Sari la conținut

Problema acte


Red Baron
 Share

Postări Recomandate

>Am indrasnit sa postez acest topic aici pt ca este vorba de o masina speciala pe care mi-o doresc foarte mult (daca moderatorul considera ca trebuie sa stearga topicul eu nu ma supar)

Povestea este urmatoare: eu am o astfel de masina cu actele in regula dar intr-o stare foarte proasta (nu se mai poate reconditiona) si am gasit o alta masina bine intretinuta dar cu propietarul decedat ( am incercat dar se pare ca nu mai pot face actele de transfer de propietate)

Intrebarea este daca stie cineva o solutie pt aceasta problema.

 

Multumesc anticipat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu merge cu acte de succediune, la masina bine intretinuta?

 

La asta ma gandeam si eu. Se face dezbaterea mostenirii celui decedat, si se trece masina pe unul din mostenitori (fii, fiice, nepoti) de la care ulterior se cumpara masina in cauza printr-un contract vanzare-cumparare si restul hartogariilor care se cer in mod normal.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! eu am aceeasi problema cu o motocicleta. am cumparat-o, i-am facut cartea de identitate dar, din cauza unor probleme, nu am reusit sa ajung s-o inscriu la politie. acum, proprietarul a decedet si procura pe care o aveam de la el e la RAR. am inteles ca tre sa-i mai fac odata identificarea, dar ma primesc fara alta procura? asa e cand iei de la toti mosii...... are cineva acte ptr un ij din '61? ma oftic, pt ca motoru l-am reconditionat si arata f bine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

>nu merge deoarece masina se afla la o persoana (a luat masina de la mos dar nu a facut nici un act) si care ma duce cu vorba de 2 luni ca o sa incerce sa vorbeasca cu mostenitorii dar incearca in acelasi timp sa vanda masina pentru canibalizare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut! eu am aceeasi problema cu o motocicleta. am cumparat-o, i-am facut cartea de identitate dar, din cauza unor probleme, nu am reusit sa ajung s-o inscriu la politie. acum, proprietarul a decedet si procura pe care o aveam de la el e la RAR. am inteles ca tre sa-i mai fac odata identificarea, dar ma primesc fara alta procura? asa e cand iei de la toti mosii...... are cineva acte ptr un ij din '61? ma oftic, pt ca motoru l-am reconditionat si arata f bine.

...cred ca si pt tine e valabil ce a spus Joriel...

-dar ca sa eviti sa mai mearga cineva cu tine din familia decedatului fa act de vanzare cumparare la notariat si cu actul respectiv iti faci tot ce e necesar singur , :crack:

...eu asa am facut cand am luat IJ-ul,prima data am fost la notar si de acolo mai departe am facut singur actele motorului,nu a mai fost nevoie sa mearga mosul cu mine :)

....bafta... :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...cred ca si pt tine e valabil ce a spus Joriel...

-dar ca sa eviti sa mai mearga cineva cu tine din familia decedatului fa act de vanzare cumparare la notariat si cu actul respectiv iti faci tot ce e necesar singur , :crack:

...eu asa am facut cand am luat IJ-ul,prima data am fost la notar si de acolo mai departe am facut singur actele motorului,nu a mai fost nevoie sa mearga mosul cu mine :)

....bafta... :laugh:

da dar actul de vanzare cumparare la notar nu se poate face decat daca a fost facuta succesiunea dupa mosul care a dat in primirie si acesta suucecsiune implica mai multe printre care ,cel mai greu este adunarea celor cu drept la bunurile mosului si dac ai ghinionul sa aiba trei copii raspanditi in trei zone diferite din tara sau mai rau, daca e vreunul din ei plecat pe afara-nu se poate face suucecsiune.daca e la un pret bun, io unu as lua-o asa fara acte si as pune dupa una pe alta .cel mai simplu-motorul este piese de schimb deci la rar iti va trebui o declaratie notariala pe proprie raspundere cum ca l-ai cumparat de la x-rarul nu are de unde sa stie ca in fapt acel x, in speta fiul mosului , nu este proprietar de drept si teroretic nici tu nu ai de unde sa stii acest lucru.

Editat de bykerkess
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu am pus problema intr-un mod mai fericit, in cazul in care se inteleg (mostenitorii daca sant mai multi) intre ei ce si cum,

 

acu intreb eu sa nu mor :laugh: trebuie neaparat s-o treaca pe numele unuia dintre mostenitori?si de aici mai departe?

sau poate sa mearga toti cati or fi 2-3 cu cumparatorul la notar sa semneze imputernicirea aia?

la mine a fost mult mai usor la-m luat pe om direct la notar am facut hartia iam dat banii si gata,

prima data cand i-am facut identificarea mi-a cerut copie dupa buletinul vanzatorului nimic mai mult

...bafta omului :crack: daca zici ca e super ia-o sa nu iti para rau maine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

>Am indrasnit sa postez acest topic aici pt ca este vorba de o masina speciala pe care mi-o doresc foarte mult (daca moderatorul considera ca trebuie sa stearga topicul eu nu ma supar)

Povestea este urmatoare: eu am o astfel de masina cu actele in regula dar intr-o stare foarte proasta (nu se mai poate reconditiona) si am gasit o alta masina bine intretinuta dar cu propietarul decedat ( am incercat dar se pare ca nu mai pot face actele de transfer de propietate)

Intrebarea este daca stie cineva o solutie pt aceasta problema.

 

Multumesc anticipat.

 

 

fa rost de o copie de buletin de la fostul prop.si te invat eu cam ce sa faci...sau da-mi un tel :crack: tocmai am inmatriculat un motor in aceiasi situatie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...