Sari la conținut

Comparatie Bujii Iridium


Vizitator stress_L&P
 Share

Postări Recomandate

Vizitator stress_L&P

booon! io am gasit bujii pt. jawa mea (culmea, in meniul ala de cautare am gasit jawa :P)

 

de la denso: denso iridium IWF22, au electrodul de masa cu u-groove (cica ar fi scanteia mai "rotunda" )

 

de la ngk: BR6HIX, tot iridium, astea au electrodul de masa inspre normal, doar un pic mai ciudat, cu oaresce unghiuri... in fine!

 

ce ma intereseaza pe mine de fapt este parerea unor oameni care au folosit bujii cu iridiu de la firmele astea 2 si care li s-a parut mai buna? denso sau ngk? pe orice fel de motor, nu pe jawa ca nu cred ca a incercat cineva pana acum bujii de genu' pe jawa :banana:

 

 

peseu: nu-mi spuneti de lasa ma cu sinterom! le folosesc in mod curent si sunt bune mai ales pt. pretul lor dar eu vreau ceva mai rasarit, mai ales ca acum sunt in stadiul de tuning si la primavara vreau sa va arat ceva frumos, functionabil si cat mai rapid! (marog, cat de rapida poate fi o jawa :banana:) si vreau sa iau ce-i mai bun pt. ea pe langa ulei, pistoane, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

am gasit! denso is mai performante decat ngk dar ngk rezista mai mult! oricum nu ma intereseaza incat eu le vreau max. 5000. km :P

 

ar mai fi acdelco despre care nu am aflat mai nimic, HKS si Greddy (astea is firme de tuning)... mai caut da' m-a apucat disperarea ca am gasit de-a pagini pa gugal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

am gasit! denso is mai performante decat ngk dar ngk rezista mai mult! oricum nu ma intereseaza incat eu le vreau max. 5000. km :P

 

ar mai fi acdelco despre care nu am aflat mai nimic, HKS si Greddy (astea is firme de tuning)... mai caut da' m-a apucat disperarea ca am gasit de-a pagini pa gugal...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ce sa spun...iridium mi se par prea scumpe, dar acum folosesc Denso cu electrod de masa U-groove si sint OK. NGK-ul a murit imediat cind a venit vremea rece, desi cifra termica era ok... Parerea mea e ca nu merita sa dai banii pe o bujie platina sau iridiu atita timp cit cit nu se justifica (adica zecimi de secunda pe tur de circuit etc).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vin shi io cu o intrebare... Din cate am auzit, bujiile cu iridium is mult mai bune shi tzin mult mai mult timp decat cele normale... Este adevarat ca tzin mai mult? Adica o bujie normala tre' s-o skimbi pe la cateva mii de km... iar una cu iridium la peste 10.000? Ideea ii ca daca-i asha, ma tenteaza sa-mi iau d-alea, pentru ca la mine la Africa Twin tre' sa demontez aproape tot motoru' (carene fatza, carene laterale, shezut, rezervor) ca sa am acces la bujii...

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P

io personal nu stiu da' majoritatea rewiew-urilor de pe net asa zic :P

denso nu sunt chiar asa de scumpe, eu am gasit de la 12$ pana la 19$ in functie de firma care le comercializeaza! adica in jur de 550.000-600.000 lei o bujie! nu mi se pare mult! bine, daca le compari cu sinterom care costa 150.000 un set e enorm dar in comparatie cu celelalte nu e mult! :banana: in plus astea iridium de la denso au si u-groove :banana:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...