Sari la conținut

cum se schimba arcurile fata si simeringurile fata


Postări Recomandate

salutare,

 

nu am mai facut asta niciodata si nici nu am manualul de reparatii la indemana. dar banuiesc ca in general furcile sunt toate cam la fel.

 

asadar - ce si cum trebuie sa fac ca sa schimb simeringurile si arcurile fata la un bmw k75. simptome: suspensie prea moale, urme de ulei pe furca.

 

de asemenea, ar fi util sa aflu si cam ce ar trebui sa cumpar. lista de piese si diagrama este aici:

 

http://www.maxbmwmotorcycles.com/fiche/Mai...sp?mospid=47902

 

multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general se schimba doar semeringirile si uleiu(atentie trebuie sa sti cat ulei trebuie si de care 15w ,10w,5w)poti cumpara toate astea de la may moto magazinul din cotroceni dute cu semeringul vechi si sigur gasesti

spor la lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in general se schimba doar semeringirile si uleiu(atentie trebuie sa sti cat ulei trebuie si de care 15w ,10w,5w)poti cumpara toate astea de la may moto magazinul din cotroceni dute cu semeringul vechi si sigur gasesti

spor la lucru

 

am inteles asta, dar cum se schimba. asta era intrebarea principala. cat despre arcuri, le am deja cumparate si stiu sigur ca cele vechi sunt mult prea slabe.

 

merci,

radu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca la K75 nu e cine stie ce ciudatenie la furca si nu cred, nu e mare filozofie. Dai jos furca desfaci surubul din capatul superior de pe ambi craci si astfel scoti arcurile. Simeringurile se scot in doua feluri : 1. prin distrugerea lor , dar e operatiune mai usoare adica le scoti cu o surubelnita diind o gaura in ele si iti faci un pic de parghie si tragi de ele in sus. 2: trebuie sa desfaci surubu din capatul inferior si ar trebui sa iasa un segment din furca afara si astfel poti scoate simeringu. ( eu unu nu am reusit prin metoda 2 , nu am putut disface surubu de jos.)

 

Dar cauta un manual si ar trebuii sa scrie destul de clar.

PS . cand asamblezi furca vezi sa le pui in aceeasi ordine. Si vezi ca arcurile intra intr-o anumita pozitie , adica cu un anumit capat in jos ca nu sunt la fel intr-un capat si in celalalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salutare,

 

nu am mai facut asta niciodata si nici nu am manualul de reparatii la indemana. dar banuiesc ca in general furcile sunt toate cam la fel.

 

asadar - ce si cum trebuie sa fac ca sa schimb simeringurile si arcurile fata la un bmw k75. simptome: suspensie prea moale, urme de ulei pe furca.

 

de asemenea, ar fi util sa aflu si cam ce ar trebui sa cumpar. lista de piese si diagrama este aici:

 

http://www.maxbmwmotorcycles.com/fiche/Mai...sp?mospid=47902

 

multumesc!

 

 

in general se schimba doar semeringirile si uleiu(atentie trebuie sa sti cat ulei trebuie si de care 15w ,10w,5w)poti cumpara toate astea de la may moto magazinul din cotroceni dute cu semeringul vechi si sigur gasesti

spor la lucru

 

Intri in orice magazin ce comercializeaza piese pt auto straine si in programul pt BMW apar si piesele de motociclete, pe care in mod sigur le pot aduce; eu asa am procedat si cu piesele si cu consumabile (uleiuri, filtre, bujii, placute de frana etc). Semeringurile parca au costat undeva la 100 ron.

Inca ceva, depinde cu ce marca de furca este echipata moto a ta: cu Sachs sau cu Showa!

Am un set de semeringuri noi, pe care ti-le donez, ca prima data mi-au adus altele, dar nu din vina baietilor de la magazin, ci pt ca italianul de a avut moto inaintea mea a schimbat telescoapele cu unele de K 75 RT (parca). Asa ca fa rost de codul de se potriveste la tine si daca corespunde cu ce scrie pe ambalajul lor ti-le fac cadou!

 

Daca vrei sa mai discutam cauta-ma la ID mesenger: mishu_canishu@yahoo.com sau la nr de tel din semnatura! Am si manual de reparatii Haynes dar nu am timp sa ti-l copiez, eventual fotografiez paginile cu demontarea telesopelor la rezolutie mare si ti-le dau prin meg, email si te descurci tu dupa aia (printare, lucrezi cu computerul :angry: / laptopul langa tine!).

 

Astept sa auzim de bine!! :blink: ;)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor.

 

mishule, ti-am dat mesaj pe messenger pentru a intra in posesia documentatiei.

 

atat eu cat si motocicleta suntem in los angeles. problema nu este procurarea pieselor ci cum sa le montez repede si bine, fara alte complicatii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor.

 

mishule, ti-am dat mesaj pe messenger pentru a intra in posesia documentatiei.

 

atat eu cat si motocicleta suntem in los angeles. problema nu este procurarea pieselor ci cum sa le montez repede si bine, fara alte complicatii.

vei avea nevoie sa stii exact (in manual sau pe site-urile unor producatori de ulei care se respecta ) cati mililitrii de ulei sunt necesari si perna de aer (altfel schimbi arcul de pomana) :blink: . La mine,de exemplu, 669ml si 94mm de la nivelul uleiului pana sus in gura

:angry:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

vei avea nevoie sa stii exact (in manual sau pe site-urile unor producatori de ulei care se respecta ) cati mililitrii de ulei sunt necesari si perna de aer (altfel schimbi arcul de pomana) :blink: . La mine,de exemplu, 669ml si 94mm de la nivelul uleiului pana sus in gura

:angry:

 

adica documentul asta? nu vad sa scrie nimic de perna de aer, doar de ulei. perna de aer nu e ce ramane dupa ce ai pus cat ulei trebuia?

FORK_OIL_CAPACITIES_REVISED_10_92.pdf

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

adica documentul asta? nu vad sa scrie nimic de perna de aer, doar de ulei. perna de aer nu e ce ramane dupa ce ai pus cat ulei trebuia?

ba da

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...