Sari la conținut

enduro-maniaco-depresiv sibiu ed.IV(29-31mai)


atillas
 Share

Postări Recomandate

Avem onoarea sa va invitam la cea de-a 4-a editie a intrunirii ,unde in formula marita(free bike si amc-istii) vom incerca sa va oferim 2 zile de endureala,un after-party cu surprize sambata seara(sau chef monstru ptr cei de moda veche),premii substantiale ca de obicei si ptr prima data la EMD ..nu va oferim namol...deloc.. :lol:

in urma sondajului facut de emzy am hotarat sa modificam radical intalnirea si cea mai buna solutie a fost sa ne asociem cu sibienii(in 2 vorbe ptr cine nu cunoaste gasca asta este vorba de o mare parte a membrilor din clubul EMA intr-o noua formula..chiar am fost rugat sa mentionez ca vechiul club EMA mai exista si in prezent dar sub alta componenta si nu se doreste a se face vreo confuzie) si sa luam cateva din regulile noastre,cateva din regulile lor si sper ca solutia asta va multumi pe toata suflarea endurista din romania

TRASEU

- vor fi 2 zile de traseu cu incepere de la ora 10 sambata si cu ora 9 duminica;

- se fac 2 categorii diferite (hobby si profi) profi avand pe pasajele dificile "cicanlain-uri";

- ca sa nu defavorizam pilotii care nu au gps-uri traseul va fi marcat complet cu banda si semne directoare;

-in prima zi vor fi 40-45 de km,iar duminica mai scurt aprox 30 km;

- traseele VOR fi cronometrate de o firma profesionista ptr a nu crea discutii ulterioare ca s-au folosit metode empirice;

-startul se va da individual la 30 de secunde la ambele categorii(cine doreste sa plece in gasca se asteapta);

-motoarele vor fi numerotate diferit in functie de categorie.

-vor exista puncte de control si cate un punct de odihna(3min) pe fiecare categorie;

-se va da o singura tura la ambele categorii;

-traseul de profi se adreseaza pilotilor cu aptitudini sportive si tehnica buna de stapanire a motorului;

- traseul de hobby se adreseaza pilotilor care practica sportul asta doar in weekend dar stiu totusi sa se dea;

-ambele trasee se pot face pe ploaie (asta fiind primul lucru ptr care ne-am hotarat la zona asta) terenul fiind prin

excelenta nisipos.

- traseele hobby si profi sunt complet diferite

- traseul NU este accesibil atv-urilor

-in traseu nu este necesara alimentarea(trebuie adusa benzina la pachet de pe drum,nu stiu daca exista benzinarie acolo)

SECURITATE

-motoarele se predau la inscriere si se introduc intr-un parc rece pazit non stop(aici se fac toate reparatiile si reglajele)

- in traseu vor fi piloti de la ambele cluburi,piloti cu masini 4x4 din campionatul de offroad ptr asistenta in puncte accesibile sau in apropierea traseului, 2 echipe salvamont etc.

- echipaj SMURD +salvare in apropierea traseului;

-ORICE PILOT CARE VINE LA START INDIFERENT DE CATEGORIE TREBUIE SA AIBA ASIGURARE INCHEIATA PE 2 ZILE ATAT CAT TINE CURSA-ACEEASI ASIGURARE SPORTIVA NECESARA SI LA ETAPELE DE CAMPIONAT..fiind cronometru lumea se va da tare si vrem sa evitam orice neplacere-cred ca costa in jur de 15 lei..cine s-a dat in campionat si a avut asigurare rog sa dezvolte putin ideea.

ACCES AUTO

-din orice directie trebuie ajuns in orasul sibiu,apoi spre paltinis iar la intrarea in statiune exista indicatoare puse de noi;

PROGRAM DESFASURARE

-VINERI -sosire,acomodare,inscriere pana cel tarziu la 23,00

-SAMBATA-inscrieri intre 8,00-9,00

- briefing 9,30

-start 10,00

-sosire --la 16,00 se opreste cronometru

-20,00-3,00 moto-party (concursuri fara moto speciale,vizionari cursa, si surprize :scratch: )

-DUMINICA-start la ora 9 in traseu

- sosire aprox 13,00

TAXA DE PARTICIPARE VA FI DE 140 LEI PILOT in care intra cheful de sambata seara(CAND PREZENTA IN TABARA ESTE OBLIGATORIE PTR TOTI)

CA SA NU APARA PROBLEME CA IN ANII TRECUTI FIECARE ISI POATE ALEGE CONDITIILE DE CAZARE DUPA BUZUNAR SI PRIETENIE..PUN ALATURAT NUMERE DE TELEFON PTR CAZARE IN APROPIEREA TABEREI(IN TABARA VOR LOCUI STRICT ORGANIZATORI,ARBITRII OFICIALI SI SPONSORI):

- numere telefon cazare in paltinis(mai sunt si pe net o gramada):

perla paltinisului 0788502200(o recomandam)

vila gaudeamus 0740125165(o recomandam)

ancor boarding house 0742320318

vila briana 0742320318

trecatoarea cerbilor 0744762521

vila marin 0745659696

cabana gentiana 0745315644

vila anna 0742271849

vila romantic 0746222922

cabana bradu 0745110932

vila mirani 074985853478

vila armina 0788575774

PREMII:GPS-URI,ECHIPAMENTE MOTO,CONSUMABILE,

 

 

ene_stefan1974@yahoo.com sau 0745798927 (dupa orele 18,00)ptr intrebari..cine doreste sa participe astept un mail cu orasul/nr de participanti/categorie/marimi tricouri/

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 179
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

@soso..individual

@lewa..dr 350 merge fara probleme..de cele de 600 daca sunt gen xt si nu bicilindrice cu crampoane "proaspete" si mai multa munca se poate dar tre sa se stie bine respectivul,oricum e o tura de hard enduro..practic nu exista forestier decat din tabara la start si de la finish in tabara si vreun pasaj de legatura(3%)din traseu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce este vorba? Se poate detalia? Este vreo asigurare "specială"?

 

la cursele din campionat se face pe loc,probabil se va face si aici la fel.nu este cu nimic mai deosebita,practic e o asigurare pentru accidente(nedorite...).intr-adevar costa in jur de suma specificata mai sus.

 

 

Avem onoarea sa va invitam la cea de-a 4-a editie a intrunirii ,unde in formula marita(free bike si amc-istii) vom incerca sa va oferim 2 zile de endureala,un after-party cu surprize sambata seara(sau chef monstru ptr cei de moda veche),premii substantiale ca de obicei si ptr prima data la EMD ..nu va oferim namol...deloc.. :P

in urma sondajului facut de emzy am hotarat sa modificam radical intalnirea si cea mai buna solutie a fost sa ne asociem cu sibienii(in 2 vorbe ptr cine nu cunoaste gasca asta este vorba de o mare parte a membrilor din clubul EMA intr-o noua formula..chiar am fost rugat sa mentionez ca vechiul club EMA mai exista si in prezent dar sub alta componenta si nu se doreste a se face vreo confuzie) si sa luam cateva din regulile noastre,cateva din regulile lor si sper ca solutia asta va multumi pe toata suflarea endurista din romania

TRASEU

- vor fi 2 zile de traseu cu incepere de la ora 10 sambata si cu ora 9 duminica;

- se fac 2 categorii diferite (hobby si profi) profi avand pe pasajele dificile "cicanlain-uri";

- ca sa nu defavorizam pilotii care nu au gps-uri traseul va fi marcat complet cu banda si semne directoare;

-in prima zi vor fi 40-45 de km,iar duminica mai scurt aprox 30 km;

- traseele VOR fi cronometrate de o firma profesionista ptr a nu crea discutii ulterioare ca s-au folosit metode empirice;

-startul se va da individual la 30 de secunde la ambele categorii(cine doreste sa plece in gasca se asteapta);

-motoarele vor fi numerotate diferit in functie de categorie.

-vor exista puncte de control si cate un punct de odihna(3min) pe fiecare categorie;

-se va da o singura tura la ambele categorii;

-traseul de profi se adreseaza pilotilor cu aptitudini sportive si tehnica buna de stapanire a motorului;

- traseul de hobby se adreseaza pilotilor care practica sportul asta doar in weekend dar stiu totusi sa se dea;

-ambele trasee se pot face pe ploaie (asta fiind primul lucru ptr care ne-am hotarat la zona asta) terenul fiind prin

excelenta nisipos.

- traseele hobby si profi sunt complet diferite

- traseul NU este accesibil atv-urilor

-in traseu nu este necesara alimentarea(trebuie adusa benzina la pachet de pe drum,nu stiu daca exista benzinarie acolo)

SECURITATE

-motoarele se predau la inscriere si se introduc intr-un parc rece pazit non stop(aici se fac toate reparatiile si reglajele)

- in traseu vor fi piloti de la ambele cluburi,piloti cu masini 4x4 din campionatul de offroad ptr asistenta in puncte accesibile sau in apropierea traseului, 2 echipe salvamont etc.

- echipaj SMURD +salvare in apropierea traseului;

-ORICE PILOT CARE VINE LA START INDIFERENT DE CATEGORIE TREBUIE SA AIBA ASIGURARE INCHEIATA PE 2 ZILE ATAT CAT TINE CURSA-ACEEASI ASIGURARE SPORTIVA NECESARA SI LA ETAPELE DE CAMPIONAT..fiind cronometru lumea se va da tare si vrem sa evitam orice neplacere-cred ca costa in jur de 15 lei..cine s-a dat in campionat si a avut asigurare rog sa dezvolte putin ideea.

ACCES AUTO

-din orice directie trebuie ajuns in orasul sibiu,apoi spre paltinis iar la intrarea in statiune exista indicatoare puse de noi;

PROGRAM DESFASURARE

-VINERI -sosire,acomodare,inscriere pana cel tarziu la 23,00

-SAMBATA-inscrieri intre 8,00-9,00

- briefing 9,30

-start 10,00

-sosire --la 16,00 se opreste cronometru

-20,00-3,00 moto-party (concursuri fara moto speciale,vizionari cursa, si surprize :lol: )

-DUMINICA-start la ora 9 in traseu

- sosire aprox 13,00

TAXA DE PARTICIPARE VA FI DE 140 LEI PILOT in care intra cheful de sambata seara(CAND PREZENTA IN TABARA ESTE OBLIGATORIE PTR TOTI)

CA SA NU APARA PROBLEME CA IN ANII TRECUTI FIECARE ISI POATE ALEGE CONDITIILE DE CAZARE DUPA BUZUNAR SI PRIETENIE..PUN ALATURAT NUMERE DE TELEFON PTR CAZARE IN APROPIEREA TABEREI(IN TABARA VOR LOCUI STRICT ORGANIZATORI,ARBITRII OFICIALI SI SPONSORI):

- numere telefon cazare in paltinis(mai sunt si pe net o gramada):

perla paltinisului 0788502200(o recomandam)

vila gaudeamus 0740125165(o recomandam)

ancor boarding house 0742320318

vila briana 0742320318

trecatoarea cerbilor 0744762521

vila marin 0745659696

cabana gentiana 0745315644

vila anna 0742271849

vila romantic 0746222922

cabana bradu 0745110932

vila mirani 074985853478

vila armina 0788575774

PREMII:GPS-URI,ECHIPAMENTE MOTO,CONSUMABILE,

SPONSORI:GARMIN ROMANIA,IXS ROMANIA,ENDURO-DEALER AUTORIZAT SKODA,RED BULL ROMANIA,

MOTOMANIA,FM-ECHIP MOTO,PATRICK MOTO,YACCO,WUNDERLICH-TUNNING MOTO,ETC

 

ene_stefan1974@yahoo.com sau 0745798927 (dupa orele 18,00)ptr intrebari..cine doreste sa participe astept un mail cu orasul/nr de participanti/categorie/marimi tricouri/

 

ok,suna foarte bine,iar dupa o lunga hibernare imi vine deja sa plec spre Sibiu :scratch:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Despre ce este vorba? Se poate detalia? Este vreo asigurare "specială"?

NU..ESTE VORBA DE O ASIGURARE DE ACCIDENTE SI CUM ZICEAM COSTA VREO 15 LEI..LA CURSELE FEDERATIEI ESTE OBLIGATORIE..NE-AM GANDIT CA FIIND CRONOMETRU LUMEA SE VA DA SA SCOATA TIMP SI VREM SA PREINTAMPINAM UNELE ACCIDENTE NEDORITE,DE ACEEA VA ROG SA VENITI CU ELE DEJA FACUTE(ORICE CASA DE ASIGURARI ARE ACEST SEGMENT DE ASIGURARE)

 

ERATA..CU SCUZELE DE RIGOARE FATA DE SPONSORUL RESPECTIV FM-ECHIPAMENT MOTO ESTE DE FAPT FM-RACING,AL CARUI STAND DE ECHIPAMENTE IL VETI GASI IN SECTIUNEA COMERCIALA A TABEREI.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi te rog, se poate sta si la cort, prin preajma taberei pe undeva. Si daca poti nu faci si tu un semn unde va fi tabara, pe un google earth ce prezinta paltinisul. Multumesc mult si multa bafta la organizare, sper ca totul sa fie bine si sa ne vedem acolo,

Stefan

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Spune-mi te rog, se poate sta si la cort, prin preajma taberei pe undeva. Si daca poti nu faci si tu un semn unde va fi tabara, pe un google earth ce prezinta paltinisul. Multumesc mult si multa bafta la organizare, sper ca totul sa fie bine si sa ne vedem acolo,

Stefan

teoretic se poate sta si la cort dar daca ploua?..sunt si variante in apropiere cu casute la cateva zeci de lei pe noapte,dar cine doreste poate sta si la cort..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Abia astept.....ne vedem la start, o sa fiu pe jucaria de mai jos :scratch: bafta

vad ca am omis un element destul de important..trebuie cauciucuri cramponate pe motoare..chiar daca nu e namol si totusi ploua inainte de cursa vor fi lemne si frunze ude prin padure iar pe pasunea alpina in mai iarba va avea 20 de cm si coborarile pe iarba uda fara crampon..brrr :lol:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu deranjez organizatorii cu aceasta informatie dar alaturat atasez un link cu toate pensiunile,hotelurile,vilele din zona paltinis... daca tot te cazezi sa vezi si o poza ceva cu conditiile de cazare.

 

Sustin ideea lui Attilas , nu isi are rost cortul ca din ce am sunat si m`am interesat preturile sunt mai mult decat rezonabile,si vorba aia ai un dus si o baie.

 

http://www.turistinfo.ro/paltinis/cazare-h...i-paltinis.html

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Sper sa nu deranjez organizatorii cu aceasta informatie dar alaturat atasez un link cu toate pensiunile,hotelurile,vilele din zona paltinis... daca tot te cazezi sa vezi si o poza ceva cu conditiile de cazare.

 

Sustin ideea lui Attilas , nu isi are rost cortul ca din ce am sunat si m`am interesat preturile sunt mai mult decat rezonabile,si vorba aia ai un dus si o baie.

 

http://www.turistinfo.ro/paltinis/cazare-h...i-paltinis.html

nu deranjezi cu absolut nimic..eu am pus numere de telefon culese tot de pe net..fiecare e liber sa se cazeze unde isi doreste inima..loc de cazare la cort este gramada,singura problema va fi zgomotul care in tabara se opreste doar cateva ore pe noapte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am si io o intrebare.

 

mai sunt locuri? :cheers:

pai credeai ca scapi??citeste topicul si o sa vezi ca nu scrie nicaieri de nr limitat de piloti..statiunea paltinis cred ca poate acoperi 800 de locuri de cazare ptr toate buzunarele..oricum va asteptam pe toti..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

teoretic se poate sta si la cort dar daca ploua?..sunt si variante in apropiere cu casute la cateva zeci de lei pe noapte,dar cine doreste poate sta si la cort..

Avand in vedere ca e aproape vara cred ca ar merge la cort. Chiar daca ploua, vara nu e asa mare tragedie... Si daca mai luam si cateva berici :cheers: ... Stef, daca poti spune-ne unde pot fi amplasate corturile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Avand in vedere ca e aproape vara cred ca ar merge la cort. Chiar daca ploua, vara nu e asa mare tragedie... Si daca mai luam si cateva berici :cheers: ... Stef, daca poti spune-ne unde pot fi amplasate corturile.

tabara organizatorilor care va contine(parcul rece,cortul ptr afterparty,secretariatul,parcarea,etc) are vreo 20.000 de mp cred ca e suficient loc.

 

PS CA SA NU VA MAI PUN PE DRUMURI O SA AVEM VINERI 29.(ZIUA INSCRIERILOR)UN AGENT AL UNEI FIRME DE ASIGURARE SI VETI PUTEA FACE ASIGURAREA PE LOC.

 

PTR PROBLEME ADMINISTRATIVE TRIMITETI VA ROG PM SI RASPUND IN ACEEASI ZI(NU ARE ROST SA INCARCAM TOPICUL CU DISCUTII CARE PRIVESC UN NR FOARTE MIC DE PERSOANE..INFORMATIILE DE INTERES GENERAL LE VOI POSTA DE FIECARE DATA CAND ESTE CAZUL..

Editat de atillas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vad ca am omis un element destul de important..trebuie cauciucuri cramponate pe motoare..chiar daca nu e namol si totusi ploua inainte de cursa vor fi lemne si frunze ude prin padure iar pe pasunea alpina in mai iarba va avea 20 de cm si coborarile pe iarba uda fara crampon..brrr :cheers:

Cum adica brrr trebuie sa accelerezi sau brrrr e de bine sau de rau ca mie depres nu mi-o zis nimic de faza asta cand am stat de vorba cu el sa nu fi stiut.

 

 

am definit f clar regulile de postare.WARN!

Editat de Soso
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cum adica brrr trebuie sa accelerezi sau brrrr e de bine sau de rau ca mie depres nu mi-o zis nimic de faza asta cand am stat de vorba cu el sa nu fi stiut.

 

 

am definit f clar regulile de postare.WARN!

super tare!abia astept!sper ca traseul este facut de bikeri,enduristi!ca mai fac si gradinari trasee.4 buc enduristi 110% la start.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

super tare!abia astept!sper ca traseul este facut de bikeri,enduristi!ca mai fac si gradinari trasee.4 buc enduristi 110% la start.

stai linistit..in sibiu sunt sute de trasee,munca mare este sa le gandim in asa fel incat sa alternam toate formele de relief,sa nu se plictiseasca bikeru" pe toata durata..dupa cum ziceam regulamentul este ca la rally-raid..timp de start si timp de sosire,checkpoint-uri,fara probe speciale fara nimic..enduro..si atat..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...