Sari la conținut

Service Motor. Se Poate Face Do It Your Self ?


carstoc
 Share

Postări Recomandate

peste cateva luni imi voi lua motor. Nu m-am hotarat ce anume. oricum o vitezana probabil de 600 de prin 2000. Intrebare : in ce consta service-u periodic ? Tot ca la masina ? Schimb ulei, filtru aer combustibil, etc ? Este asa complicat ? Sunt genul de om care-i place sa se murdareasca pana la cot. La masina mea (audi din 2000 diesel) imi fac eu mereu service-u "de duzina". E mai complicat la motor ? Cam ce ar trebui schimbat si cam cat costa la ex. un cbr 600 f din 2000

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai daca e motor cu ardere interna la ambele vehicule, asta e ce trebuie sa faci la ambele.

De preferat fa rost de manualul de service, sau daca nu chiar cel de utilizator. In manualul de utilizator de la Honda mea scrie cam tot ce trebuie sa faci la revizii, inclusiv cum se schimba bujiile.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

D-acord cu ce e scris mai sus. Adica, cu un minim de cunostinte, te descurci cu chestiile care trebuie facute mai des: schimbat ulei, curatat lant, schimbat filtru aer/ulei, uns ce trebuie uns, intins lant, etc.

 

In schimb, sunt unele chestii care se fac mai rar (dar se fac totusi periodic) care mi se par mai greu de facut in regie proprie (datorita lipsei unor scule adecvate, datorita lipsei de cunostinte: operatiunile care presupun interventii la motorul sau la frane, de exemplu).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Operatiuni f. simple ar fi:

- schimbat filtre, ulei

- curatat, intins, uns lant

- completat lichid frana

- schimbat becuri

 

Operatiuni care necesita oarecare cunostinte ar fi:

- schimb bujii

- schimb placute frana, schimb lichid de frana

- schimb ulei furca

 

Operatiunile la care trebuie sa stii ce faci sunt:

- reglaj culbutori (sau pastile, nu stiu cum e la CBR)

- reglaj carburatoare

- schimb foaie/pinion/lant

 

Scule (cumparate de preferat NU de la piata): cheie filtru ulei, set lere, patent, set surubelnite, set chei fixe, set tubulare 8-32 cu cardan si prelungitor, set chei bujii, cheie dinamometrica, set imbusuri. Optional: clesti sigurante, surubelnita de impact.

Obligatoriu: documentatie.

 

Altceva nu ai de facut daca nu cazi (si daca motorul e in stare buna, bineinteles).

Pentru preturi la CBR du-te pe bikeshop.ro. Ai link ceva mai sus, in banner.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...