Sari la conținut

Triciclul


AdrianS
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Sa fie, omule, sa fie :cheers:, multumesc mult de urari!

 

Promit sa dau o tura si prin Brasov de cum pun la punct fieratania de Muravey si treaba cu permisu' :ok:. Da' vedeti c-am sa vin cu cortul, asa ca nu stiu pe unde-o sa dorm :)!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Scuzele mele pentru un double-post grosolan, insa de mai intereseaza pe cineva, am mai facut cateva poze, vreau sa le postez.

 

Am sa-ncerc sa fiu mai putin agasant pe viitor si sa fac mai multe poze :bigstar:.

 

Muravey-ul face bine, probabil trebuie sa-i reglez carburatorul nitel, ca-mi cam moare daca nu-i dau socul cel putin la un sfert sau chiar jumatate. Probabil vrea ori mai putin aer, ori e obturat pe undeva, ori avem probleme cu alte chestii ;). Om vedea.

 

Cert este ca l-am pus la carat araci, capsuni, Costei (vesnicul copilot). Si-si face treaba. In vara asta totusi il fac sa se metamorfozeze dintr-un caraus convins intr-un chopper trike. Sper.

 

Am vizitat cateva site-uri cu trike-uri fabricate si puse de vanzare (ceva din Marea Britanie), insa preturile erau astronomice pentru unul ca mine, preturi de 800 de milioane la 1.6 miliarde. Astronomic pentru ceva care este un lux, nu o necesitate. Raman la varianta est-europeana (ba chiar rusnaca) a vehiculului cu trei roti, oricum lucrul facut de tine e de o mie de ori mai misto decat orice altceva.

 

Aici sunt niscaiva poze, printre care si una care suprinde o ipostaza "mama si puiul", lol, ba chiar una in care pilotu' si copilotu' (respectiv eu si Costel) polizam de zor la esapamentul Muravey-ului. Mai sunt si tobele (folosesc una singura, lol) de la Hoinaru' triciclu, taman arse de ulei, si o poza in care noi dadeam de zor la demontarea motorului Hoinar si diferentialului de pe trikeu' mic, ca sa spalam si revopsim cadrul. Munca multa :cheers:.

post-7792-1149621806_thumb.jpg

post-7792-1149621854_thumb.jpg

post-7792-1149621866_thumb.jpg

post-7792-1149621920_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

SALVE!!! Cum mai e pe la Comana, am uin teren chiar la VLAD TEPES, ma gandeam sa fac un campus pt baietzi cu motorete din Bucuresti... e super zona aia, am copilarit pe acolo vreo cativa ani, Padure, Balta, sosea buna dac mergi pe bucuresti- giurgiu..... Cand Tragem o bauta pe acolo???? :bounce: :rolleyes:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Noroc :rolleyes:. La Comana e bine, taman m-am intors azi (plec iar saptamana viitoare) si au turnat aia pe-acolo nu stiu ce film sau clip, taman in centrul satului. Cu americani, politie, alea-alea, chestii mari, nu stiu ce-o sa iasa.

 

Am ajuns de multe ori pe la Vlad Tepes cu motorasele, e misto si pe-acolo. Cu bauta, nu le am :bounce:, 'pare rau. Poate o tura cu motoarele cand oi face rost de carnet. Asta da.

 

Uite-am mai adaugat niste poze cu ce-am mai facut pe-acolo, e si Muravey-ul prezent, de la ce-a fost la ce-a ajuns. Vopsitorie, fierarie, de toate facem cu el. Numai c-as vrea sa merg cu el la RAR sa mi-l omologheze pentru doua persoane, c-asa iar il trantesc cu platforma si nu prea fac mare lucru. Ar fi misto de doua persoane.

post-7792-1151923037_thumb.jpg

post-7792-1151923053_thumb.jpg

post-7792-1151923063_thumb.jpg

post-7792-1151923082_thumb.jpg

post-7792-1151923129_thumb.jpg

post-7792-1151923151_thumb.jpg

post-7792-1151923163_thumb.jpg

post-7792-1151923174_thumb.jpg

post-7792-1151923193_thumb.jpg

post-7792-1151923211_thumb.jpg

post-7792-1151923253_thumb.jpg

post-7792-1151923279_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

mai omule,...toata admiratia mea! esti intr-adevar pasionat...de la ideea ce-ti flutura in cap si pina la punerea ei in practica e o cale lunga si anevoioasa ce pe multi ii face sa renunte la visul lor. BRAVO!

mai , eu sunt handy(intr-un scaun cu rotile) si tare as avea nevoie de un trike,...unde mai gasesc tula sau CZ(triciclu cu motor cz sport 175 daca mai tii minte...)imi trebuie cu acte,chiar si vechi...eu am nevoie de asa ceva pt a ma putea deplasa pe drumuri publice ca de "zburdat"pe dealuri sunt satul...ceva LEGAL,...intelegi tu.daca stii ceva, chilipir ,defect sau "parasit" da-mi si mie de stire.te rog mult!

CINE N-ARE PICIOARE ISI CAUTA MOTOARE!

 

mai omule,...toata admiratia mea! esti intr-adevar pasionat...de la ideea ce-ti flutura in cap si pina la punerea ei in practica e o cale lunga si anevoioasa ce pe multi ii face sa renunte la visul lor. BRAVO!

mai , eu sunt handy(intr-un scaun cu rotile) si tare as avea nevoie de un trike,...unde mai gasesc tula sau CZ(triciclu cu motor cz sport 175 daca mai tii minte...)imi trebuie cu acte,chiar si vechi...eu am nevoie de asa ceva pt a ma putea deplasa pe drumuri publice ca de "zburdat"pe dealuri sunt satul...ceva LEGAL,...intelegi tu.daca stii ceva, chilipir ,defect sau "parasit" da-mi si mie de stire.te rog mult!

CINE N-ARE PICIOARE ISI CAUTA MOTOARE!

lluparo@yahoo.com

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mai omule,...toata admiratia mea! esti intr-adevar pasionat...de la ideea ce-ti flutura in cap si pina la punerea ei in practica e o cale lunga si anevoioasa ce pe multi ii face sa renunte la visul lor. BRAVO!

mai , eu sunt handy(intr-un scaun cu rotile) si tare as avea nevoie de un trike,...unde mai gasesc tula sau CZ(triciclu cu motor cz sport 175 daca mai tii minte...)imi trebuie cu acte,chiar si vechi...eu am nevoie de asa ceva pt a ma putea deplasa pe drumuri publice ca de "zburdat"pe dealuri sunt satul...ceva LEGAL,...intelegi tu.daca stii ceva, chilipir ,defect sau "parasit" da-mi si mie de stire.te rog mult!

CINE N-ARE PICIOARE ISI CAUTA MOTOARE!

 

:baldy: Multumesc foarte mult. N-am mai postat de mult in subiectul asta, iar Muravey-ul meu este, in linii mari, terminat. L-am reconditionat complet iar satisfactia ce mi-o da faptul c-am lucrat in intregime la readucerea lui la viata este inegalabila. Totul de la desfacere, curatare, vopsire, cablare, reglare si refacere a furgonului (care acum e o lada mai oachesa :crack:, sa intru-n rand cu lumea), n-a fost nimic sa treaca pe langa mine :cheers:. Si, ce sa zic - am reusit sa fac wheelie (pe care-a trebuit sa-l las din acceleratie, altfel ma ridicam prea tare :moto:) in timp ce mai duceam inca trei tipi in lada. Deci vlaga are rusoaica. Am sa postez din nou poze. Mai am bibiluri de finisat.

 

Iar in ceea ce priveste triciclurile CZ, da, le stiu, parca sunt alea cu motorul pe o singura roata, cu toate comenzile la mana. Drept sa-ti spun, am vazut numai doua de cand ma stiu, iar unul facea zgomot placut pe soseaua Chitilei, iar altul era intr-un garaj prin Isvoarele (Giurgiu), parcat langa doua Mobre si-o motocicleta Tula. Muravey nu stiu daca ti-ar fi bun pentru c-ar trebui sa-i modifici schimbatorul si frana spate, ca-s de picior. Oricum, daca vad ceva, n-avea grija ca te-anunt :cheers:. Si, intr-adevar, fara inmatriculare parca n-are farmec.

 

Baftalo si revino curand ca mai am sa-ti arat :crack:.

 

Iar ca post scriptum, are careva cartea tehnica a Tulei in romaneste sau... engleza, franceza, ceva? Mi-ar trebui. Cea-n rusa e nitel mai greu de debucheat :crack:.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Scuze, baieti. E un topic vechi, stiu. Cu toate astea, tin sa spun ca-s tare bucuros de felul in care iese Muraveyul. Deja nu mai are alura de ceea ce era inainte. Mai nasol (poate) o sa fie cu ITP-ul, dar sa speram c-or fi baieti de treaba.

 

Din toamna trecuta si pana mai acum doua-trei saptamani, a fost camioneta. Il lasasem asa, cu furgonul artizanal si toate cele, dar totusi prea era utilitara. M-am plimbat de colo-colo cu ea prin sat, mai pe la dos, am luat si cinci insi in ea si chiar merge grozav, numa' ca avea o tendinta macabra de a face wheelie-uri, fiind grea cu tipii aia-n furgon. Si-n fond, ce-i aia motocicleta cu un singur loc pe sa? Cam ca irigatia fara ploaie. Adica sula fara stiti voi ce.

 

post-7792-1179254535_thumb.jpgpost-7792-1179254633_thumb.jpg

post-7792-1179254677_thumb.jpgpost-7792-1179254784_thumb.jpgpost-7792-1179254880_thumb.jpg

 

In fine, o vedeti si-n poze. De curand ni s-a pus pata, mie si omniprezentului taica-meu, s-o facem intr-adevar "sucitor de gatlejuri". Asadar, jos furgonul din patru suruburi si dat drumul la design mode. Am trecut la sudura, am croit o sa de doua persoane (pe care intra cam trei unu-n fundu' celuilalt da' nu conteaza), i-am facut fundul din tego (placa de lemn gen placaj), am sudat o ureche de prindere pe sasiu cu electrozi de 3, iar chestia e misto, ca saua se prinde cu un splint sau ceva, iar de dat jos se da in doua secunde. Tragi de ea in spate si o scoti in sus.

 

post-7792-1179255044_thumb.jpgpost-7792-1179255069_thumb.jpg

 

Portbagajul, din teava. Am batut un apropo foarte vag la rezervorul de Trabant (cu toate ca nu mai vazusem vreunul), iar taica-meu fiind fost Trabantist, a si venit de la Remat cu un rezervor complet cu buson si robinet, vopseaua pe el. Douaj' de lei. Iar portbagajul propriu-zis a iesit prima oara tot ceva gen furgon, numa' ca mai mic, iar la o saptamana dupa constructie l-am taiat si facut din nou, acum are o curbura mai ambitioasa. Tot nu suntem multumiti, o sa taiem spatarul seii de pe portbagaj si-o sa-l punem pe sa. Iar sasiul portbagajului, ne gandeam noi, il imbracam in tabla expandata (tabla in care se taie striatii si apoi este intinsa, seamana oarecum cu tablita din care fac astia portbagajele de bicicleta). O sa fie mortala, sper eu.

 

post-7792-1179255123_thumb.jpg

 

In fine, iar vopsesc in vara asta :angry:! Poate-i penibil ca spun, dar carnetul il iau de-abia peste vreo doua luni. E bine si-asa. Baremi am facut scoala pe ea :bounce:, cu tot cu sudura si plimbare. Vara asta sunt cu voi pe la plimbare. Si ofticati-va sau stati linistiti: mai mult de 70 nu cred ca baga. N-am nevoie. Daca vreti sa ne plimbam, mergem mai incet. Admiram peisajul.

 

Bun, atasez pozele si urez bafta pe asfalt uscat! Cine mai are Tule, sa se prezinte la raport!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...