Sari la conținut

Chopper America


Blackrider
 Share

Postări Recomandate

Trebuie sa ii platesti asiguarea care costa foarte mult, a vrut si cumnatul meu sa imi trimita o masina din Canada care sa ramana inmatriculata in Canada pe numele lui. Costa prea mult sa o tin in tara asa ca am renuntat... :lol:

Editat de bvis
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sunt harleyuri mai vechi care in anumite state din usa sunt considerate istorice deja...si dupa cum am fost informat nu se plateste asigurare la ele.......

Cam atit stiu despre cele vechi...

In rest stiu ca asigurarea la un harley mai nou poate ajunge in state pe an la cam 2500 dolari

si stiu asta din surse sigure

 

VA SALUT

L&R roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca e ca la masini 6 luni pe an transe de maxim 3 luni. Dupa aceasta perioada legea spune ca trebuie inmatriculata in RO. Banuiesc ca nu o sa fie pe numele tau cu numere americane asa ca vei plati taxele vamale cand intra in tara, ca garantie care se recupereaza, in cazul in care se va intoarce in America, sau spaga. Daca vrei sa o inmatriculezi oricum o sa platesti taxele.

 

 

Bafta

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai trebuie sa o inmatriculezi. Ideea este ca daca nu ai garantia de care spuneam platita la vama, iti dau astia o perioada de cateva luni si dupa alearga dupa tine sa o recupereze pentru ca motorul a ramas in tara. Sunt aproape sigur ca in momentul in care platesti la vama taxele se mentioneaza daca sunt garantie sau sunt platite in vederea inmatricularii. O problema ar mai fi si ca nu o sa iti faca nimeni o inspectie tehnica daca e inmatriculata afara, asa ca ai maxim 2 ani sa te plimbi in voie.Sincer sa fiu nu am fost in situatia de a ramane cu masina in tara mai mult de sase luni asa ca nu stiu ce se intampla daca nu iesi si in ce conditii poti circula cu numere straine si in anul urmator fara a iesi din tara. Chestia asta se aplica si rezidentilor sau cetatenilor straini care vin cu masinile proprietate personala in Romania(inmatricularea obligatorie dupa 6 luni)

 

Pe de alta parte la un control rutier nu cred ca isi poate dea seama politaiul de cat timp a fost introdus motorul in tara totul e sa fii ok cu actele(talon + asigurare)

 

bafta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

blackrider---cam greu ce vrei tu sa faci....daca ai fii rezident in alta tara ai putea sta 6 luni cu motorul...dar cum nu esti nu cred ca ai putea face ceva rentabil cu harleyul,numa daca lai inscrie....iti urez bafta poate pina la urma tot reusesti sa faci ceva.....

Faza cu iesitu din tara si intors inapoi e valabila pt cetatenii cu rezidenta si cum motorul nu va fii pe numele tau si dupa cum tiam mai zis asigurarile in usa sunt scumpe,pt a tine un motor in romania nu se merita...

 

Tot mai rentabil ai iesii daca lai inscrie

 

ceau black

L&R

roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...