Sari la conținut

unde gasesc sa cumpar si eu rezistori pt semnale spate?


christian
 Share

Postări Recomandate

rezistentele cu care vine stopul cu semnale integrate sunt de 5ohmi si 20Watt, iar eu mi-am comandat de 7.5ohmi si 21Watt de pe louis... scria cineva ca poate sa arda releul de semnalizare?! oare asa sa fie :cheers:???

Intreaba-l pe wolf4mwolf, el are "experienta practica", spre deosebire de noi, care mai cu formule si prostii din astea.

Releul n-o se se arda decit cind sarcina comandata o sa fie prea mare, adica daca rezistenta e prea mica. Nu are ce sa se arda daca rezistenta e prea mare. Totusi, crezi ca rezistentele de la Louis is mai bune decit alea de la conex electronic? :) Nush de ce, da' ma enervez cind vad ca unii, imediat ce le trebuie o saiba, sar sa comande de pe Louis, ca vezi-Doamne, ales-s proiectate special pentru motociclete. N-o lua personal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

toata lumea isi pune semnale/stopuri pe leduri pentru ca arata mai frumos...

 

(Si cum zicea yo4hgx mai sus, eu unul m-am saturat ca la cel mai mic soc sa mi se arda becurile de la semnalizari)

 

 

Cei care renunta la semnalele originale (locatie) pentru un stop cu semnale incluse ar trebui sa fie constienti ca se expun la riscuri suplimentare si mai ales inutile. Soferii nu sunt obisnuiti cu acest tip de semnal. Nu mai mentionez ca la noi nu sunt legale.

 

 

Nu am studiat "stop"urile sau "semnalele" aftermarket pe care se pare ca cineva are interes sa vi le bage pe gat, dar va rog sa aruncati o privire la niste simple "bec'uri" cu LEDuri, identice ca dimensiuni insa mult mai puternice ca intensitate luminoasa (36 LEDs) si a caror "slabiciune" din cauza consumului redus in cazul releului original de semnalizare poate fi usor compensata cu un banal rezistor. http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=81836&page=20

 

Nu e vorba aici de faptul ca ca "becurile cu led" nu se "scutura" asa usor, dar sunt cu mult mai vizibile chiar si decat "stop"'urile pe baza de LED'uri aftermarket.

 

Abia astept sa ajung acasa si sa'mi inlocuiesc TOATE becurile originale cu cele "pe baza de LED'uri - 36" si o sa revin cu impresii concrete si sincere.

 

Ride Safe!

 

 

P.S. @CalinD - nu'ti bate capul, sunt pe aici mult prea multi care fac doar caterinca, forumul asta ar avea nevoie de oarecare moderatie. "Take it Easy!"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baiete, se pare ca amesteci borcanele si s'ar putea sa nu mai primesti ajutor (cel putin real) de la nimeni. Ai spus initial ca nu'ti merg semnalele de la stop

 

va salut ,am luat un stop cu semnale incorporate pe leduri si cand dau semnal clipeste foarte des... as avea nevoie de un rezistor de 7,5 OHMi si nu stiu la ce magazin auto as gasii in capitala noastra draga. recomandari are cineva ?! ms

 

 

 

Acuma o sucesti ca semnalele aveau original rezistoare de 5 ohms/20W si ca ai comandat altele...

Probabil ca nu intelegi fenomenul, dar chiar si "semnalele pe LED'uri" chiar au nevoie de niste rezistente pentru a putea lucra pe 12V.

 

Tu de fapt ce problema ai, rezistoarele originale sunt arse, sau din cauza consumului redus releul palpaie prea repede?

 

 

rezistentele cu care vine stopul cu semnale integrate sunt de 5ohmi si 20Watt(de ceramica sunt foarte naspa s-a rupt la una unul din fire), iar eu mi-am comandat de 7.5ohmi si 21Watt de pe louis <- mi-e lene sa alerg prin magazine trebuie sa imi vina uleiul castrol 10w50 in cateva zile si daca tot am luat uleiul am luat si astea... scria cineva ca poate sa arda releul de semnalizare?! oare asa sa fie :cheers: ???

 

nu ma prea pricep la electricitate a trecut ceva timp din liceu si nu mai stiu mare lucru si recunosc nu m-a atras mai deloc fizica , profesoara foarte antipatica si explica ca dracu' ...

 

 

Ride Safe!

Editat de yo4hgx
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mai baiete, se pare ca amesteci borcanele si s'ar putea sa nu mai primesti ajutor (cel putin real) de la nimeni. Ai spus initial ca nu'ti merg semnalele de la stop

 

 

 

 

 

Acuma o sucesti ca semnalele aveau original rezistoare de 5 ohms/20W si ca ai comandat altele...

Probabil ca nu intelegi fenomenul, dar chiar si "semnalele pe LED'uri" chiar au nevoie de niste rezistente pentru a putea lucra pe 12V.

 

Tu de fapt ce problema ai, rezistoarele originale sunt arse, sau din cauza consumului redus releul palpaie prea repede?

 

 

 

 

Ride Safe!

 

rezistoarele originale de 5 ohms/20W sunt/au fost de ceramica si s-a rupt firul la unul dintre ele , inca de cand am pus prima oara mana sa le montez fara a le forta... eu doar am intrebat de unde sa cumpar , si voi ati venit cu raspunsuri nu am precizat nimic altceva... doar ca imi blinkere des...

 

Intreaba-l pe wolf4mwolf, el are "experienta practica", spre deosebire de noi, care mai cu formule si prostii din astea.

Releul n-o se se arda decit cind sarcina comandata o sa fie prea mare, adica daca rezistenta e prea mica. Nu are ce sa se arda daca rezistenta e prea mare. Totusi, crezi ca rezistentele de la Louis is mai bune decit alea de la conex electronic? :) Nush de ce, da' ma enervez cind vad ca unii, imediat ce le trebuie o saiba, sar sa comande de pe Louis, ca vezi-Doamne, ales-s proiectate special pentru motociclete. N-o lua personal.

 

 

 

vezi ca am scris mai sus care e motivul pt care cumpar de la louis!!! tu postezi fara sa citesti, sincer iti multumesc pt raspunsuri sunteti foarte amabili toti dar fi mai atent te rog. va multumesc

rezistentele cu care vine stopul cu semnale integrate sunt de 5ohmi si 20Watt(de ceramica sunt foarte naspa s-a rupt la una unul din fire), (uite yogi am scris aici ca s-a rupt firul de la unu)iar eu mi-am comandat de 7.5ohmi si 21Watt de pe louis <- mi-e lene sa alerg prin magazine trebuie sa imi vina uleiul castrol 10w50 in cateva zile si daca tot am luat uleiul am luat si astea(pt CalinD)... scria cineva ca poate sa arda releul de semnalizare?! oare asa sa fie :cheers:???

 

nu ma prea pricep la electricitate a trecut ceva timp din liceu si nu mai stiu mare lucru si recunosc nu m-a atras mai deloc fizica , profesoara foarte antipatica si explica ca dracu' ...

 

si nu o iau personal pt ca nu am afirmat ca alea sunt speciale pt motociclete si mai ales ca sunt mai bune... am zis clar ca am comandat ulei , e frig afara si nu am chef sa alerg prin magazine si probabil la conex sunt mai ieftine dar nu face daraua cat ocaua asa ca am luat de la louis... sper ca am lamurit acum

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am priceput de ce ai luat de la Louis, ziceam si eu ca idee.

Acum am o intrebare: daca nu sint legale in Romania, nu sint probleme la ITP?

Totusi semnale de tip LED, chiar de genul celor combinate cu stopurile sint si la unele masini, daca nu ma insel chiar in varianta "stock". Parca modelele noi de Passat au semnalizari/stopuri de tipul asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OK, am priceput de ce ai luat de la Louis, ziceam si eu ca idee.

Acum am o intrebare: daca nu sint legale in Romania, nu sint probleme la ITP?

Totusi semnale de tip LED, chiar de genul celor combinate cu stopurile sint si la unele masini, daca nu ma insel chiar in varianta "stock". Parca modelele noi de Passat au semnalizari/stopuri de tipul asta.

 

 

Pai ai raspuns singur la intrebare, semnalele cu LED'uri sunt legale (nu numai in RO) daca sunt omologate, fabrica este obligata sa obtina un astfel de certificat inainte de a putea comercializa un nou model sau "face lift".

 

Se pot omologa si variante individuale, in RO insa e mult mai complicat. Nu imposibil insa.

 

Ride Safe!

 

P.S. "teoretic", adica dupa lege, la ITP ar trebui sa fie "probleme" chiar si daca ai inlocuit un bec original cu altul de alta valoare...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am schimbat si eu semnalizarile si la fel, imi palpaie mai repede becurile (am pus cu bec, nu cu led)

 

becurile originale au 27W si cele actuale au 10W; in cazul meu ce rezistente trebuie sa folosesc?

 

se poate arde releul daca le las asa sa palpaie mai repede?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am schimbat si eu semnalizarile si la fel, imi palpaie mai repede becurile (am pus cu bec, nu cu led)

 

becurile originale au 27W si cele actuale au 10W; in cazul meu ce rezistente trebuie sa folosesc?

 

se poate arde releul daca le las asa sa palpaie mai repede?

 

 

Esti sigur ca cele originale erau de 27W? Stiam ca standardul este 21W...

 

Oricum, daca ai pus de 10W vei avea nevoie de rezistoare de 8.5 (8.2) ohms pentru bec de 27W sau 13 ohms pentru bec de 21W.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Esti sigur ca cele originale erau de 27W? Stiam ca standardul este 21W...

 

In manualul de service scrie 27 W; am desfacut o semnalizare si pe oglinda ei scria 21 W; cred ca manualul de service pe care-l am e pentru America...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
am schimbat si eu semnalizarile si la fel, imi palpaie mai repede becurile (am pus cu bec, nu cu led)

 

becurile originale au 27W si cele actuale au 10W; in cazul meu ce rezistente trebuie sa folosesc?

 

se poate arde releul daca le las asa sa palpaie mai repede?

 

 

Inainte sa intrebi pe forum,intreaba-l pe ce-l care ti-a vandut motocicleta(adica eu)daca nu cumva stie un baiat prin buzau care se ocupa cu leduri(tot eu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...