Sari la conținut

VA ROG MULT AJUTATIMA


Postări Recomandate

Adică de ce râzi? :baldy:

Nu este evident că în final mă refeream la aspirația naturală?

Drag mig, îți scriam ție, nu oligofrenului de RaceTuning :wacko:

Ei, n-o lua personal. Ma uitam la chestia aia de pe wiki, zice de scaderea vitezei cu cresterea sectiunii in cazul ram-air. Daca scade viteza gazului, scade si depresiunea relativa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Ei, n-o lua personal. Ma uitam la chestia aia de pe wiki, zice de scaderea vitezei cu cresterea sectiunii in cazul ram-air. Daca scade viteza gazului, scade si depresiunea relativa.

Logic, nu am spus Âşi eu asta?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Logic, nu am spus Âşi eu asta?

Da, dar daca scade dinamic, odata cu viteza (la moto cu ram-air ma refer), trebuie s-o compenseze de undeva. Cam la fel si pe la turbo. Faza e ca scade in difuzor, care ar trebui sa o creasca, sau unde ar trebui sa fie mai mare.. Si scade si in functie de viteza, la ram air cel putin, ceea ce o complica si mai tare. Nu-i de mirare ca numai unora le-a iesit un design de ram-air care chiar sa faca presiune. Experinta din motare de avion se pare ca nu-i degeaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene nu te cunosc asa ca nu stiu cite cunostinte de mecanica ai, pentru de fizica vad ca esti beton !

 

Nu am stat ca citesc tot ce ai scris acolo pentru ca nu esti la subiect.... Asa ca,iti raspund pe scurt:

1.Eu nu ma refer la ram-air!Am spus ca sunt doua porturi mici in ram air conectate cu furtune la carburator

2.Este prea greu sa-ti explic, pentru ca sigur o sa raspunzi cu 30 de mil de pagini aiurea asa ca iti propun un mic test:Cauta un prieten cu un ZX6 pune doua bucati de izolier ,si astupa-le dupa care vezi ce se intimpla si mai vorbim.....

Poate asa o sa intelegi!

 

Cu respect TNG!

 

 

Apropo vezi ca la sectiunea service este un baiat care vrea sa-l ajute cineva sa afle cu ce se maninca mecanica ,poate il ajuti cu ceva sfaturi....

post-15340-1241498999_thumb.png

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion
Prietene nu te cunosc asa ca nu stiu cite cunostinte de mecanica ai, pentru de fizica vad ca esti beton !

 

Nu am stat ca citesc tot ce ai scris acolo pentru ca nu esti la subiect.... Asa ca,iti raspund pe scurt:

1.Eu nu ma refer la ram-air!Am spus ca sunt doua porturi mici in ram air conectate cu furtune la carburator

2.Este prea greu sa-ti explic, pentru ca sigur o sa raspunzi cu 30 de mil de pagini aiurea asa ca iti propun un mic test:Cauta un prieten cu un ZX6 pune doua bucati de izolier ,si astupa-le dupa care vezi ce se intimpla si mai vorbim.....

Poate asa o sa intelegi!

 

Cu respect TNG!

 

 

Apropo vezi ca la sectiunea service este un baiat care vrea sa-l ajute cineva sa afle cu ce se maninca mecanica ,poate il ajuti cu ceva sfaturi....

ÂŞi dacă le-ai încercuit, ce ai rezolvat?

Explică principiul lor de funcționare, dacă îl Âştii, ca să priceapă tot romanul!

Din ce văd eu în acea schemă, acele două furtune intră-ntr-un "teu" care se duce, apoi, către "fuel evaporative system". Oricât de slabe cunoÂştințe de limba engleză aÂş avea, "fuel evaporative system" nu înseamnă cameră de nivel constant. :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu am citit tot ce s-a scris, insa ce pot sa va spun, ca unui prieten cu un Thundercat, dupa ce si-a dat jos carenele pt a le repara in urma unui mic incident, pur si simplu NU MAI TRAGEA MOTORUL, se crampona undeva pe la 9000 de turatii...si degeaba am incercat toate variante pentru ca nimic nu a mers, pana nu am pus carenele la loc...si ne-am dat seama ca pur si simplu alimentarea cu aer nu se mai facea cum trebuie...dubios, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ÂŞi dacă le-ai încercuit, ce ai rezolvat?

Explică principiul lor de funcționare, dacă îl Âştii, ca să priceapă tot romanul!

Din ce văd eu în acea schemă, acele două furtune intră-ntr-un "teu" care se duce, apoi, către "fuel evaporative system". Oricât de slabe cunoÂştințe de limba engleză aÂş avea, "fuel evaporative system" nu înseamnă cameră de nivel constant. :baldy:

 

Prietene am zis eu ceva de camera de nivel constant!?

 

Domnul inginer, pina acum ne-ai scris 20 de pagini de cunostinte de "mecanica" ,acum vrei sa-ti spun eu un amarit de mecanic cum functioneaza?

Pentru cei ca tine nu dau lectii decit personal si pe bani!

 

Bafta !

Editat de tng
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tu te-ai uitat la teleenciclopedia, ai vazut o emisiune cu scafandri si ai auzit de presurizat? Era ceva cu Jacques-Yves Cousteau si batiscaful in Groapa Marianelor? Erau faine emisiunile alea.

 

Nu, s-a uitat pe vitezometrul manometric de la mobra, si a crezut ca i-a indicat o presiune de 30kmph :baldy:

 

Ontopic: TNG are dreptate, suprapresiunea, se creaza TOCMAI datorita aerului care intra cu presiune prin acele furtune datorita vitezei de inaintare a motocicletei....e exact acelas principiu ca si la turbo, numai ca, cu suprapresiuni ceva mai mici.

Editat de RaceTuning
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pentru cei ca tine nu dau lectii decit personal si pe bani!

 

Vezi ca tre sa-i faci o oferta de pret mai buna ca si mine, adica sub 100Ron ora cu TVA ceea ce i s-a parut extrem de mult, ca e mai amarastean se pare... :baldy:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BAIETI AM UN NOU NECAZ DIN PACATE:(AM REZOLVATO CU URCATUL IN TURE DAR AM FORJATO AZI UN PIC SHI PATINEAZA AMBREIAJUL CE POT SA FAC SE REGLEAZA CUMVA SAU E DE SCHIMBAT?

 

MULTUMESC

Acum cind ai putere te dai la ea! :moto:

Verifica jocul liber la maneta,daca nu este ,mai slabeste cablul putin daca tot face ,nu-ti ramine de cit de schimbat placile!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Adică de ce râzi? :moto:

Nu este evident că în final mă refeream la aspirația naturală?

Drag mig, îți scriam ție, nu oligofrenului de RaceTuning :)

 

Nu, s-a uitat pe vitezometrul manometric de la mobra, si a crezut ca i-a indicat o presiune de 30kmph :wacko:

Ontopic: TNG are dreptate, suprapresiunea, se creaza TOCMAI datorita aerului care intra cu presiune prin acele furtune datorita vitezei de inaintare a motocicletei....e exact acelas principiu ca si la turbo, numai ca, cu suprapresiuni ceva mai mici.

 

Acum vad ca ti-ai facut doua id-uri ca sa-ti dai dreptate. E bine, tine-o tot asa. E patologic, ma depaseste. Era un tip pe aici, bogdanawo. Are o punga te cocorigo, ma duc sa vad unde a ramas, s-ar putea sa-ti foloseasca.

Hellllaaaaaauuuuuuuuuuuu, aici vorbeam de arahnide :wacko: Incredibil in ce troaca m-am bagat. Nu e cazul sa te superi, tu ai venit cu ideea aia cu groapa lu mariana.

 

Acele supape nu au nici o legatura cu performantele motorului sunt doar pentru protejarea mediului!

Problema in sine a fost de la sistemul de ram-air care include porturi fata,valva vacumatica ,si furtune de legatura!

 

Bine ca s-a rezolvat!

 

 

Prietene nu te cunosc asa ca nu stiu cite cunostinte de mecanica ai, pentru de fizica vad ca esti beton !

 

Nu am stat ca citesc tot ce ai scris acolo pentru ca nu esti la subiect.... Asa ca,iti raspund pe scurt:

1.Eu nu ma refer la ram-air!Am spus ca sunt doua porturi mici in ram air conectate cu furtune la carburator

2.Este prea greu sa-ti explic, pentru ca sigur o sa raspunzi cu 30 de mil de pagini aiurea asa ca iti propun un mic test:Cauta un prieten cu un ZX6 pune doua bucati de izolier ,si astupa-le dupa care vezi ce se intimpla si mai vorbim.....

Poate asa o sa intelegi!

 

Cu respect TNG!

 

 

Apropo vezi ca la sectiunea service este un baiat care vrea sa-l ajute cineva sa afle cu ce se maninca mecanica ,poate il ajuti cu ceva sfaturi....

 

Eu ti-am dat dreptate in primul post. Nu vad de ce te-ai atacat, nu era nimic impotriva ta.

Dupa care a venit @mariion cu groapa marianelor, restul discutiei era despre aia. Am vazut ca ai inceput cu caterinca de mecanicos si faze cu ingineri. Nu-i nici o problema.

Uita-te ce ai zis (ti-am pus cu bold). Exact dupa raspuns, mi-am adus aminte de bogdanawo.

Hai sa-ti zic ce-a avut, scurt: Esapamentul era infundat.

Cauta un prieten cu un ZX6 pune o bucata de tabla la gura tobei si sudeaz-o, dupa care vezi ce se intimpla si mai vorbim.....

Uite si schema:

http://www.saimasyokai2.com/FUNNY/parrot.jpg

 

 

PS:

Scuze dorubr, dar am fost obligat.

Scuze @bogdanawo daca m-am indoit vreodata de tine. Pisica neagra, un moment de neatentie.

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Acum vad ca ti-ai facut doua id-uri ca sa-ti dai dreptate. E bine, tine-o tot asa. E patologic, ma depaseste. Era un tip pe aici, bogdanawo. Are o punga te cocorigo, ma duc sa vad unde a ramas, s-ar putea sa-ti foloseasca.

Hellllaaaaaauuuuuuuuuuuu, aici vorbeam de arahnide :moto: Incredibil in ce troaca m-am bagat. Nu e cazul sa te superi, tu ai venit cu ideea aia cu groapa lu mariana.

 

 

 

 

 

 

Eu ti-am dat dreptate in primul post. Nu vad de ce te-ai atacat, nu era nimic impotriva ta.

Dupa care a venit @mariion cu groapa marianelor, restul discutiei era despre aia. Am vazut ca ai inceput cu caterinca de mecanicos si faze cu ingineri. Nu-i nici o problema.

Uita-te ce ai zis (ti-am pus cu bold). Exact dupa raspuns, mi-am adus aminte de bogdanawo.

Hai sa-ti zic ce-a avut, scurt: Esapamentul era infundat.

Cauta un prieten cu un ZX6 pune o bucata de tabla la gura tobei si sudeaz-o, dupa care vezi ce se intimpla si mai vorbim.....

Uite si schema:

http://www.saimasyokai2.com/FUNNY/parrot.jpg

 

 

PS:

Scuze dorubr, dar am fost obligat.

Scuze @bogdanawo daca m-am indoit vreodata de tine. Pisica neagra, un moment de neatentie.

 

OMULE EU NU AM NIMIC CU TINE! Din ce spui tu se pare ca ai tu cu mine!

Raspunsul meu se refera la Marion!

Imi cer scuze daca am deranjat iar(Bogdanawo topicul de indreptat discuri si sustinatori lui).........

Intodeauna pe acest site nu se va purta o discutie cu adevarat la subiect si constructiva.Suntem o natie de circotasi !

Nu fac decit sa ajut ,este drept doar cu raspunsuri la subiect fara multa vorbarie pentru ca nu am timp de tastat!

Asa ca, nu mai raspund la provocari,daca vrei sa inpartasim cunostinte ne vedem fata in fata. Pun eu la dispozitie material de lucru si invatam mecanica si fizica cit vrem!

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

OMULE EU NU AM NIMIC CU TINE! Din ce spui tu se pare ca ai tu cu mine!

Raspunsul meu se refera la Marion!

Imi cer scuze daca am deranjat iar(Bogdanawo topicul de indreptat discuri si sustinatori lui).........

Intodeauna pe acest site nu se va purta o discutie cu adevarat la subiect si constructiva.Suntem o natie de circotasi !

Nu fac decit sa ajut ,este drept doar cu raspunsuri la subiect fara multa vorbarie pentru ca nu am timp de tastat!

Asa ca, nu mai raspund la provocari,daca vrei sa inpartasim cunostinte ne vedem fata in fata. Pun eu la dispozitie material de lucru si invatam mecanica si fizica cit vrem!

Bafta!

 

IMI CER SCUZE, AM GRESIT. Mi s-a parut ca-i vb de mine din chestia cu ram-airul. Inca odata, imi cer scuze. Chiar ma miram, eu iti dau dreptate si pic si de fazan. N-am mai intrat de mult pe forum, nu mai stiu care-s meciurile, am avut impresia c-am nimerit in alta parte. Ploua cam demult, se vede ca statul in casa te timpeste. Numai bine si asfalt uscat cu multi km fara incidente!

PS:

Evident ca n-am nici eu nimic cu tine, imi retrag ultimul post, cu tot cu RaceTunning si mariion.

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion

Văd că bogdanawo ăsta v-a cam luat mințile. Care-i treaba cu el? Eu îl văd inactiv de mai bine de jumătate de an. Să-mi fie cu iertare, dar, dacă s-a întâmplat ceva urât, chiar merită să-i pătați memoria?

De ce nu vreți să vă concentrați la argumente solide?

Lăsați morții in pace!

Îmi pare rău pentru bogdanawo, deÂşi nu l-am cunoscut, însă, morții au fost, NOI suntem acum, cei care am mai rămas! Hai să nu ne pierdem in detalii...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator mariion

Tnq, dă-mi mie replica! Lasă-l pe mig în pace. Amândoi trebuie să veniți cu ceva plauzibil.

Eu vă ascult cu mare interes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Prietene nu te cunosc asa ca nu stiu cite cunostinte de mecanica ai, pentru de fizica vad ca esti beton !

 

Nu am stat ca citesc tot ce ai scris acolo pentru ca nu esti la subiect.... Asa ca,iti raspund pe scurt:

1.Eu nu ma refer la ram-air!Am spus ca sunt doua porturi mici in ram air conectate cu furtune la carburator

2.Este prea greu sa-ti explic, pentru ca sigur o sa raspunzi cu 30 de mil de pagini aiurea asa ca iti propun un mic test:Cauta un prieten cu un ZX6 pune doua bucati de izolier ,si astupa-le dupa care vezi ce se intimpla si mai vorbim.....

Poate asa o sa intelegi!

 

Cu respect TNG!

 

 

Apropo vezi ca la sectiunea service este un baiat care vrea sa-l ajute cineva sa afle cu ce se maninca mecanica ,poate il ajuti cu ceva sfaturi....

 

Cine stie ce romane de Ion Creanga ii baga lui acolo...mai bine nu-i spuneai....

 

P.S.: Scz ca te-am contrazis cam violent... ai auvut dreptate...si ai.. :wacko:

 

Bine ca imi dau seama cand gresesc..fata de alti...(stiu ei cine!)

 

Acum vad ca ti-ai facut doua id-uri ca sa-ti dai dreptate. E bine, tine-o tot asa. E patologic, ma depaseste. Era un tip pe aici, bogdanawo. Are o punga te cocorigo, ma duc sa vad unde a ramas, s-ar putea sa-ti foloseasca.

Hellllaaaaaauuuuuuuuuuuu, aici vorbeam de arahnide :wacko: Incredibil in ce troaca m-am bagat. Nu e cazul sa te superi, tu ai venit cu ideea aia cu groapa lu mariana.

 

 

 

 

 

 

Eu ti-am dat dreptate in primul post. Nu vad de ce te-ai atacat, nu era nimic impotriva ta.

Dupa care a venit @mariion cu groapa marianelor, restul discutiei era despre aia. Am vazut ca ai inceput cu caterinca de mecanicos si faze cu ingineri. Nu-i nici o problema.

Uita-te ce ai zis (ti-am pus cu bold). Exact dupa raspuns, mi-am adus aminte de bogdanawo.

Hai sa-ti zic ce-a avut, scurt: Esapamentul era infundat.

Cauta un prieten cu un ZX6 pune o bucata de tabla la gura tobei si sudeaz-o, dupa care vezi ce se intimpla si mai vorbim.....

Uite si schema:

http://www.saimasyokai2.com/FUNNY/parrot.jpg

 

 

PS:

Scuze dorubr, dar am fost obligat.

Scuze @bogdanawo daca m-am indoit vreodata de tine. Pisica neagra, un moment de neatentie.

 

Men... se scrie "BQGDDAN"....mig..de unde o fi si numele asta...de ce acuzi fara sa stii bine..pe "tng"?

 

Si in plus era un tip...da.. eu sunt acela..ce e cu mine?

 

Suflu in punga? N-am naravurile tale sa suflu in punga...stii din proprie experienta? Daca tu sufli in punga cucurigu...ca un boschetar si aurolac..crezi ca toti fac asa?

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Men... se scrie "BQGDDAN"....mig..de unde o fi si numele asta...de ce acuzi fara sa stii bine..pe "tng"?

Si in plus era un tip...da.. eu sunt acela..ce e cu mine?

Suflu in punga? N-am naravurile tale sa suflu in punga...stii din proprie experienta? Daca tu sufli in punga cucurigu...ca un boschetar si aurolac..crezi ca toti fac asa?

:moto:

 

Tu asti awo? Mai, nu-l acuzam, nu fac eu din astea, dar a fost o coincidenta nefericita, raspunsul lui era sub al meu, uita-te cum a decurs discutia. A fost ambigua pina la sfirsit. Mai citeste-o odata si iti dai seama.Am gresit, trebuia sa-l intreb inainte la cine se refera. Ma rog, mi-am cerut scuze, mai mult..

Cit despre treaba cu suflatul in punga, te-ai grabit. Mi-am adus aminte de meciurilea alea cu cardanul si pompa de apa si uleiul soreanca si punga aia de cocorigo, ma distram de cite ori citeam pe acolo. Unde naiba am scris eu ca suflai tu in ea?

Editat de mig
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...