Sari la conținut

Detinatori de Suzuki RF


.BoBo.
 Share

Postări Recomandate

REVIN CU INTREBAREA MEA DESPRE POMPA DE BENZINA DE RF 400R.STIE CINEVA DE UNDE SE POATE ACHIZITIONA UNA NOUA SAU SH BUNA,SAU DE SE POTRIVESTE DE PE ALT MODEL

MERCI :cheers:

 

naspa, uite de 600 si 900 gasesti aici:

http://www.motomike.eu/mike/category/1/veh...lery&sr=120

 

presupun ca stii ca pompa la rf nu baga benzina decat daca dai la automat sau cand merge motorul.. adica nu amorseaza ca celelalte cand pui contactul.

in orice caz, pe link-ul de mai sus gasesti kit de reparat pompa, sper sa te ajute cu ceva..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 1,3k
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

btw... bordul este iluminat de leduri(si ce tip)? ca as vrea sa schimb culoarea din portocaliu in rosu..

O sa ai o mica surpriza cand desfaci bordul. Cel putin eu am avut, becurile sunt tare ciudate. Si da, e pe becuri.

Marea problema insa nu erau becurile, ci hartia care nu e de culoare alba ci portocaliu deschis. Deci ca sa schimbi culoarea bordului va trebui schimbata si hartia. Cine reuseste sa faca una ca lumea sa imi dea si mie de veste.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

o sa ma apuc zilele astea de schimbat ... dar ce becuri se folosesc mai exact?? ca sa nu ma trezesc ca il desfac si dupa aia nu gasesc becuri.

 

am desfacut eu bordul, il am pe masa.

problema este ca nu ai cum sa schimbi culoarea pt ca sub cifrele respective este o vopsea galbena aplicata pe un plastic gros de 2-3mm. asa ca NU DESFACETI CEASURILE pentru ca sunt capsulate si oricum nu rezolvati nimic.

eu am pus led-uri albastre de 12V si se vede doar un cerc albastru in jurul turometrului/vitezometrului, cifrele nu se aprind deloc pt ca nu au putere led-urile sa lumineze asa tare.. si oricum daca apropii led-ul prea tare portocaliu si cu albastru iese un fel de mov urat..

o sa revin cu niste poze dupa ce termin toata povestea.

 

referitor la bec-uri, nu cred ca se gasesc pe undeva (nici nu am cautat). eu aveam doua arse.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ma da ce se stie asta ... cand vrei sa stii despre 125 2t sau 4t sau despre 50 cmc 2 t sa vii sa iti zic cate ceva despre consum ca am avut de fiecare .

despre faptul ca motoarele de 1000 cmc consuma mai putin decat un 600 cmc stie orice nepriceput care o stat macar 5 minute pe langa vreun mecanic sa intrebe ... nu iti tre nush ce date stiintifice ca pt alea ma uit la discovery meri si intreaba un mecanic sa vezi ce iti zice si apoi gandeste`te ca te certi degeaba pe aici ...

 

Nu trebuie, si eu am avut d-astea indeajuns cat sa stiu cat ia fiecare DACA ESTE REGLAT STOCK, da ceea ce se pare ca nu prea stit voi este ca, un 600ss nu e reglat la fel ca si un turer de 600, si anume ca, daca ii dai un pic, 1-2 ii creste consumul in draci, si aproape la fel e reglat si miarul, doar ca nici chiar asa exagerat(R1 din 2002 de 152Cp are 155 CP/litru, iar R6 din '02 are 123CP adica 205CP/litru!!!) astfel intr-adevar in 75% din cazuri R6 are un consum mai mare decat R1 din cauza turelor mai multe => mai multe frecari, insa la aceleasi ture(pana in 5000) mers de oras safe si legal in primul rind datorita masei mai mici R6 ia o idee mai putin la fix acelas mers.

PS: Cica sa intreb un mecanic :D ......la ce "mecanici" am vazut pe la noi nu m-as mira sa zica ca, un scooter de 49 ia mai mult decat un Electra-Glide sau un ZX12R ia mai putin decat in GS 500 :D

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

PS: Cica sa intreb un mecanic :D ......la ce "mecanici" am vazut pe la noi nu m-as mira sa zica ca, un scooter de 49 ia mai mult decat un Electra-Glide sau un ZX12R ia mai putin decat in GS 500 :D

 

 

Ma da or coborat zeii pe pamant ?? te plictisesti ?? ne plictisesti ... u le stii pe toate ... iara la cum mere site`u asta nici nu`mi vine sa citesc OT`urile tale ....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ma da or coborat zeii pe pamant ?? te plictisesti ?? ne plictisesti ... u le stii pe toate ... iara la cum mere site`u asta nici nu`mi vine sa citesc OT`urile tale ....

 

Exact, eu sunt zeul mecanicii si daca nu asculatati intocmai sfaturile mele 100% gresiti :D

Noi sa fim sanatosi :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum ti se pare lucrarea, a meritat efortul?

 

Sincer nu sunt prea multumit, daca iesea ceva gen Volkswagen mai ziceam si eu, dar asa..

Macar cu becuri normale se aprindeau si cifrele, chiar daca galbenul ala era urat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man eu am bagat cu led rosu...si asta a fost asa de proba si se vede criminal....o sa pun poze dupa ce termin diseara..bft

 

btw..becurile sunt auto..se gasesc peste tot..uite albastru

 

daca iti iei sa ne spui si noua cum se aprind ceasurile..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite o poza facuta acum cateva minute la repezeala,nu am apucat sa montez bordul am pus doar sa vad daca se aprinde si e ok...am cumparat becuri rosii pana la urma..2 lei/buc...erau si mai scumpe dinalea cu lupa pp ca erau mai puternice la 7,5 lei/buc dar nu am luat ca am zis ca nu se merita..

 

apropo..becuri se gasesc de toate culorile..rosii,albastre,verzi,galbene,portocalii,roz..ce vreti voi...

Editat de sambartonro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

frate si eu am unu RF600R :crack: n-am avut probleme cu el never si il am de 1 an :rock: si merge super...ce imi place la el ii ca , carenele nu se sparg usor ( o cazut un prieten cu el :D ) merge super,fiabilitatea o are f buna ....e motorul perfect...numai ca acuma mi-am luat si eu un GSX-R ^^ asfalt uscat :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite o poza facuta acum cateva minute la repezeala,nu am apucat sa montez bordul am pus doar sa vad daca se aprinde si e ok...am cumparat becuri rosii pana la urma..2 lei/buc...erau si mai scumpe dinalea cu lupa pp ca erau mai puternice la 7,5 lei/buc dar nu am luat ca am zis ca nu se merita..

 

apropo..becuri se gasesc de toate culorile..rosii,albastre,verzi,galbene,portocalii,roz..ce vreti voi...

 

super tare :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

uite o poza facuta acum cateva minute la repezeala,nu am apucat sa montez bordul am pus doar sa vad daca se aprinde si e ok...am cumparat becuri rosii pana la urma..2 lei/buc...erau si mai scumpe dinalea cu lupa pp ca erau mai puternice la 7,5 lei/buc dar nu am luat ca am zis ca nu se merita..

 

apropo..becuri se gasesc de toate culorile..rosii,albastre,verzi,galbene,portocalii,roz..ce vreti voi...

 

 

Super. Ma bate si me mine gandul sa le schimb, mai ales ca am unul care cred ca este ars.

 

Spune-mi, cum ai demontat bordul? E simplu, greu, suruburi multe?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Super. Ma bate si me mine gandul sa le schimb, mai ales ca am unul care cred ca este ars.

 

Spune-mi, cum ai demontat bordul? E simplu, greu, suruburi multe?

 

 

sunt ceva suruburi de desfacut..dar merge rpd treaba...in 10 min nu ai ce face...

 

btw acum am observat ca esti din constanta..poate ne intalnim in weekend la o tura...(si daca vrei becuri mergi pe poporului la magazinele alea cu accesorii auto..e plin )

Editat de sambartonro
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-au ramas vreo 2 beculete d-alea micute de cand mi s-au ars in bord la masina.

 

Daca reusesc azi sa-mi cumpar baterie sigur ies in weekend: /index.php?...20&start=20

 

/index.php?...0&start=640

Editat de AdiRMG
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am o problema, cred.. acul de la temperatura sta pe albastru cand sunt in mers, am facut vreo 160km si tot acolo era indiferent de cum mergeam. am masurat temperatura pe cilindri cu un termometru cu laser si era la 98grade cand depasea putin gradatia albastra.

e normal asa sau e stricat ceasul ala?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator stress_L&P
am o problema, cred.. acul de la temperatura sta pe albastru cand sunt in mers, am facut vreo 160km si tot acolo era indiferent de cum mergeam. am masurat temperatura pe cilindri cu un termometru cu laser si era la 98grade cand depasea putin gradatia albastra.

e normal asa sau e stricat ceasul ala?

 

e normal, "asa face ele" :unsure: au radiatorul comun cu gsxr750, rf900, gsxr1100. iarna fac nasol. sau ma rog, sub 10-15 grade cand nu merg ele cum trebuie pana nu se incalzesc si daca faci drumuri iti recomand cu caldura cartonul peste radiator. oricum pana si vara este bine sa le lasi macar 5 minute sa se incalzeasca. nu apa, apa se incalzeste relativ repede. uleiul sa se incalzeasca. are si racitor de ulei. este in sistemul de racire cu apa. teoretic apa si uleiul au aceeasi temperatura, practic uleiul dupa ce se incalzeste e ceva mai cald decat apa din radiator.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...