Sari la conținut

Vreau sa schimb pegasu....help needed


valdemar
 Share

Postări Recomandate

Salutare.

 

Am un Pegaso 650 si as vrea sa mai avansez putin, dar mi-e teribil de greu sa ma decid intre urmatoarele vacutze:

 

Africa Twin

SuperTenere

Varadero

 

De mentionat ca o sa fie folosita pentru oras, touring si enduro usor, in ordinea asta. Am o data dorinta de a avea o motocicleta mai noua (de asta exista Varadero in lista), dar in acelasi timp am gasit o gramada de post-uri, review-uri si altele despre primele 2 si am avut ocazia sa aflu multe despre ele.

 

Ce m-ar interesa foarte mult ar fi pareri despre Varadero, despre care (dupa cautarile mele) nu am gasit mai nimic pe forum.

 

Un alt aspect m-ar mai interesa: merita data deoparte fiabilitatea africanului pentru plusul de putere de la ST?

 

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Thx.

 

Da, stiu ca trec si eu la motociclete, ca asta era si scopul. Vreau sa fac touring si mi-ar placea sa stiu ca am ceva fiabil pentru asta.

Ma bate putin mai mult gandul spre ST, banii fiind bineinteles un criteriu :)

E adevarat ca Varadero e ceva mai scump, dar CBS+ABS nu suna chiar rau... Mi-ar placea daca ar posta si un posesor de Varadero cu diverse informatii care nu se gasesc in catalog, cum ar fi consumul real, eventualele probleme, fun-factor, cat offroad poate etc.

 

Thanks again!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De ce nu iei si Honda Transalp in calcul?,merge si la touring si pe aratura.E fiabila,se gasesc usor piese etc.

IN CAZUL ASTA CARE AR FI DIFERENTA INTRE PEGASO 650 SI TRANSALP 600?MAI DE GRABA TRANSALP 650 ASTA DA E GROZAV.

OMU VREA O CLASA MAI MARE 750-1000[AFRICA S TENERE VARADERO]

VEZI TRIUNPH TIGER,BMW R 1100 GS,APRILIA CAPONORD,I

YAMAHA TDM 850-900 CUPLU BUN LA BANI NU PREA MULTI .SI PE MINE MA BATE GANDUL LA ASA CEVA

MARIUS B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Am avut de ales intre Transalp si altceva cand mi-am luat moto, dar nu am gasit TA asa ca m-am lipit de Pegaso.

M-am mai gandit si am mai si lecturat pe forumuri de afara si am cam renuntat la Varadero, fiind totusi cam vaca si parca nu m-as baga inca la 1000cc/~100CP dupa doar 2000Km experienta moto :crack:

Si da, vreau ceva mai vanos putin, in special pt. touring. :crack:

Asa ca raman la ST, si pun pegasu la vanzare.

 

Btw, cineva interesat de un Pegaso 650 din '98, ~29000 Km, 1600 E (pana ii schimb bobina de inductie, cand o sa mai creasca)? :lol:

 

Multumesc inca o data.

 

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT .

STI CEVA NU TE CUNOSC DAR DUPA 2000 KM VREI SA ITI SCHIMBI MOTORUL?CE ARE PEGASO?

VREI CAI,CUPLU VANA MAI MULTA -IA HAIABUSA,R1,GSX 1000.

TURING POTI FACE CU CE MOTOCICLETA AI.AM ACASA PE DVD 6 BARBATI CARE FAC TURU LUMI PE SUZUKI DR 350....

EU AM FACUT 11000 CU TENERE SI TOT NU IL DAU.

TRECI EVENTUAL LA 750 E SUFICENT....

MARIUS B.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

SALUT .

STI CEVA NU TE CUNOSC DAR DUPA 2000 KM VREI SA ITI SCHIMBI MOTORUL?CE ARE PEGASO?

VREI CAI,CUPLU VANA MAI MULTA -IA HAIABUSA,R1,GSX 1000.

TURING POTI FACE CU CE MOTOCICLETA AI.AM ACASA PE DVD 6 BARBATI CARE FAC TURU LUMI PE SUZUKI DR 350....

EU AM FACUT 11000 CU TENERE SI TOT NU IL DAU.

TRECI EVENTUAL LA 750 E SUFICENT....

MARIUS B.

 

Da, vreau sa-l schimb, pentru ca vreau si ceva mai fiabil...si in 2-3 luni Pegaso mi-a demonstrat ca este departe de asa ceva. Am zis ca vreau ceva mai puternic, dar nu in stilul celor enumerate de tine, si nici in halul ala (plus ca nu-mi place pozitia :crack:). O sa-mi caut un ST dupa ce vand pegasul, pare sa-mi satisfaca dorintele.

Iar pe tine te inteleg de cei nu-l dai, pentru ca ai deja o motocicleta buna :lol:

Merci mult de sfaturi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, vreau sa-l schimb, pentru ca vreau si ceva mai fiabil...si in 2-3 luni Pegaso mi-a demonstrat ca este departe de asa ceva. Am zis ca vreau ceva mai puternic, dar nu in stilul celor enumerate de tine, si nici in halul ala (plus ca nu-mi place pozitia :crack:). O sa-mi caut un ST dupa ce vand pegasul, pare sa-mi satisfaca dorintele.

Iar pe tine te inteleg de cei nu-l dai, pentru ca ai deja o motocicleta buna :lol:

Merci mult de sfaturi!

 

 

 

Toate motoarele sunt fiabile! Depinde cum le ingrijesti. Nu prea imi place discriminarea asta... "Am Honda, nu o sa ma lase in drum " sau "am un DR! asta nu are moarte!"

Daca iti cumperi o motocicleta ingrijita bine si o pastrezi la fel, nu o sa ai probleme tehnice cu ea, indiferent de cati km faci calare ....Sanatos sa fi sa o calaresti zi si noapte, ca nu o sa te lase in drum...

In ziua de azi nici un producator de moto nu isi permite sa scoata pe piata o motocicleta care nu este fiabila... Oricum calaresti, nu o sa reusesti sa o strici daca respecti specificatiile producatorului referitor la mentenanta.

 

Bafta

Editat de Lucianggg
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am avut si eu o dilema oarecum asemanatoare.

mi a placut enorm pegaso,ca design si pozitie de condus si ergonomie(si la pret mi au placut)

m am ferit totusi de ele,au faima proasta,zice se ca sunt stricacioase

am ales transalpul dar dupa cateva incercate m am reorientat si mi am luat bmw f 650 st,un touring enduro orientat mai mult spre strada

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

De motor pare ca s-a avut bine grija, si am continuat si eu in aceiasi traditie. Aparent am avut nenorocul ca unele piese sa ajunga la batranete chiar la mine. Asta a fost show-ul, am scos banii si am reparat/schimbat ce a fost cazul.

Initial am crezut ca-l tin pana isi da duhul, dar acum ca am mers putin si mi-am dat seama mai bine ce vreau, il schimb.

Mai ramane bobina de inductie si e gata de vanzare.

Bafta!

Editat de valdemar
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...