Sari la conținut

Vopse Alb-sidefat


Postări Recomandate

Salut rideri.

M-am apucat sa-mi fac carenele si imi trebuie vopsea alb-sidef, pe care am gasit-o la standox dar frate pretul mi se pare mare: 645.000/300gr, fara intaritor si diluant.

:ok:

Daca stiti magazine de profil cu preturi mai normale va rog dati-mi de stire.

 

Alta intrebare: daca , carena este vopsita pe vremea asta , este neaparat nevoie ca uscarea sa se faca in cuptor?

Daca se usuca intr-un loc neincalzit ce se poate intimpla?

Am auzit ca s-ar decoji vopseaua in timp. Daca este lasata la temp camerei, pentru uscare este ok?mai pot apare probleme?

Multumesc :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e scump deloc 300g la banii aia. Standox e vopsea PROFESIONALA daca shtii ce inseamna asta.daca vrei mai ieftin incearca la Klar.calitatea vis-a-vis de pretz e ok .

de obicei ca albul sidefat sa iasa perfect se da un fond alb curat inainte, apoi albul sidef, apoi lac-2 straturi. . doar prin vopsirea in straturi multiple obtzii efectul de adancime la vopselele perlate-sidefate.

daca temperatura e mai scazuta cel mai comun lucru care se poate intampla este sa nu se intinda lacul bine shi sa iasa cu "coaja de portocala". daca lucrezi la temperatura camerei aprox 18-20 grade celsius, este perfect, daca lucrezi la temperaturi mai joase lucreaza cu un diluant mai rapid- de ex. nitrodiluant.

vopseaua se "decojeshte" numai in cazul in care nu ai degresat bine suprafatza ce urmeaza a fi vopsita, sau ai pus mana pe suprafatza shi a ramas grasime, sau daca nu ai matuit complet vopseaua veche shi in consecintza cea noua nu a facut priza buna.

sfatul meu este totushi ca daca vrei ca motorul sa arate perfect du-te la un profesionist, shi nu te mai plange atata de pretzuri. sau fa-tzi un casco shi data viitoare cand va trebui sa-tzi vopseshti motorul sa ai de unde acoperi cheltuielile. e cel mai corect asha shi toata lumea va fi multzumita.

spor la treaba! cosmin aka kerosen

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu e scump deloc 300g la banii aia. Standox e vopsea PROFESIONALA daca shtii ce inseamna asta.daca vrei mai ieftin incearca la Klar.calitatea vis-a-vis de pretz e ok .

de obicei ca albul sidefat sa iasa perfect se da un fond alb curat inainte, apoi albul sidef, apoi lac-2 straturi. . doar prin vopsirea in straturi multiple obtzii efectul de adancime la vopselele perlate-sidefate.

daca temperatura e mai scazuta cel mai comun lucru care se poate intampla este sa nu se intinda lacul bine shi sa iasa cu "coaja de portocala". daca lucrezi la temperatura camerei aprox 18-20 grade celsius, este perfect, daca lucrezi la temperaturi mai joase lucreaza cu un diluant mai rapid- de ex. nitrodiluant.

vopseaua se "decojeshte" numai in cazul in care nu ai degresat bine suprafatza ce urmeaza a fi vopsita, sau ai pus mana pe suprafatza shi a ramas grasime, sau daca nu ai matuit complet vopseaua veche shi in consecintza cea noua nu a facut priza buna.

sfatul meu este totushi ca daca vrei ca motorul sa arate perfect du-te la un profesionist, shi nu te mai plange atata de pretzuri. sau fa-tzi un casco shi data viitoare cand va trebui sa-tzi vopseshti motorul sa ai de unde acoperi cheltuielile. e cel mai corect asha shi toata lumea va fi multzumita.

spor la treaba! cosmin aka kerosen

Pai nu stiam care sunt preturile

:ok: , pe de alta parte nu EU o vopsesc ci un tip care e priceput si am vb. cu el si imi garanteaza ca o sa iasa o.k. Dupa o sa pun poze sa vedeti si voi.

Eu am intrebat de vopsea , mai ales UNDE: exact locatiile cu magazine de vopseluri care fac muix-uri, iar daca o fi cu 100 mai ieftin, e super ca dau si o bere :lol: , intelesesi?

Mersi pt sfaturi.

Casco: n-am bani, ca daca se punea pb asa nu mai scriam eu ca-i scumpa vopseaua.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...