Sari la conținut

Bucuresti-Varna-Burgas-Nesebar-Balchik-Kaliakra-Vama-Adamclisi-Bucures


Postări Recomandate

Boon.. acum sunt apt de a scrie din nou, dupa o tura care m-a cam epuizat fizic.. insa mi-a redat energia psihica de care aveam nevoie pentru a trece zi de zi prin monotonia Bucuresteana.

Don ravenshield (simpatic nebun, dubioase gusturi muzicale.. etc etc.. pentru detalii exista private :D) a lansat o invitatie saptamana trecuta, ceva Bulgaria propunea dansul, iar cum efectiv simteam nevoie de o iesire am zis.. why not ?!

Ca atare, fara prea multe discutii, sambata dimineata la 8 eram in OMV langa CityMall asteptand "scutul corbului" (?!). Apare, purcedem spre Giurgiu cu o viteza demna de ceva evadati de pe la Jilava :P . (Shame on us) (No amu' sa nu va imaginati nush ce warp 10 de la un Transalp..)

In vama schimbam ceva lei in leva.. nu prea multi ca deh, criza, facem plinul cu benzina buna, mai o haleala, mai doza de cafea pt. "corbul cu scut" (?!) si fara nici o problema, trecem podul, prezentam buletinele.. (sunt intrebat, ironic cred, de vames cati cai are motorul meu.. :) ) si purcedem.

 

Iaca si mandrele noastre in ceva benzinarie din Giurgiu :

 

post-13362-1242672245_thumb.jpg

 

Cum am intrat in Bulgaria, parca se schimba atmosfera. Dumuri impecabile, rugoase, te indeamna sa dai drumul la gaz, multa verdeata, mult bun simt din partea colegilor de trafic (asta chiar m-a uimit). Facem un mic popas de'o cafea si-un taur rosu in timp ce "scuticul corb" nush ce tot manevra la GPS-ul din dotare.

 

post-13362-1242672434_thumb.jpg

 

Urmeaza autostrada, monotonie, ajungem in Varna. Aici mica pauza in fata Mall Varna in asteptarea gazdei care trebuia sa ne arate locatia campingului.

Apare si Nikolai (gazda), om de milioane si ne conduce pe ceva drumulete pan' la "camping" Aici pt. 5 euro de persoana (10 leva) ti se oferea cam tot ce doresti, apa calda, rece, dush, cort, gratar, vedere la mare,harti cu Varna, masaj cu happy end, ce mai! tot ce vrei.

 

Poze din "camping" :

post-13362-1242675176_thumb.jpg post-13362-1242675277_thumb.jpg post-13362-1242675367_thumb.jpg

 

 

Cum era abia ora pranzului, lasam ce aveam de haleala prin frigider, ridicam corturile si purcedem la sud spre Burgas.

10 Km autostrada iar apoi cam 80-90 de km de curbe superbe, ace de par si serpentine.. ceva de vis. De mentionat ca toate erau semnalizate si drumul impecabil. Ajunsi in Burgas alimentam, ne plimbam pe ceva sensuri interzis pana sa ajungem in "centru". Trecem repede de "centru" si hai spre plaja.

Plaja faina, lume destul de putina, iar cum eu mi's mare amator de balaceala, jos armurile si tzup in apa ! Destul de rece dar dupa cateva sute de km de motor era panaceu ! Don' Ady ramane sa faca poze pe la dig, pe la domnisoare si apare si dansul. Doua "evenimente" merita mentionate. In primul rand un cuplu.. mai in etate (bine de tot in etatea asta) care s-au invartit 10 min pe langa motoarele noastre, tare amuzanti (probabil incerca el sa o convinga pe domnisoara ca i-ar sta bine cu asa ceva) ia al doilea.. un alt "cuplu" care au stat si mai mult sa se holbeze la minunatiile noastre (e vorba de motoare aici) o sa vedeti in poza despre ce dragalasi e vorba. (Evident noi ne-am dat ingerasi)

 

Poze :

post-13362-1242673282_thumb.jpg post-13362-1242673346_thumb.jpg post-13362-1242673467_thumb.jpg

post-13362-1242673557_thumb.jpg post-13362-1242673820_thumb.jpg post-13362-1242674604_thumb.jpg

 

Cum terminasem ce era mai important prin Burgas urcam iar spre nord inspre Nesebar. O mica peninsula, neatinsa de criza, unde dragutii de occidentali si-au ridicat casute si mai dragute decat ei, si-au adus minunatii de yachturi si se relaxau de la atata stres occidental. (tre' sa fie si pe la ei, nu?)

Recunosc ca pe mine m-a impresionat oarecum "statiunea". Aducea a orasel pescaresc de undeva din west.. insa ruinele cetatii ii dadeau un oarecare aer mistic. Superb !

 

Pozen :

 

post-13362-1242674159_thumb.jpg post-13362-1242674224_thumb.jpg post-13362-1242674290_thumb.jpg post-13362-1242674691_thumb.jpg

post-13362-1242674346_thumb.jpg post-13362-1242674418_thumb.jpg post-13362-1242674531_thumb.jpg post-13362-1242675784_thumb.jpg

 

Din Nesebar fuga, fuguta "acasica". Trebuie sa-i multumesc lui Ady ca a fost deschizator de drum si a preluat el sarcina de a fi primul pe minunatele curve (chiar ma refer la drum aici) mai ales ca se lasase intunericul de ceva vreme. Eu eram ceva robot in spatele lui. Luminita rosie se indeparteaza -> gaz maxim. Luminita rosie se apropie suspect de repede -> frana si countersteering din reflex. Epuizant dar superb.

Dupa ceva peripetii in regasirea locatiei de cazare, papam ceva si cel mai bun somn posibil, in briza marii, pe cel mai moale pat ever ! (la ce somn imi era cred ca putea sa fie si pat de ace, tot neintors dormeam.

 

Maine partea a 2-a : Varna, Baile termale, Manastirea Konstantin si Elena, Balcik, Kaliakra, Vama Veche, plimbat de voie (NU ! datorita minunatului GPS) prin Dobrogea, trecut prin satuc lugubru, Adamclisi si Bucuresti. Cam in fiecare locatie peripetii si poze. Tineti aproape.

Il rog pe Adi daca are ceva poze de adaugat zilei de Sambata sa faca bine sa le uploadeze.

Sorry pentru calitatea pozelor, insa au fost facute cu telefonul. (Nush de ce a sunt aranjate astfel pozele, cea cu politia trebuia sa fie in grupul de la Burgas)

Multumesc !

post-13362-1242673648_thumb.jpg

post-13362-1242674485_thumb.jpg

Editat de Yume
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:P

Competez cu post-11528-1242711596_thumb.jpg ; cel mai indepartat punct din Bulgaria in care am ajuns. Neintamplator e la 1 km de tarm, Aisha adora marea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Faina tura! Frumoase locuri ! felicitari ... :P

 

Parca putin cam mult asfalt! Lipseste macar un 30 km de offroad :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:huh:

Competez cu post-11528-1242711596_thumb.jpg ; cel mai indepartat punct din Bulgaria in care am ajuns. Neintamplator e la 1 km de tarm, Aisha adora marea :unsure:

Salutare domnilor, frumoasa tura ati tras prin Bulgaria, felicitari :cheers:

 

PS: ravenshield, pate reusesti sa ni te alaturi la prima intrunire a tdmistilor din Romania. Locatia va fi la Cartisoara (jud. Sibiu), urcarea spre Balea Lac. Mai multe detalii, aici pe topicul tdmistilor: /index.php?...575&st=1740

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...