Sari la conținut

Ambielaj Simson


lenin
 Share

Postări Recomandate

cum depresez ambielajul la simson fara sa bat in el?

salut,pt depresarea ambielajului exista o presa care este special facuta pt depresarea ambielajelor,

 

daca vrei sa rectifici ambielajul,sigur persoana care se ocupa cu asa ceva va stii sal depreseze

 

nu incerca sa faci nici o inventie ar fii pacat

 

cauta un extractor de depresare,iti va fii de folos...deobicai la un service auto ai putea gasii asa ceva

 

COMPLETEZATI datele din PROFIL,mai bine zis LOCATIA,asa cei de aici poate te pot trimite la cineva prin orasul de unde esti tu

 

 

salut si bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

asa este faci presa dak nu ai , altfel faci caca pe el si e pacat. (e un magazin de piese wartburg in baicului, nu m-am uitat de unde esti) unde facd un mos ambiel de wartb. facea pe vremuri de simson, am facut eu la eu pt awo. nu mai stiu adresa, era in cartierul 23 august, la casa. il cauti la magazinul ala, daca mai lucreaza cu ei. stia meserie mosul. bafta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

tinere, uite aici o incercare de schita...

presare la loc e bine sa se faca la cald, pentru ca oricum la orice presare sau depresare se duce din 'stringerea' ajustarii , si de regula un ambielaj nu suporta prea multe desfaceri.Presa tre' sa fie tzapana si generoasa pentru ca fortele sunt mari.

centrarea trebuie facuta de un meserias care stie ce si cum, pe un strung, cu ceas comparator, altfel servus...te-ai chinuit de geaba.

Daca-i schimbi rolele ai nevoie si de o rectificare a suprafetelor pentru ca se ovalizeaza.

Daca-i pui rulment(NA4906) ai nevoie de asemenea de strunjirea si rectificarea suprafetelor(stringerede 2 sutimi la maneton) plus o gaura de ungere in inelul interior al rulmentului(pe o masina cu electroeroziune sau niste burghie cu vidia si multa rabdare)

bafta1

presa.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator moto_comuniste

cum depresez ambielajul la simson fara sa bat in el?

 

Uite un utilizator pe gustul meu (lenin) :welcome:

PAREREA MEA:

1.Asa ceva nu se face fara "scule profesionale"

2.Nu te apuci sa faci lucru' asta pentru prima data

Concluzie: te duci la un meserias care stie ce face si are cu ce. Poti sa stai langa el si "sa-l ajuti" dar NU te apuci singur de mesterit pentru ca-i pacat sa faci experimente pe ambielaj - piesele de Simson se gasesc din ce in ce mai greu... :ok:

 

Respecte Drobule :moto: Unde ai disparut atata vreme?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum depresez ambielajul la simson fara sa bat in el?

Pai. cel mai bine ar fi sa il duci la un om acre este strungar, pt. ca el sigur are o "scula" care te poate ajuta

Vreei sa-i schimbi rolele?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

------vad ca degeaba tia dat lumea sfaturi pe aici--oricum e motorul tau ,faci ce vrei cu el,nu uita ca piese de simson se gasesc din ce in ce mai greu,ar fi mai bine sal duci la un om care stie ce face cu ambielajul...

 

COMPLETEAZATI datele din PROFIL,mai bine zis LOCATIA,asa cei de aici poate te pot trimite la cineva prin orasul de unde esti tu

 

salut

roby

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

hai sa pun problema altfel,vad ca mi-ati sarit in cap toti!

eu nu ma apuc de "macelarit "ambielaje!

daca aveam de gand sa fac asta nu va mai

intrebam pe voi ce si cum se face.

roby,ti-am facut si tie pe plac si mi-am completat locatia.(Panciu)

la mine in oras nu sunt meseriasi,asa ca nu ai unde sa ma trimiti

eventual intr-un oras apropiat(Focsani, Bacau,Galati).

ambitia mea,pe care voi o considerati prostie,este sa mi-l fac singur.

ceva posibilitati am.deocamdata imi lipseste presa.

am un mini-strung,am comparatoare(poate pun si o poza).

am in proiect sa imi iau si o freza.

asa ca deocamdata nu vreau sa apelez la altii decat pentru sfaturi.

poate ma mai ajutati cu presa aia,ca nu ma las.

va rog ,daca mai aveti ceva schite,link-uri sa mi le trimiteti si mie!

bafta multa!

 

post-1936-1137704201_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

mersi drobule pentru schita ,

da' io ori sunt batut in cap ori idiot!

ce format are fisierul? php?!? cu ce se deschide?

 

este un fisier .doc si se deschide cu microsoft word...

 

este un fisier .doc si se deschide cu microsoft word...

am sa incerc sa fac o fotografie la o presa, si sa o atasez....

Si revin cu rectificarea suprafetelor care trebuie facuta la mare arta daca vrei sa tina reparatia(coaxiale fara 'butoi' sau conicitate, stringere la inelul interior care alfel se poate roti si va obtura gaura de ungere din maneton).Am un prieten simsonist aici in dej care are modificarile facute pentru rulment si are deja facute trei sezoane cu arborele astfel modificat(5000-6000km/sezon) si este in continuare beton.

rulment skf

atentie la pozitia gaurilor de ungere la presare, trebuie pozitionate spre exteriorul traiectoriei altfel ramii fara ungere...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

baciule vrancean...

la presare arborele se sprijina in ochiul bielei, prin care va iesi manetonul cu tot cu celalta contragreutate..

tre' o bila in virful surubului

post-3884-1137785063_thumb.jpg

post-3884-1137785077_thumb.jpg

Editat de drobu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...