Sari la conținut

Detinatori de Suzuki RF


.BoBo.
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salutare !

 

mi`am schimbat semeringurile la amotritzoare (fata) :P acum vreo 2500km.. mi`a zis mecanicul ca unul din ele o sa`mi faca probleme, pt ca amortizoru a fost indreptat de alti mecanici 'priceputi' cu ciocanu... se vedeau ceva urme

drept urmare.... amortizoru stang e f ok, iar cel din dreapta a inceput sa aiba ceva scurgeri :)

din fericire...picura putin..inca nu se scurge pe dicu de frana din dreapta.

 

aveti idee de la ce moto se mai potrivesc amortizoare ? cumva de la GS ?

 

si alta problema...la amortizoru central.... a inceput sa fie f moale..si exact de ce mi`era frica.... aia e ...

si asta are scurgeri...

 

despre asta stiti ceva :) ? de la ce moto mai merge pus ? sau si la asta..tot...semeringuri....ulei special.....

 

multumesc !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca furca de la RF 4 e ca si cea de pe RF 6... cred ca poti sa iei piesa si de la Suzuki Bandit 600. Diametrul jambei este de 41 mm la RF6 si B6 Kult. Defapt toata fatza de RF 6 (si cred ca si RF 4) este aproape identica cu cea de B6. Jambe, etrieri, discuri, aripa rotii. La GS 500 este sigur mai subtire.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salve all. Tot un RF detin, si nou intr-ale motociclismului. Vreun RF in Pitesti?

Oricum, am nevoie de putin HEEEEEEEEEEEEEELP. Imi tre si mie un manual ( orice fel de manual ) pentru RF, preferabil de 900, sau cel putin imi spuneti si mie de unde se umbla la relanti. :P :) :D

 

Apropo cam la cat se ridica calibrarea carburatoarelor la Bucale pe la Suzu sau pe unde mai mereti voi.

 

Care vreti, care puteti bagati-ma in lista voastra de mess ( calinutzu1 ), mai schimbam o impresiune sau ceva, sau pe mail la alincorici pe yah oo.

 

Merci si ASFALT USCAT.

 

PUP YOU :)

 

Sunt curios cate "aratari" din astea mai sun pe aici prin zona !!!

PS : sunt incepator si inca nu prea stiu cu ce se mananca RF-ul. Poate mai schimbam o vorba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sunt incepator si inca nu prea stiu cu ce se mananca RF-ul

Incepator pe 900 ... hmmm ... ai foarte mare grija

Imi tre si mie un manual ( orice fel de manual ) pentru RF, preferabil de 900

Tot am vazut intrebari despre manuale ... :jump:

 

RF 600 - http://users.pandora.be/botjes_place/bike/...ce%20Manual.pdf

 

RF 900 - http://users.pandora.be/botjes_place/bike/...ce%20Manual.pdf

 

Daca aveti probleme de descarcare da-ti PM si facem sa fie bine :)

 

sau cel putin imi spuneti si mie de unde se umbla la relanti. :P :) :D

de aici se regleaza turatia de relanti si daca imi aduc bine aminte in sensul acelor de ceasornic creste turatia

si invers ^_^ ... bafta :haha: post-6115-1204150990_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Incepator pe 900 ... hmmm ... ai foarte mare grija

 

Yeap, m-am ganduit sa iau un motor mai mare care sa ma duca cativa ani, tinand cont si de statura mea ( sunt cam mare din nastere ) :crack:

 

Tot am vazut intrebari despre manuale ... :crack:

 

RF 600 - http://users.pandora.be/botjes_place/bike/...ce%20Manual.pdf

 

RF 900 - http://users.pandora.be/botjes_place/bike/...ce%20Manual.pdf

 

In legatura cu manualele, multam fain si daca ne intalnim ( poate la salon ) :wave:

 

Daca aveti probleme de descarcare da-ti PM si facem sa fie bine :burnout:

de aici se regleaza turatia de relanti si daca imi aduc bine aminte in sensul acelor de ceasornic creste turatia

si invers :lol: ... bafta :lol: post-6115-1204150990_thumb.jpg

 

De descarcat : NO PROBLEM.

:lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@peleme foarte urat din partea ta !

:burnout:

 

stai calm ca toti murim, chiar si tu! :crack:

teoretic ar avea sanse mai mari @calinutzu1 cu rf900 dar practic s`ar putea sa crapi tu...poate cazi intr`un canal... cine stie :crack:

 

inca un baietzas care tocma` ce`a coborat d pe scooter si are harfe pe forum ?

vad k la motocicleta ai completat "p ula mea"

drum bun calare pe ce zici ca detii !

 

p.s. Nu e singuru care a inceput pe 900 si oricum.. f urata atitudinea ta de copil frustrat...

esti invidios :wave: ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sfatul meu este sa mori pentru ca esti un mare retardat! de fapt o sa mori aproape sigur! doar sa stiu unde esti ingropat in caz ca mai iei o viata cu tine ca sa stiu pe ce mormant ma pish! daca nu mai ie o viata cu tine sa ajungi unde dracului vrei tu sa ajungi ca oricum esti retardat si nu imi pasa!

 

 

Helou bah PeLeMe. As incepe cu faptul ca pana acum eu nu ti-am futut in gura pe mama lu' talica si sincer nici nu o sa o fac ( e prea tampa daca a fatat asa ceva ). Atat timp cat nu m-am luat de viata ta nu cred ca un rahat ca tine are dreptul sa ma judece.

 

Pentru cultura ta si ca sa tii minte in cazul in care vizitezi expozitia ( tare as vrea sa ne cunoastem face to face sa vad "daca ai cu ce sa te pisi pe mormantul meu") in momentul in care vezi pe cineva de 190 - 195 cm si pe la 125kg sa zici ca tu esti "pielea", ca din momentul acela voi prelua eu actiunea ( ti-am spus tare rau mi-ar parea daca nu ne vom intalni).

 

Cum pot admini sa lase "liberi" asa ceva pe site?

 

In rest salve la toti si poa ne vom intalni ( cu restul la o :burnout: , ier cu "pretinul meu" :wave: ).

 

--- Mesaj completat în 02 Mar 2008 12:54 -------------
Apropos,

 

Multam fain celor care ma suporta.:crack:)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adminul a fost anuntat , asteptam masuri ... va rog sa nu mai postati aiurea ca e pacat de topic

cu asta am terminat cu off topicul

 

--- Mesaj completat în 02 Mar 2008 16:02 -------------
In alta ordine de idei ... azi mi-au sosit rotile de la vopsit

Dupa cateva luni de nehotarare, lipsuri de bani am decis sa le fac aurii :burnout:

 

post-6115-1204465922_thumb.jpg post-6115-1204466365_thumb.jpg

 

Deocamdata stau la mine acasa si in curand vor fi pe mobra

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superbe jentile iar cauciucurile Continental sunt de tot efectul si sunt si f bune pe deasupra.

Ai pus 160 sau 180 ? Ce imi place mie la 180 fata de un 160 ca, calca mai putin asfaltul pe janta de 160 si e mai usor de inclinat motorul.

Si eu in 2 luni trebuie sa imi iau niste cauciucuri pentru ca acum am doua Metzeler Racetek K2(120 cu 180) dar care sunt de circuit si se mananca f usor pe asfalt acum ca s-a incalzit. Insa pentru sezonul rece au facut toti banii. Dupa 2-3 accelerari mai puternice ziceai ca esti lipit de asfalt.

 

Eu am schimbat si placutele de frana cu niste EBC Sinterizate (FA142HH) de pe EBC Brakes UK si sunt de vis. Pur si simplu ingheata motorul pe asfalt. Cand am dat jos vechile placute am realizat ca sunt tot EBC dar varianta normala.

 

Placutele de frana la RF cred ca le poate schimba si o blonda. E super misto facut sistemul si le schimbi in maxim 10 minute. Eu imi rezervasem vreo 2 ore :wave:

 

Cam atat. Eu probabil noul set de cauciucuri o sa il aleg Michelin Pilot Power datorita calitatilor f bune pe care le are iar la stilul meu de mers cred ca rezista un 15 mii. O sa aleg in continuare 180 pe spate (pasarica mea ) mi se pare ca e mai controlabila si mai agila motocicletav(e posibil sa fie doar o impresie).

 

Atentie mare pe strazi pentru ca cele 6000 de motoare RF facute incept sa se rareasca :crack: :burnout:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Superbe jentile iar cauciucurile Continental sunt de tot efectul si sunt si f bune pe deasupra.

 

Mersi... :burnout: io sper sa arate fain pe suzi ... zilele astea cand am vreme le pun ... astia numa ploi anunta :lol:

 

post-6115-1204572316_thumb.jpg

 

Nici cum nu reusesc sa prind culoarea lor reala, numa la soare se vede, e metalizata si straluceste frumos

post-6115-1204571466_thumb.jpg

 

Ai pus 160 sau 180 ?

 

Pana la urma a ramas 160, fiind inginer auto stiu foarte bine ca totul e gandit la proiectarea unui autovehicul si oricum dupa cum zicea cineva, un efect vizual sporit s-ar vedea daca as schimba roata ... asa ca am ramas pe 160

 

Gumele Conti din cate am citit in review-uri is foarte bine cotate si apreciate (motiv pt care probabil au ales cei de la BMW sa-si echipeze multe din motocicletele de serie) si ca pret calitate mi s-au parut alegerea perfecta .... ramane de vazut cum se comporta pe asfalt

 

Eu probabil noul set de cauciucuri o sa il aleg Michelin Pilot Power datorita calitatilor f bune pe care le are iar la stilul meu de mers cred ca rezista un 15 mii.

 

Clar PP is cele mai tari si le-as fi luat fara sa clipesc daca m-ar fi tzinut monetaru ... dar asta e poate la anu baga astia prima de craciun mai mare :crack:

 

A si au mai venit niste piese ... de data asta vopsite in camp electrostatic :wave: ... post-6115-1204572117_thumb.jpg

 

Bafta :crack:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mr.magic: desi nu sunt fanul jantelor vopsite altfel decat negru (cu margini polishate) :wave: trebuie sa recunosc ca ale tale arata intr-un mare fel. Mai ales gumele alea virgine ung pupila bine de tot. :cheers:

 

Si acum o intrebare intima: unde ai reusit performata de exceptie sa vopsesti ceva in camp electrostatic? nude alta dar am "pile" in CJ si poate poate... Si cat a costat vopsitul acelor piese, daca nu e prea tupeista intrebarea...

 

Am cautat si eu sa vopsesc electrostatic jugul la Bandit dar nu am reusit asa ca pana la urma l-am vopsit classic. :cheers:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@ mr.magic: desi nu sunt fanul jantelor vopsite altfel decat negru (cu margini polishate) :rose: trebuie sa recunosc ca ale tale arata intr-un mare fel. Mai ales gumele alea virgine ung pupila bine de tot. :rose:

 

Si acum o intrebare intima: unde ai reusit performata de exceptie sa vopsesti ceva in camp electrostatic? nude alta dar am "pile" in CJ si poate poate... Si cat a costat vopsitul acelor piese, daca nu e prea tupeista intrebarea...

 

Am cautat si eu sa vopsesc electrostatic jugul la Bandit dar nu am reusit asa ca pana la urma l-am vopsit classic. :lol:

 

 

Mersi mult de aprecieri :rose:

 

Vopsitul in camp electrostatic ... sincer ... a costat 25 ron cu tot cu tva :rose: dar e un pret facut sa fie de ochii lumii ... daca ai merge tu te-ar costa mult mai mult (asta daca nu ai pile cum zici tu :D )

Am dus piesele dimineata si dupa masa au fost gata :D

 

Lucrez in automatizari, si lucrez cu foarte multi "provideri" din care cu majoritatea ma inteleg foarte bine si de o vreme mi-am facut multe cunostinte stabile care ma ajuta foarte mult sa scot proiectele mai repede ca concurenta :D

Eu sincer nu as zice ca am pile doar cunosc persoanele cheie din multe firme mari din CJ

 

Bafta :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

magic,se pare ca te-a influentat ceva poza pe care am postat-o eu cu cateva pagini in urma

A iesit super :D

 

Ei, acum eu de mult vroiam sa le vopsesc aurii daor ca vroiam sa fie un auriu mai sters fata de ce poza mi-ai aratat tu, lucru care a si iesit zic eu :D

Sper sa scap de delegatie saptamana asta cat mai repede si poate pe sambata o sa le vedeti pe mobra :D

 

Bafta :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mersi mult de aprecieri :lol:

 

Vopsitul in camp electrostatic ... sincer ... a costat 25 ron cu tot cu tva :lol: dar e un pret facut sa fie de ochii lumii ... daca ai merge tu te-ar costa mult mai mult (asta daca nu ai pile cum zici tu :blbl: )

Am dus piesele dimineata si dupa masa au fost gata :D

 

Lucrez in automatizari, si lucrez cu foarte multi "provideri" din care cu majoritatea ma inteleg foarte bine si de o vreme mi-am facut multe cunostinte stabile care ma ajuta foarte mult sa scot proiectele mai repede ca concurenta :crack:

Eu sincer nu as zice ca am pile doar cunosc persoanele cheie din multe firme mari din CJ

 

Bafta :haha:

 

"Pilele" mele in CJ se rezuma la o persoana :P :lol: care m-ar putea ajuta cu logistica. Adica sa umble pt mine in CJ si sa mi le trimita sau aduca inapoi la SB. Om vedea ce va fi. Deocamdata mi-au ajuns aproape 5 luni de stat pe bara :D ... Mi-a ajuuuuuns! In cam 2 sapt sper sa ma dau asa ca o sa refac jugu la iarna si atunci o sa fac si jambele furcii pt ca au clar patina vremii. :(

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...

:baldy: Salut baeti si eu ma gindesc sa intru in club da nu stiu inca ce minusuri are RF 600 si la ce trebe sa ma uit sa nu fie stricat,cati km e limita etc. Mas bucura daca ma ajutati :angryfire: Salut baeti si eu ma gindesc sa intru in club da nu stiu inca ce minusuri are RF 600 si la ce trebe sa ma uit sa nu fie stricat,cati km e limita etc. Mas bucura daca ma ajutati :angryfire:

 

--- Mesaj completat în 09 Apr 2008 20:16 -------------
:baldy: Salut baeti si eu ma gindesc sa intru in club da nu stiu inca ce minusuri are RF 600 si la ce trebe sa ma uit sa nu fie stricat,cati km e limita etc. Mas bucura daca ma ajutati :angryfire: Salut baeti si eu ma gindesc sa intru in club da nu stiu inca ce minusuri are RF 600 si la ce trebe sa ma uit sa nu fie stricat,cati km e limita etc. Mas bucura daca ma ajutati :angryfire:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am nevoie de o informatie care nu o gasesc in manual. De unde reglez becul pentru ca imi bate prea in jos? :angryfire:

 

--- Mesaj completat în 11 Apr 2008 23:56 -------------

Am nevoie de o informatie care nu o gasesc in manual. De unde reglez becul pentru ca imi bate prea in jos? :angryfire:

Am gasit.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

salve baieti!

am si eu o intrebare la voi...cam cat consuma la voi rf-urile?....ca eu a impresia ca al meu cam sare de 7 si creca are momente cand sare si de 8, sa fie din carburatoare consumul asta asa de mare?....ca la filtru de aier m-am uitat si e ok, bujiile is schimbate si nu imi dau seama de ce papa asa de mult.

a...vroiam sa mai intreb...nu are nici unul dintre voi vre-o grila mare de aieresire de pe partea dreapta?....ca mi-a zburat din mers si n-um mai gasito si arata urat tare akma...parca e ciuntit saracul.

cat despre placutele de frana eu mi-am luat pe spate de pe louis....de la la saito...dar nu sunt multumit deloc de el...nam avut ce face

mersi si numai bine...asfalt uscat..ca vad ca astia de la meteo numa ploi anunta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salve baieti!

am si eu o intrebare la voi...cam cat consuma la voi rf-urile?....ca eu a impresia ca al meu cam sare de 7 si creca are momente cand sare si de 8, sa fie din carburatoare consumul asta asa de mare?....ca la filtru de aier m-am uitat si e ok, bujiile is schimbate si nu imi dau seama de ce papa asa de mult.

a...vroiam sa mai intreb...nu are nici unul dintre voi vre-o grila mare de aieresire de pe partea dreapta?....ca mi-a zburat din mers si n-um mai gasito si arata urat tare akma...parca e ciuntit saracul.

cat despre placutele de frana eu mi-am luat pe spate de pe louis....de la la saito...dar nu sunt multumit deloc de el...nam avut ce face

mersi si numai bine...asfalt uscat..ca vad ca astia de la meteo numa ploi anunta

 

Din cate stiu eu etrierii, deci si placutele, sunt identice la Bandit si RF. Eu am pe spate Lucas organice si la fel, nu sunt multumit de ele. Adica nu prea are forta de franare si asta in conditiile in care am furtune reising. Si pe fatza am Lucas cu furtune race si am frane ca trenu. De aceea am zis ca-mi bag picioru si nu merita diferenta de bani si o sa iau Saito la juma de pret dar daca zici ca sunt muci... :bigstar:

 

Consumul depinde si de stilul de mers. Banditu poate sa sara de 9, daca ii dai morti. :moron: Daca tu esti de parere ca iti ia totusi prea mult pt cum mergi cu el... te poti uita la carbelitoare, daca zici ca filtrul de aer e curat si bujiile noi.

 

Iar cu grila de aerisire laterala... poti incerca una de Ferrari Testarossa, asta apropos de semnatura lui mr. magic... :finger: :peace:

Editat de Emppu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...