Sari la conținut

Inaltatoare Ghidon


Postări Recomandate

Eu am 1,87 si atunci cand merg in picioare pe TTR o distanta mai mare incepe sa ma deranjeze spatele din cauza faptului ca stau prea inclinat spre fata. Am un prieten care ma poate ajuta sa confectionez niste inaltatoare de ghidon (nu vreau sa cumpar deoarece mi se par cam scumpe). Intrebarea este cam ce marime (in inaltime) ar trebui sa aiba inaltatoarele, tinind cont de inaltimea mea?

Care este cea mai mare dimensiune de inaltatoare pe piata de accesorii moto?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cam 5 centimetri au cam toate inaltatoarele.dar inaltimea o mai poti regla si din furca daca nu e ridicata la maxim.pe de alta parte la niste inaltatoare prea lungi se poate strimba ghidonul foarte usor din cauza efectului de parghie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia cu ridicatul furcii nu am inteles-o, sau nu vad eu legatura...ma rog.cat despre inaltatoare, cred ca un 3-5 cm o sa ti para arhisuficient, insa nu ti recomand sa le pui pe unele artizanale decat daca ai meserias bun, material super, si ca model unele originale.fortele care apasa pe ele la cazaturi sunt mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

aia cu ridicatul furcii nu am inteles-o, sau nu vad eu legatura...ma rog.cat despre inaltatoare, cred ca un 3-5 cm o sa ti para arhisuficient, insa nu ti recomand sa le pui pe unele artizanale decat daca ai meserias bun, material super, si ca model unele originale.fortele care apasa pe ele la cazaturi sunt mari.

 

Daca tot ti le face un nenea, spune-i sa-ti faca 2 perechi - unele de 2 cm si unele de 3-4 cm. Si vezi cu care te simti mai bine. S-ar putea sa-tri ajunga 2 cm. Daca le pui prea mari se schimba mult manevrabilitatea la viteze mici si nu cred ca mergi numai in picioare. Desemenea, tyrebuie sa verifici intai cat iti permit cablurile sa ridici ghidonul - s-ar putea sa trebuiasca sa modifici si cablurile pentru inaltatoare prea mari.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot ti le face un nenea, spune-i sa-ti faca 2 perechi - unele de 2 cm si unele de 3-4 cm. Si vezi cu care te simti mai bine. S-ar putea sa-tri ajunga 2 cm. Daca le pui prea mari se schimba mult manevrabilitatea la viteze mici si nu cred ca mergi numai in picioare. Desemenea, tyrebuie sa verifici intai cat iti permit cablurile sa ridici ghidonul - s-ar putea sa trebuiasca sa modifici si cablurile pentru inaltatoare prea mari.

 

Gand la gand cu bucurie. Mi-am facut un set de 2 cm. si un set de 3 cm. Mai mult nu-mi permit cablurile. Multumesc pentru sfaturi. Bafta. :ok:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...