Sari la conținut

unde gasesc sa cumpar si eu rezistori pt semnale spate?


christian
 Share

Postări Recomandate

va salut ,am luat un stop cu semnale incorporate pe leduri si cand dau semnal clipeste foarte des... as avea nevoie de un rezistor de 7,5 OHMi si nu stiu la ce magazin auto as gasii in capitala noastra draga. recomandari are cineva ?! ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezistori gasesti la www.conexelectronic.ro - adresa pe strada Maica Domnului. Dar iti trebuie pistol de lipit si sa calculezi ce putere minima trebuie sa disipe rezistorii, dar cred ca sunt suficienti aia mari de ceramica, de 5 watti, dreptunghiulari, sau chiar si cilindrici, tot pe ceramica, din nichelina bobinata (la interior, nu se vede afara). O sa ii legi in paralel cu ledurile, ca sa ai cadere de tensiune suficienta pentru saderea frecventei de oscilatie de la releul de semnalizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Rezistori gasesti la www.conexelectronic.ro - adresa pe strada Maica Domnului. Dar iti trebuie pistol de lipit si sa calculezi ce putere minima trebuie sa disipe rezistorii, dar cred ca sunt suficienti aia mari de ceramica, de 5 watti, dreptunghiulari, sau chiar si cilindrici, tot pe ceramica, din nichelina bobinata (la interior, nu se vede afara). O sa ii legi in paralel cu ledurile, ca sa ai cadere de tensiune suficienta pentru saderea frecventei de oscilatie de la releul de semnalizare.

 

 

aia de ceramica de 5watii nu sunt sufiecienti. am imprumutat 2 si nici o schimbare, dar nu le-am lipit cu pistolul tin sa precizez ca le-am legat normal. are vreo importanta?

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioi, da' cita filozofie pentru 2 rezistente de 2 parale.

Termina cu prostiile .. rezistori etc...

 

Eu fix aceiasi problema am avut si am rezolvat-o cu asta de pe LOUIS

Guys, you are funny. Adica, mister Charles Manson fan, de ce sa cumpere omu' 2 rezistente penale, cind poate sa dea 10 euro pe o prostie de la Louis, care probabil mai si dureaza 2 saptamini pina ajunge? Si care, dupa cum am aflat, nici nu e buna. Mai da-i incolo de Louis ca mergeau motocicletele si inainte sa existe ei.

 

aia de ceramica de 5watii nu sunt sufiecienti. am imprumutat 2 si nici o schimbare, dar nu le-am lipit cu pistolul tin sa precizez ca le-am legat normal. are vreo importanta?

Deci:

 

1. Ca sa afli valoarea corecta a rezistentei, se foloseste mareata formula R = U^2/P (rezistenta este puterea la patrat supra tensiunea). Cum tensiunea in cazul nostru e 12V, vine R = 144/P, adica puterea becului. Sa zicem ca becul e de 10W, ies 14,4 ohmi. Cine ti-a zis mai sus ti-a zis probabil pentru o putere a becului de 20W, nu mai stiu cit de puternice sint, da' te uiti tu pe el. Bine, la magazin sa nu ceri de 14,4 ohmi, pentru ca nu exista. Sa spui sa-ti dea cea mai apropiata valoare, 15 ohmi pentru exemplul meu. Iar daca ar fi sa fac teoria chibritului, e de preferat cea mai mare valoare standard apropiata, pentru ca ledurile deja absorb si ele un curent (mai mic).

Ca putere teoretic ar trebui sa fie egala cu puterea becului, dar in realitate una de 5W ar trebui sa fie ok, avind in vedere ca semnalizarile nu stau niciodata aprinse atit de mult incit rezistenta sa se infierbinte suficient pentru a se arde.

 

2. Cind ai incercat cu rezistentele imprumutate, nu a mers din 2 motive posibile: ori pentru ca ai conectat rezistenta in serie, nu in paralel (crede-ma, conteaza), ori nu ai legat-o bine, incit nu facea contact. De asta ti se recomanda mai sus sa o lipesti cu letconul.

 

3. Fiind din Bucuresti, gasesti rezistente la orice magazin de componente electronice. Pina si eu, ca iesean, stiu ca sint pe Maica Domnului mai mult magazine de genul.

 

Recapitulam: cauti cel mai apropiat magazin de piese electronice si ceri 2 rezistente de 7,5 (sau 8,2) ohmi pe 5 watti (pentru bec de 20 watti), le legi in paralel pe semnale, si gata, end of story. Nu are cum sa nu mearga.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

LE: m-am uitat de curiozitate in manualul de la Bandit si zice ca becurile de la semnalizari sint de 3.4W (chiar ma gindeam ca 10-20W pare mult prea mult). Banuiesc ca nu variaza foarte tare de la motor la motor, mai ales ca treburile astea trebuie sa respecte niste norme. In cazul asta iese 42,4 ohmi, adica 47 ohmi cea mai apropiata valoare. Da' tu se te uiti pe becurile tale, sa vezi de ce putere sint si fa calculul.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ioi, da' cita filozofie pentru 2 rezistente de 2 parale.

 

Guys, you are funny. Adica, mister Charles Manson fan, de ce sa cumpere omu' 2 rezistente penale, cind poate sa dea 10 euro pe o prostie de la Louis, care probabil mai si dureaza 2 saptamini pina ajunge? Si care, dupa cum am aflat, nici nu e buna. Mai da-i incolo de Louis ca mergeau motocicletele si inainte sa existe ei.

 

 

Deci:

 

1. Ca sa afli valoarea corecta a rezistentei, se foloseste mareata formula R = U^2/P (rezistenta este puterea la patrat supra tensiunea). Cum tensiunea in cazul nostru e 12V, vine R = 144/P, adica puterea becului. Sa zicem ca becul e de 10W, ies 14,4 ohmi. Cine ti-a zis mai sus ti-a zis probabil pentru o putere a becului de 20W, nu mai stiu cit de puternice sint, da' te uiti tu pe el. Bine, la magazin sa nu ceri de 14,4 ohmi, pentru ca nu exista. Sa spui sa-ti dea cea mai apropiata valoare, 15 ohmi pentru exemplul meu. Iar daca ar fi sa fac teoria chibritului, e de preferat cea mai mare valoare standard apropiata, pentru ca ledurile deja absorb si ele un curent (mai mic).

Ca putere teoretic ar trebui sa fie egala cu puterea becului, dar in realitate una de 5W ar trebui sa fie ok, avind in vedere ca semnalizarile nu stau niciodata aprinse atit de mult incit rezistenta sa se infierbinte suficient pentru a se arde.

 

2. Cind ai incercat cu rezistentele imprumutate, nu a mers din 2 motive posibile: ori pentru ca ai conectat rezistenta in serie, nu in paralel (crede-ma, conteaza), ori nu ai legat-o bine, incit nu facea contact. De asta ti se recomanda mai sus sa o lipesti cu letconul.

 

3. Fiind din Bucuresti, gasesti rezistente la orice magazin de componente electronice. Pina si eu, ca iesean, stiu ca sint pe Maica Domnului mai mult magazine de genul.

 

Recapitulam: cauti cel mai apropiat magazin de piese electronice si ceri 2 rezistente de 7,5 (sau 8,2) ohmi pe 5 watti (pentru bec de 20 watti), le legi in paralel pe semnale, si gata, end of story. Nu are cum sa nu mearga.

 

 

 

Valoarea de 7.5 ohms (sau 8.2 ohms) este oarecum in regula DOAR in cazul un consum al noului semnal pe LEDuri de cca 250mA (cca 10 LED'uri).

 

Algoritmul de calcul insa e gresit! Desi formula este corecta (R=U^2/P) ea este valabila DOAR in cazul inlocuirii complete a becului original cu o rezistenta echivalenta. Cred ca din graba ai uitat ca valoarea rezistorului se calculeaza doar pentru diferenta dintre puterea de referinta a becului original si cea a noului "bec" pe LED'uri. Abia apoi poti aplica formula respectiva.

 

Daca nu stim puterea LED'urilor, o putem afla foarte usor prin inserierea unui A-metru si citirea valorii. Cum P=U*I in cazul nostru 12V*0.25A=3W. Scadem aceasta valoare din cea a becului original 21W-3W=18W. Abia la aceasta valoare aplicam formula ta R=U^2/P adica R=144/18=8 ohms.

 

Daca noul "bec" cu LEDuri este mult diferit de configuratia "standard" (exista variante catalogate cu puteri de 8-11W) valoarea rezistorului trebuie recalculata.

 

Puterea rezistorului la fel, nu trebuie sa o egaleze pe cea a becului original ci doar pe a diferentei dintre valoarea de referinta si cea a noului "bec" cu LED'uri. Insa si aici practic ai dreptate, datorita faptului ca semnalele lucreaza cu intermintenta, 5-6W vor fi probabil suficienti.

 

Recapitulam: valoarea de 8 Ohms (8.2 Ohms)/5W este in regula pentru un consum al noului "bec" pe LED'uri de cca 250mA. Pentru diferente majore, valoarea rezistorului trebuie recalculata.

 

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca ai fi citit ce am scris in intregime, ai fi vazut ca am mentionat si asta. N-aveam de unde sa stiu cite leduri are semnalul lui astfel incit sa iau in calcul si variabila asta, dar am considerat ca curentul absorbit de semnalul pe leduri e neglijabil in comparatie cu cel absorbit de bec. Dar ca sa zic ca mi-am facut totusi datoria, am mentionat ca e de preferat o valoare putin mai mare a rezistentei, 8,2 ohmi in cazul nostru, cum ai zis tu. Oricum, singurului efect negativ ar fi ca frecventa de pilpiire ar fi putin mai mare, dar probabil insesizabil.

 

LE: daca este vorba de un semnal cu leduri care consuma foarte mult omu' ar trebui sa se apuce sa-i masoare exact consumul, in caz ca nu e scris in prospect, dar probabil c-ar trebui sa se ocupe cineva care se pricepe de asta :cheers: Anyway, good ppint.

Editat de CalinD
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pt reply-uri, nu am cum sa calculez ca deja am montat stopul cu semnale incorportate si nu pot citi specificatiile pe spate, pt ca ar trebui sa demontez toata codita! asfalt uscat ca incepe sezonu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

va multumesc pt reply-uri, nu am cum sa calculez ca deja am montat stopul cu semnale incorportate si nu pot citi specificatiile pe spate, pt ca ar trebui sa demontez toata codita! asfalt uscat ca incepe sezonu

 

 

Presupun ca stopul este din'ala care se face jumatate galben cand semnalizezi? Oricum, daca ai renuntat si la semnalele originale iti recomand un pic de "extra" grija la schimbarea directiei... multi soferi nu sunt invatati cu asemenea "gadget"uri. Am un amic care si'a montat la loc semnalele originale dupa ce doar intr'o singura zi era sa fie luat in "bot" de vreo 4 ori...

 

Ride Safe!

 

Daca ai fi citit ce am scris in intregime, ai fi vazut ca am mentionat si asta. N-aveam de unde sa stiu cite leduri are semnalul lui astfel incit sa iau in calcul si variabila asta, dar am considerat ca curentul absorbit de semnalul pe leduri e neglijabil in comparatie cu cel absorbit de bec. Dar ca sa zic ca mi-am facut totusi datoria, am mentionat ca e de preferat o valoare putin mai mare a rezistentei, 8,2 ohmi in cazul nostru, cum ai zis tu. Oricum, singurului efect negativ ar fi ca frecventa de pilpiire ar fi putin mai mare, dar probabil insesizabil.

 

LE: daca este vorba de un semnal cu leduri care consuma foarte mult omu' ar trebui sa se apuce sa-i masoare exact consumul, in caz ca nu e scris in prospect, dar probabil c-ar trebui sa se ocupe cineva care se pricepe de asta :cheers: Anyway, good ppint.

 

Nu am tinut sa te contrazic neaparat, este evident ca te pricepi insa daca tot ai intrat in amanunte (formule) e bine sa clarifici lucrurile pana la capat. In rest, foarte buna interventia.

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cumpara-ti releu pentru leduri tot de pe louis, sau daca nu, leaga ledurile astfel incat rezistenta totala sa fie de 7 ohmi pe semnal si puterea consumata sa fie de 21W.

 

cel mai simplu zic eu ii sa iei rezistentele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domne, da cati teoreticieni... e bine sa stii electronica si fizica..... :)

 

EU VORBEAM DIN PRACTICA... :cheers:

 

Am becuri de 5 W pe fatza si trei leduri pe spate..(EL LA FEL, A ZIS CA DOAR PT SEMNALE SPATE ...deci PE FATA ARE BECURI).

 

 

AM AVUT PROBLEMA ASTA, AM INCERCAT REZISTORI (SI CERAMICA SI CU RADIATOR METALIC) SI N-AM REZOLVAT.

 

AM PUS RELEUL ALA SI FUNCTIONEAZA. PUNCT. :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domne, da cati teoreticieni... e bine sa stii electronica si fizica..... :)

 

EU VORBEAM DIN PRACTICA... :cheers:

 

Am becuri de 5 W pe fatza si trei leduri pe spate..(EL LA FEL, A ZIS CA DOAR PT SEMNALE SPATE ...deci PE FATA ARE BECURI).

 

 

AM AVUT PROBLEMA ASTA, AM INCERCAT REZISTORI (SI CERAMICA SI CU RADIATOR METALIC) SI N-AM REZOLVAT.

 

AM PUS RELEUL ALA SI FUNCTIONEAZA. PUNCT. :)

Nu mai prosti omul degeaba, o sa vezi ca-si rezolva problema cu rezistentele alea. Daca la tine nu a mers a fost pentru ca ai gresit ceva undeva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Domne, da cati teoreticieni... e bine sa stii electronica si fizica..... :)

 

EU VORBEAM DIN PRACTICA... :cheers:

 

Am becuri de 5 W pe fatza si trei leduri pe spate..(EL LA FEL, A ZIS CA DOAR PT SEMNALE SPATE ...deci PE FATA ARE BECURI).

 

 

AM AVUT PROBLEMA ASTA, AM INCERCAT REZISTORI (SI CERAMICA SI CU RADIATOR METALIC) SI N-AM REZOLVAT.

 

AM PUS RELEUL ALA SI FUNCTIONEAZA. PUNCT. :)

du-te tu si calareste diverse intre timp

 

in alta ordine de idei, daca ai 4 becuri de 21W in semnale, si scoti unul din ele, o sa vezi ca partea din care scoti un bec o sa palpaie mai des ca de obicei. asta din experienta ti-o zic, domnule călăreț de..... "diverse"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

functioneaza perfect cu rezistente de 5 ohmi puse in paralel. ms bafta

 

cat despre gadget, m-am obisnuit sa ma asigur de 10 ori inainte sa fac vreo manevra de cand aveam semnale mi-e frica de idioti! de observat se observa dar daca e idiot nu ma vede pe mine dar apoi un semnal. ms de sfat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

functioneaza perfect cu rezistente de 5 ohmi puse in paralel. ms bafta

 

cat despre gadget, m-am obisnuit sa ma asigur de 10 ori inainte sa fac vreo manevra de cand aveam semnale mi-e frica de idioti! de observat se observa dar daca e idiot nu ma vede pe mine dar apoi un semnal. ms de sfat

 

5 Ohmi ai vrut sa scrii sau 5 Watti. Vezi ca la 5 ohmi, rezistentele alea sug 29 de watti. Pot sa-ti suprasolicite releul, pot sa-ti arda siguranta de pe semnalizari, plus ca se incing foarte tare - la vara pot sa-ti topeasca ceva, daca se misca de pe pozitia unde le-ai pus acum. Scrie mai clar ce spcificatii au rezistorii (ohmi/watti - putere maxima disipata) pe care i-ai pus si daca i-ai legat langa releu sau langa semnale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

5 Ohmi ai vrut sa scrii sau 5 Watti. Vezi ca la 5 ohmi, rezistentele alea sug 29 de watti. Pot sa-ti suprasolicite releul, pot sa-ti arda siguranta de pe semnalizari, plus ca se incing foarte tare - la vara pot sa-ti topeasca ceva, daca se misca de pe pozitia unde le-ai pus acum. Scrie mai clar ce spcificatii au rezistorii (ohmi/watti - putere maxima disipata) pe care i-ai pus si daca i-ai legat langa releu sau langa semnale.

Good point. E posibil sa nu fi avut de 7.5 sau 8.2 la magazin si sa-ti fi dat cea mai apropiata valoare. Dar e de preferat sa fie valoare mai mare, nu mai mica, pentru ca, asa cum se zicea mai sus, o sa solicite releul (sint niste tranzistoare acolo care au o putere maxima disipata) si o sa se incalzeasca si rezistenta. Daca nu poti trai cu o frecventa mai mare a pilpiitului (daca ai pune de 10 ohmi, sa zicem), poti sa inseriezi 2 rezistente, valorile se aduna. Pui una de 5 ohmi in serie cu una de 3.3 si-ti ies 8.3 ohmi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg o treaba basic: de ce mi-as pune semnale pe LED, dupa care sa le tunez cu rezistente sa ajung inapoi la 21W ca sa priceapa vechiul releu sarcina, sa lucreze la frecventa normala? Consum mai mic nu am, ca tot 21W sunt, nu e mai safe, ca lumina de la LED-uri e foarte directionala, sunt doar mai fancy. Eu zic ca daca trec pe LED, o fac pentru un consum mult mai scazut, timp de reactie mai bun al LED-ului fata de inertia becului, rezistenta la vibratii(nu se rupe filamentul) si fiabilitate marita, dar automat releul de semnalizare trebuie sa nu ajusteze temporizarea dupa sarcina. Din cate stiu releele pentru becuri semnalizeaza cu palpairea rapida faptul ca minim un bec s-a ars.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu nu inteleg o treaba basic: de ce mi-as pune semnale pe LED, dupa care sa le tunez cu rezistente sa ajung inapoi la 21W ca sa priceapa vechiul releu sarcina, sa lucreze la frecventa normala? Consum mai mic nu am, ca tot 21W sunt, nu e mai safe, ca lumina de la LED-uri e foarte directionala, sunt doar mai fancy. Eu zic ca daca trec pe LED, o fac pentru un consum mult mai scazut, timp de reactie mai bun al LED-ului fata de inertia becului, rezistenta la vibratii(nu se rupe filamentul) si fiabilitate marita, dar automat releul de semnalizare trebuie sa nu ajusteze temporizarea dupa sarcina. Din cate stiu releele pentru becuri semnalizeaza cu palpairea rapida faptul ca minim un bec s-a ars.

 

 

Iti inteleg nedumerirea pentru ca si eu mi'am pus la fel problema mult timp... pana cand am vazut practic diferentele. Si aici, ca si in viata de zi cu zi, avem de'a face cu un compromis, castigi undeva dar pierzi in alta parte.

 

Stii minusurile asa ca o sa'ti prezint doar avantajele:

 

- lumina mult mai puternica (lasand la o parte "avantajul" comsumului redus, care in cazul semnalelor este anulat de rezistoarele de compensare)

- rezistenta la vibratii

- fiabilitate

 

Sunt mult mai scumpe, prezinta probleme de adaptare la sistemele vechi... fiecare cum considera. Eu unul sunt pregatit sa dau o comanda completa de inlocuire a tuturor becurilor clasice cu inlocuitori de "becuri pe led" http://forum.4tuning.ro/showthread.php?t=81836&page=20

 

 

Ride Safe!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa fim realisti, toata lumea isi pune semnale/stopuri pe leduri pentru ca arata mai frumos. Nu cred ca-si bate cineva capul de consum si alte vrajeli. Oricum, n-o sa mearga motorul mai bine daca consuma semnalizarile mai putin :cheers:

Si cum zicea yo4hgx mai sus, eu unul m-am saturat ca la cel mai mic soc sa mi se arda becurile de la semnalizari. De exemplu, intr-o zi am gasit motorul culcat in fata blocului => semnalizare spate arsa.

 

dar automat releul de semnalizare trebuie sa nu ajusteze temporizarea dupa sarcina. Din cate stiu releele pentru becuri semnalizeaza cu palpairea rapida faptul ca minim un bec s-a ars.

Din cite banuiesc eu, releul de semnalizare e proiectat intentionat astfel incit frecventa de semnalizare sa fie dependenta de sarcina. Nu e mare brinza sa-l proeiectezi astfel incit sa nu depinda de puterea disipata de bec. Dar in felul asta afli mult mai repede ca ti s-a ars un bec.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

rezistentele cu care vine stopul cu semnale integrate sunt de 5ohmi si 20Watt(de ceramica sunt foarte naspa s-a rupt la una unul din fire), iar eu mi-am comandat de 7.5ohmi si 21Watt de pe louis <- mi-e lene sa alerg prin magazine trebuie sa imi vina uleiul castrol 10w50 in cateva zile si daca tot am luat uleiul am luat si astea... scria cineva ca poate sa arda releul de semnalizare?! oare asa sa fie :cheers:???

 

nu ma prea pricep la electricitate a trecut ceva timp din liceu si nu mai stiu mare lucru si recunosc nu m-a atras mai deloc fizica , profesoara foarte antipatica si explica ca dracu' ...

post-13642-1234311235_thumb.jpg

Editat de christian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...