Sari la conținut

BIG MOMMA Bikes !


metaxa
 Share

BIG bikes  

86 membri au votat

Nu ai permisiunea să votezi în acest sondaj, sau să vezi rezultate sondaj. Te rog autentifică-te sau înregistrează-te pentru a vota în acest sondaj.

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 51
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

argumente,subiective majoritatea

xjr ul il consider cel mai frumos motor facut vreodata,absolut superb,am visat mult la el pana sa ma orientez spre clasa enduro touring

cb ul e frumos,aproape la fel de frumos,dar motorul ala n arata nicicum fara aripioare de racire(desi se zice ca e un motor fabulos)

gsx 1400 e parca putin anost,desi n arata rau deloc,arata foarte confortabil

zrx chiar nu mi spune nimic,seria z la naked uri steetfighter arata binisor,dar in principiu nici un kawasaki nu ma impresioneaza vizual

 

uite cb ul asta are motorul frumos

post-10515-1232648967_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 XJR cea mai placuta ochiului si prima mobra pe care am vrut sa o achizitionez dar m-a speriat faptul ca nu erau prea multe prin oras(la vremea aia) si imi era frica ca nu se gasesc piese si nu am cu cine ma sfatui de problmele aparute(trante avident)(inca nu m-am vindecat de ea...)

 

2 GSX arata bine are cele mai bune frane dintre toate(parere neavizata) dar trompeta aia arata naspha si amortizoarele spate nu se poate compara cu cele de la XJR :scratch:

 

3 CB-ul nu arata nici pe departe ca cele de mai sus dar una peste alta toate cele 3 arata(in ochii mei) elegant in ordinea de mai sus...din pacate ultima nu se incadreaza in aceasta clasa in ochi mei(sper sa nu jignesc pe nimeni...dar e doar parerea mea)

Editat de Lordgrec
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

1 XJR cea mai placuta ochiului si prima mobra pe care am vrut sa o achizitionez dar m-a speriat faptul ca nu erau prea multe prin oras(la vremea aia) si imi era frica ca nu se gasesc piese si nu am cu cine ma sfatui de problmele aparute(trante avident)(inca nu m-am vindecat de ea...)

 

2 GSX arata bine are cele mai bune frane dintre toate(parere neavizata) dar trompeta aia arata naspha si amortizoarele spate nu se poate compara cu cele de la XJR :D

 

3 CB-ul nu arata nici pe departe ca cele de mai sus dar una peste alta toate cele 3 arata(in ochii mei) elegant in ordinea de mai sus...din pacate ultima nu se incadreaza in aceasta clasa in ochi mei(sper sa nu jignesc pe nimeni...dar e doar parerea mea)

 

 

Salut..

 

1 XJR eu mai stiu una singura din 2005 in bucuresti care era de vanzare si parca proprietaru nu se dadea cine stie ce cu ea...deci nici acum nu sunt

 

 

2 GSX amortizoarele spate sunt SHOWA...concurent direct la OHLINS :P

 

bafta :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

voi 2 futizati toate topicurile

 

 

 

scuze scuze !!

 

on topic : 1 yamaha...am auzit ca ar fii cam cea mai tare...din auzite...in ceea ce priveste performantza si fiabilitate ! chiar mi-as dorii sa conduc una

si 2 kawasaki ...pentru ca sunt fan kawasaki ...si pentru mine marca asta are istorie! si un renume facut printre marile firme producatoare de motociclete ( suzuki , yamaha, honda , aprilia etc) ... din cunostiintele mele avand cel mai mic buget dintre toate mentionate !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kidule,ca sa ramanem on topic,in ceea ce priveste performantele si fiabilitatea,honda cb 1300 e cotata ca fiind the best in clasa ei

yamaha are marele plus al designului si e oarecum trasa in jos la performante de racirea pe aer

suzuki are de departe cel mai bun raport calitate-pret

iar de kawasaki prefer sa nu zic prea multe

ideea era sa nu compari marcile,ci doar aceste modele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Aici cred ca trebuia sa fie inclus si banditu de 1250. Din ceea ce am citit, ar fi cel mai cocos dintre alea, cel putin motorul trage mult mai de jos decat celelalte modele din clasa ei. Tinand cont de capacitatile lor, e posibil ca lucru' asta sa devina un defect, cuplul fiind prea mare. Dar cum nu e banditu in lista, mi-as da votu' pentru gsx. Am vazut o singura data unu' intr-o benzinarie acum vreo 3 ani si am ramas impresionat. Mi s-a parut ceva cam mai mititel ca volum fata de celelalte modele. Din punctu' meu de vedere asta-i un avantaj, dar acum depinde si de pilot, plus ca are niste culori vii, nu sunt asa batranesti ca la celelalte.

 

Toate au aproximativ aceleasi specificatii tehnice si cred ca se diferentiaza mai mult prin pozitia de pilotaj. Nu cred ca are rost sa vorbim de fiabilitate, nu prea cred ca poti intampina probleme cu vreunu din ele. Diferentele de pret dintre ele am vazut ca sunt destul de mari, consider ca cel mai important aspect devine raportu' calitate pret, de-asta si tind sa votez pt. suzuki.

 

LE: e si un articol intr-o revista cu test comparativ intre modelele din topic, daca vreti il caut si ii fac poze :scratch:

Editat de FilthyAnimal
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok,nu sunt eu in masura sa judec,ca si eu mai glumesc,dar cateodata poate ca e mai bine sa ramanem on topic

stii,cateodata cauti ceva anume si pana sa gasesti te intoxici de off topicuri

iar asta e un topic frumos,despre motoare clasice,intr adevar frumoase

 

 

 

nu poti sa te iei de mine ca nu`mi place ciorba de burta ci prefer pe cea de vacutza!!! asa ca...daca eo am zis kawasaki ...pai kawasaki ramane :D) ...nu...acum serios...am auzit multe vorbe despre modelul acela de yamaha...si cand am postat m-am referit strict la modele mentionate...ultima parte se refera la aprecierea marcii kawasaki :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ok,nu sunt eu in masura sa judec,ca si eu mai glumesc,dar cateodata poate ca e mai bine sa ramanem on topic

stii,cateodata cauti ceva anume si pana sa gasesti te intoxici de off topicuri

iar asta e un topic frumos,despre motoare clasice,intr adevar frumoase

ai dreptate,greseala de partea mea...kidule u de ce vb ?:scratch:)))

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

kidule,ca sa ramanem on topic,in ceea ce priveste performantele si fiabilitatea,honda cb 1300 e cotata ca fiind the best in clasa ei

yamaha are marele plus al designului si e oarecum trasa in jos la performante de racirea pe aer

suzuki are de departe cel mai bun raport calitate-pret

iar de kawasaki prefer sa nu zic prea multe

ideea era sa nu compari marcile,ci doar aceste modele

 

 

1) GSX`u de departe le bate la coor la capitolul performante :P.....si cilindreea aia isi spune cuvantul (1402 cmc)

2) Nu stiu de ce zici ca XJR ar fi tras in jos la capitolul performante DIN PRICINA RACIRII...GSX are aceiasi racire si CB`u vechi la fel...aer/ulei

 

Aici cred ca trebuia sa fie inclus si banditu de 1250. Din ceea ce am citit, ar fi cel mai cocos dintre alea, cel putin motorul trage mult mai de jos decat celelalte modele din clasa ei. Tinand cont de capacitatile lor, e posibil ca lucru' asta sa devina un defect, cuplul fiind prea mare. Dar cum nu e banditu in lista, mi-as da votu' pentru gsx. Am vazut o singura data unu' intr-o benzinarie acum vreo 3 ani si am ramas impresionat. Mi s-a parut ceva cam mai mititel ca volum fata de celelalte modele. Din punctu' meu de vedere asta-i un avantaj, dar acum depinde si de pilot, plus ca are niste culori vii, nu sunt asa batranesti ca la celelalte.

 

Toate au aproximativ aceleasi specificatii tehnice si cred ca se diferentiaza mai mult prin pozitia de pilotaj. Nu cred ca are rost sa vorbim de fiabilitate, nu prea cred ca poti intampina probleme cu vreunu din ele. Diferentele de pret dintre ele am vazut ca sunt destul de mari, consider ca cel mai important aspect devine raportu' calitate pret, de-asta si tind sa votez pt. suzuki.

 

LE: e si un articol intr-o revista cu test comparativ intre modelele din topic, daca vreti il caut si ii fac poze :D

 

 

Banditu nu are ce sa caute aici...optiunile de mai sus sunt niste nakeduri CLASICE ...dar ca tot a venit vorba, mai cocos este b12 decat b12,5 :P

Btw, nu vrei sa stii cum trage al meu la 2k ture :D...te ingrozeste un pic

XJR 13 ti se pare ca are culori batranesti ? :huh:

 

Te-as ruga daca ai ceva documentatie sa pui aici....thx

 

:scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cea mai masiva e Suzuki...din toate punctele de vedere,doar ca usor depasita de vreme,toate sunt...fara suparare. Cu o suma apropiata iti iei un V-max...care pe langa faptu ca e o superclasica,e naked,e in V...cuplu de camion si desigur 140 de caluti :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...