Sari la conținut

Alarma Nu Mai Merge!


cristian78
 Share

Postări Recomandate

Salut! am o problema cu alarma. M-a pus draq sa spal motorul la spalatorie, am vrut sa curat tot noroiul care se aduna acolo la articulatia de al bascula.

 

Dupa ce am spalat-o a inceput sa sune singura ca proasta . Am oprit-o din telecomanda, dar cana am ajuns acasa nu a mai vrut sa se amorseze. Ledul acela rosu care de obicei clipea de doua ori cand era amorsata , sta tot timpul aprins.

 

Azi(la trei zile dupa ce am spalat-o) am desfacut modulul central si inca mai erau picaturi de apa. Am uscat bine si ultimile picaturi dar nu si-a schimbat comportamentul.

 

Nu stiu ce pun aia de la spalatorie in apa aceea ca a ramas pe componente o chestie alba (de parca in apa ar fi fost sare). Exista sanse sa functioneze iar ??? Care ati mai patit asa ceva ma puteti ajuta cu un sfat ???

 

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut! daca te referi la senzolul de shoc iti mai dau cateva detalii:

 

- alimentez alarma si led-ul acela sta aprins.

 

- de la telecomanda nu ia nici una din comenzi(nu face nimic si nici nu

se aude vreun releu in interiorul ei, cum se auzea inainte)

 

- fiind alimentata , senzorul de shoc este un modul separat care are un led roshu, daca primeste un shoc led-ul de la senzorul de shoc se aprinde mai puternic, dupa care se linisteste.

 

- am desfacut modulul central si am opservat ca are un circuit intgrat pe soclu. Exista apa in jurul piciorushelor circuitului si la unele era chiar oxid sau ce pana mea e chestia aia alba (gen sare). am scos circuitul, am uscat soclul si am sters picioarele circuitului. Tot asa face.

 

 

.......

a mai avut cineva acemenea probleme ???

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

×
×
  • Creează nouă...