Sari la conținut

Cum functioneaza minunatia?


gn77b
 Share

Postări Recomandate

Minunea aia e un fel de baston pentru a impinge din interior spre exterior iar cealalta chestie care a prins`o de rezervor avea linii pe ea si a pus`o sa bata fix unde era infundat iar cand liniile erau perfect drepte atunci si rezervorul nu mai avea nici o indoitura. Bate in rezervor pt ca poate a impins prea mult in exterior cu bastonul ala... Sper ca ai inteles

Editat de Zapacitul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Minunea aia e un fel de baston pentru a impinge din interior spre exterior iar cealalta chestie care a prins`o de rezervor avea linii pe ea si a pus`o sa bata fix unde era infundat iar cand liniile erau perfect drepte atunci si rezervorul nu mai avea nici o indoitura. Bate in rezervor pt ca poate a impins prea mult in exterior cu bastonul ala... Sper ca ai inteles

 

Minunatia aceea nu se aplica, in toate situatiile in care un rezervor este infundat.

.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Probabil.

 

O spun din experienta, am indreptat ceva rezervoare cu leviere de diverse forme, sant rezervoare ca cele de la Yamaha Virago in care nu intra nici un fel de levier.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, te cred... :cheers:

 

Atunci pe alea cum le repari?

 

Le inlocuiesti sau chit?

 

 

 

Nu inlocuiesc, am un aparat cu niste cuie speciale, pe care le lipesc (sudez) pe locul cu pricina si trag de ele pana dispare infundatura.Daca mai raman mici indoituri ce nu pot fi scoase, cositoresc zona.

 

O sa pun ceva poze sa vezi despre ce vorbesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vreau sa imi indrept o indoitura destul de mica a rezervorului ....

 

as prefera metoda din filmuletze ... insa nu cred ca exista la noi in romania asa meseriasi ....

 

asa ca o sa ma interesez pe la service-uri de metoda aia cu ventuze ... poate gasec ceva convenabil....

 

bafta

Editat de Cor$ac
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si eu vreau sa imi indrept o indoitura destul de mica a rezervorului ....

 

as prefera metoda din filmuletze ... insa nu cred ca exista la noi in romania asa meseriasi ....

 

asa ca o sa ma interesez pe la service-uri de metoda aia cu ventuze ... poate gasec ceva convenabil....

 

bafta

 

Rezervoarele de motocicleta, sant facute din tabla un pic mai groasa decat cea de la caroseria automobilelor. Chiar daca gasesti un service care sa indrepte si cu ventuze, nu cred sa poata indrepta si rezervoare.

Cu leviere de diverse forme si capete de cauciuc te pot ajuta si eu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In film se foloseste un levier si se testeaza deformarea cu ajutorul franjelor moire.

Mi s-a strambat si mie rezervorul, mult mai rau decat in film (realitatea bate filmul :crack:), dupa ce mi-a cazut motocicleta multi metri intr-o rapa. Eram f necajit si convins ca n-am ce sa-i fac. Dar am reusit sa-l indrept f bine. Dintr-o bucata de fier cilindric si tije din electrozi de sudura am improvizat un ciocan, care se putea roti in jurul unei axe. Am introdus in rezervor ciocanul si axul de rotatie, fixat pe langa gaura busonului. Cu o sfoara actionam din afara acest ciocan. La inceput bateam slab, palpam cu degetul, sesizam de afara unde bate ciocanul si pozitionam axul pana nimeream pozitia de impact cea mai buna. Apoi bateam mai tare, pana se indrepta. Cu putina rabdare am reusit sa-l indrept bine. Mai avea mici imperfectiuni, dar le-am corectat cu putin chit, l-am finisat bine si l-am revopsit. Nu se mai cunoaste nici o urma de lovitura.

Editat de ViorelX
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu aveam rezervorul de la XT cu o infundatura de forma genunchiului, dupa o cazatura, nu de a mea.

Am pus busonu si pe robinet am pus compresorul de aer si a sarit imediat. Metoda asta e buna pentru portiuni mai mari.

Pt chesti ca in filmu de la inceputul topicului nu merge.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...