Sari la conținut

Problema la CBR 600 FS (F4i)


Postări Recomandate

Salutare! am si eu o problema tehnica la Honda CBR 600 FS (F4i) din 2001 :

 

1. Roata fata este infranata putin, daca o ridic de la pamant si invart de ea se opreste

2. Daca apas maneta frana dupa ce am miscat motocicleta in fata sau in spate 2metri se duce pana la fund aproape,

daca mai dau 2 sprituri isi revine presiunea in maneta, daca misc din nou motorul din nou se duce pana la fund (SE PIERDE PRESIUNEA)

 

Am facut pana acum urmatoarele in ordinea respectiva:

 

1. Am scos etrierele am curatat placutele si tamburii (mecanicul mi-a spus ca placutele sunt ok) placutele mele nu au cant pe jumatate si nu stiu daca ar trebui sa aibe pt a servi ca reper de uzura.

2. Am aerisit circuitul franei fatza si am pus lichid de frana nou DOT 4 de la Petrom.

 

Inca am aceleasi 2 probleme de mai sus

 

AJUTOR!!! Multumesc

id mess: angel.nastase

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! am si eu o problema tehnica la Honda CBR 600 FS (F4i) din 2001 :

 

1. Roata fata este infranata putin, daca o ridic de la pamant si invart de ea se opreste

2. Daca apas maneta frana dupa ce am miscat motocicleta in fata sau in spate 2metri se duce pana la fund aproape,

daca mai dau 2 sprituri isi revine presiunea in maneta, daca misc din nou motorul din nou se duce pana la fund (SE PIERDE PRESIUNEA)

 

Am facut pana acum urmatoarele in ordinea respectiva:

 

1. Am scos etrierele am curatat placutele si tamburii (mecanicul mi-a spus ca placutele sunt ok) placutele mele nu au cant pe jumatate si nu stiu daca ar trebui sa aibe pt a servi ca reper de uzura.

2. Am aerisit circuitul franei fatza si am pus lichid de frana nou DOT 4 de la Petrom.

 

Inca am aceleasi 2 probleme de mai sus

 

AJUTOR!!! Multumesc

id mess: angel.nastase

 

...aceeasi problema am avut si eu la burgman cu frana am crezut ca am aerisit corect dar nu a fost asa ,maneta se ducea pana la fund din prima si dupa cateva sprituri isi revenea si dup cateva clipe iar se ducea la fund asa cum al zis si tu ca face la tine,,,,

...

parerea mea mai incearca odata sa-i faci aerisirea,,,pe etrierul de frana ai un stut cu o protectie de cauciuc pe el desfa-l pe ala si da-l la maneta de frana pana golesti un paharel de lichid,nu al lasi sa se goleasca de tot,in timp ce dai la maneta usor numai cat sa iasa lichd tre sa strangi stutul ala nu tre sa-l lasi sa traga aer iar ca ai muncit degeaba,,,

...bafta :D...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...