ce aveam la indemana.repet nu partea exterioara e problema ci aia din interior deci DOAR cu apa baieti si NU stearsa!

ideal ar fi sa ne luam 2 perechi cu noi cand iesim, asa poate reusim sa ne dam toata ziua cu ochelari,daca nu... :) stim care e riscul :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DOAR cu apa baieti si NU stearsa!

ideal ar fi sa ne luam 2 perechi cu noi cand iesim, asa poate reusim sa ne dam toata ziua cu ochelari,daca nu... :) stim care e riscul :laugh:

la un moment dat, pe interior, din cauza acelui strat antiaburire care e oarecum aderent si lipicios, se aduna un fel de jeg care nu se ia doar la jet de apa si trebe musai sa freci cu mana cu ceva. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la un moment dat, pe interior, din cauza acelui strat antiaburire care e oarecum aderent si lipicios, se aduna un fel de jeg care nu se ia doar la jet de apa si trebe musai sa freci cu mana cu ceva. :)

 

am zis deja,dupa ce s-au inmuiat sub jet se curata usor cu un burete :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ideal ar fi sa ne luam 2 perechi cu noi cand iesim, asa poate reusim sa ne dam toata ziua cu ochelari,daca nu... :) stim care e riscul :laugh:

 

Mai bine iei o pereche de ochelari si 2 lentile de schimb la tine :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea soso,

 

pai despre asta se vorbeste pe aici, adica mai pe scurt daca cureti lentila "brutal" isi pierde proprietatile de antiaburire.

asa ca omu a spus ca nu o curata in traseu ci o schimba cu alta bine curatata acasa. :laugh:

 

ps: si daca tot ma adresez tie, sa stii ca rasunsul la o insulta nu-i totuna cu "datul in petic"(stii tu la ce topic ma refer)

 

.

Editat de Rebelul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rebelule, stratul antiaburire nu se aplica decat pe interiorul lentilei.mizeria, in 99% din cazuri , ajunge doar pe stratul dinspre exterior.in tura nu cureti lentila pe interior, pt ca nu prea ai ce curata.asta daca vrei sa nu afectezi stratul de protectie la condens.cred ca acum ai inteles la ce ma refer.

cat despre problema a doua, cat timp esti in noroi cu porcii, tot porc te numesti.nu te-a fortat nimeni sa raspunzi atacului, sau puteai sa imi atragi mie atentia. consider ca ati avut un comportament jenant si tu si ionut.pacat.end of story.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...