Sari la conținut

Ce imi recomandati pt primul motor la categoria asta?


Daaaaan
 Share

Postări Recomandate

Salut

 

M-a imbolnavit un prieten cu iesirile lui pe coclauri, si acum...vreau si eu.

 

Nu am condus decat scooter pana acum :P :) si trebuie sa dau si pentru permis categoria A. Am vazut in celelalte posturi ca conteaza mult semnalmentele..asa ca...: 24 ani, 1.84, 95kg.

 

Pentru un buget de maxim 1500 EUR+ 2-300 echipament...cam ce ati recomanda? Si...2 timpi? 4 timpi? 125cc? 250cc? parca la mai mare nu m-as baga... :D

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 60
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Salut

 

M-a imbolnavit un prieten cu iesirile lui pe coclauri, si acum...vreau si eu.

 

Nu am condus decat scooter pana acum :P :) si trebuie sa dau si pentru permis categoria A. Am vazut in celelalte posturi ca conteaza mult semnalmentele..asa ca...: 24 ani, 1.84, 95kg.

 

Pentru un buget de maxim 1500 EUR+ 2-300 echipament...cam ce ati recomanda? Si...2 timpi? 4 timpi? 125cc? 250cc? parca la mai mare nu m-as baga... :D

 

Mersi!

 

BUGET CAM MIC

2T - 125 ENDURO

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

BUGET CAM MIC

2T - 125 ENDURO

 

pai pt un motor de inceput eu zic ca e suficient...nu vreau sa bag 3-4000 eur intr-un motor pe care la inceput o sa-l forjez din toate pct de vedere...ambreiaj, trante, etc. nu ti se pare logic? anul viitor, daca imi mentin entuziasmul si ma mai invat, imi iau ceva mai serios. Am nevoie de ceva entry-level, pt dat in weekend ca HOBBY, NU PRO !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

In banii astia ti-as recomanda un Dominator :D eu sunt foarte multumit de el e genul de motor care trage cand trebuie chiar daca e in 4t. prin oras te descurci bine cu el, te ajuta mai ales ca incepator (eu aici vorbesc din propria experienta, pt ca si eu sunt incepator si sunt foarte multumit de el)

Cat despre conformatie eu am 85 de kile la 1.84 si nu am probleme sa il stapanesc.

Chiar PC parca vindea un dominator din 2000 la 1200 de euro, putin lovit la carene (dar de asta de dai pe coclauri) si e super afacere

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vezi la semnatura ....daca te coafeaza da-mi un semn.

Daca e bag si niste echipament in banii aia :beer:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum spunea si colegu' mic bugetu............ iti sugerez : Suzuki GSXF , Yamaha Virago , Honda Varadero 125 , Transalp-ul ii foarte bun...kawasaki en ,suzuki gs 500-le ii iarasi bun pentru incepatori,suzuki Marauder ...etc... :D ( pentru unele mai trebuie sa aduni bani :P ) .....app: de banii aia "pt echipament" ce echipament ai vrea sa iti iei? ca daca vrei echipament din cap pana-n picioare ii peste 600 de euro (unele) si yo mai trebe sa imi cumpar cizme si manusi :) si pt asta imi trebe in jur de 350 de euro :D ...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cum spunea si colegu' mic bugetu............ iti sugerez : Suzuki GSXF , Yamaha Virago , Honda Varadero 125 , Transalp-ul ii foarte bun...kawasaki en ,suzuki gs 500-le ii iarasi bun pentru incepatori,suzuki Marauder ...etc... :D ( pentru unele mai trebuie sa aduni bani :) ) .....app: de banii aia "pt echipament" ce echipament ai vrea sa iti iei? ca daca vrei echipament din cap pana-n picioare ii peste 600 de euro (unele) si yo mai trebe sa imi cumpar cizme si manusi :lol: si pt asta imi trebe in jur de 350 de euro :D ...

 

modelele care mi le recomanzi tu nu sunt chiar de enduro...yamaha virago...honda transalp...eu vreau motor de coclauri, nu de strada...adica...il inmatriculez numa ca sa ajung pana la padure cu el :D

 

cu echipamentul e o smecherie...in sensul ca am pe cineva mai pasionat decat mine, care mi-a insuflat si mie microbul...si imi imprumuta el niste protectii pana imi refac bugetul...deci in banii aia ma gandeam la casca, cizme si eventual manusi...second, pentru inceput.

 

Vezi la semnatura ....daca te coafeaza da-mi un semn.

Daca e bag si niste echipament in banii aia :beer:

 

prea salbatice pt un beginner... :P

 

In banii astia ti-as recomanda un Dominator. eu sunt foarte multumit de el e genul de motor care trage cand trebuie chiar daca e in 4t. prin oras te descurci bine cu el, te ajuta mai ales ca incepator (eu aici vorbesc din propria experienta, pt ca si eu sunt incepator si sunt foarte multumit de el)

Cat despre conformatie eu am 85 de kile la 1.84 si nu am probleme sa il stapanesc.

Chiar PC parca vindea un dominator din 2000 la 1200 de euro, putin lovit la carene (dar de asta de dai pe coclauri) si e super afacere

 

poti sa-mi dai un link ca nu gasesc anuntul...mersi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

prea salbatice pt un beginner... :D

 

 

Momentan WR-ul e cam salbatic ( 52-54 pe foaie + jeting) (ca de ala vorbeam pt coclau) dar se poate "calma" ff usor din rapoarte si din carburatie (cred ca am si jiglerele originale pe undeva prin garaj).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut

 

M-a imbolnavit un prieten cu iesirile lui pe coclauri, si acum...vreau si eu.

 

m-am uitat pe bike shop si am vazut ca sunt drzuri ok la bani pe care ii vrei tu - dar 125 cc pentru 100 kg, cam putin :P

 

eu visez la un crf de 450 :)

 

oricum ai grija ce iti cumperi sa nu iti para rau pe urma :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

m-am uitat pe bike shop si am vazut ca sunt drzuri ok la bani pe care ii vrei tu - dar 125 cc pentru 100 kg, cam putin :)

 

eu visez la un crf de 450 :lol:

 

oricum ai grija ce iti cumperi sa nu iti para rau pe urma :P

 

95 kg, NU 100 kg...da??? :D :D

 

lasand asta la o parte...pana acum nimeni nu mi-a dat niste modele concrete...honda, kawasaki, ktm...care si de ce? fiabilitate, manevrabilitate...etc?...stiam ca de ex pt strada bandit-ul era o solutie excelenta pt primul motor...la enduro care ar fi?

 

 

excelent linkul...mersi frumos. ca si brand...recomanzi ceva anume...sau nu conteaza?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

iti sugerez : Suzuki GSXF , Yamaha Virago , Honda Varadero 125 , Transalp-ul ii foarte bun...kawasaki en ,suzuki gs 500-le ii iarasi bun pentru incepatori,suzuki Marauder ...etc... :D

 

Ar fi bine sa nu mai scrieti de dragul de a aduna posturi. Omul a intrebat de MOTOCICLETA ENDURO si NU de ce sa isi cumpere ca incepator. Aici este "Coltul Enduristilor" si cine intreaba aici ce motocicleta sa isi cumpere, in mod sigur nu are in cap GSX-F sau Marauder.

 

 

Revenind la topic, ceea ce cauti tu are un singur raspuns pertinent, si ala este Suzuki DR 350.

Destul de mare pentru dimensiunile tale, destul de usoara, nu este violenta decat daca insisti si o cautzi, pretul este pe masura bugetului, este o motocicleta fiabila, piese gasesti lejer, ai sa fii foarte multumit de ea.

Daca vrei iti mai dau o groaza de opinii PRO DR 350 dar poti si tu sa cauti deja pe net si sa te documentezi despre ea, sa vezi preturi, etc etc.

 

:P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa nu mai scrieti de dragul de a aduna posturi. Omul a intrebat de MOTOCICLETA ENDURO si NU de ce sa isi cumpere ca incepator. Aici este "Coltul Enduristilor" si cine intreaba aici ce motocicleta sa isi cumpere, in mod sigur nu are in cap GSX-F sau Marauder.

 

 

Revenind la topic, ceea ce cauti tu are un singur raspuns pertinent, si ala este Suzuki DR 350.

Destul de mare pentru dimensiunile tale, destul de usoara, nu este violenta decat daca insisti si o cautzi, pretul este pe masura bugetului, este o motocicleta fiabila, piese gasesti lejer, ai sa fii foarte multumit de ea.

Daca vrei iti mai dau o groaza de opinii PRO DR 350 dar poti si tu sa cauti deja pe net si sa te documentezi despre ea, sa vezi preturi, etc etc.

 

:D

 

in sfarsit cineva care a inteles ideea. mersi frumos :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

95 kg, NU 100 kg...da??? :D :P

 

lasand asta la o parte...pana acum nimeni nu mi-a dat niste modele concrete...honda, kawasaki, ktm...care si de ce? fiabilitate, manevrabilitate...etc?...stiam ca de ex pt strada bandit-ul era o solutie excelenta pt primul motor...la enduro care ar fi?

 

 

 

excelent linkul...mersi frumos. ca si brand...recomanzi ceva anume...sau nu conteaza?

 

eu am presupus ca stiai de siteul asta

dar daca nu, uite pe bikeshop:

 

drz

 

yz

 

si honda

 

eu unu visez la honda crf450x, insa daca tu vrei de 125 oricare din cele gasite in linkurile de mai sus sunt ok atata timp cat ai parte de una sanatoasa si nu de una obosita - dpmdv nu conteaza marca ci cat este de alergata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ar fi bine sa nu mai scrieti de dragul de a aduna posturi. Omul a intrebat de MOTOCICLETA ENDURO si NU de ce sa isi cumpere ca incepator. Aici este "Coltul Enduristilor" si cine intreaba aici ce motocicleta sa isi cumpere, in mod sigur nu are in cap GSX-F sau Marauder.

 

 

Revenind la topic, ceea ce cauti tu are un singur raspuns pertinent, si ala este Suzuki DR 350.

Destul de mare pentru dimensiunile tale, destul de usoara, nu este violenta decat daca insisti si o cautzi, pretul este pe masura bugetului, este o motocicleta fiabila, piese gasesti lejer, ai sa fii foarte multumit de ea.

Daca vrei iti mai dau o groaza de opinii PRO DR 350 dar poti si tu sa cauti deja pe net si sa te documentezi despre ea, sa vezi preturi, etc etc.

 

:D

 

esti sigur ca e o idee buna sa imi dai pe mana un motor de 350cc ca si primul motor?... :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DR 350 este ff ok pt incepatori la enduro, 125 2T esti mult mai violent si "complicat" de calarit sa zicem.

Go for it.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

DR 350 este ff ok pt incepatori la enduro, 125 2T esti mult mai violent si "complicat" de calarit sa zicem.

Go for it.

 

deci e mai ok 4T sa inteleg...nu?........atata ca eu nu sunt incepator la enduro...sunt incepator PUNCT...de aia mi-e cam "frica" de motoarele mai mari... :D

dar...avand in vedere ca 4T-ul e mai linistit decat 2T-ul...poate ca nu e asa mare problema ca e de 350cc...

Editat de Daaaaan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

deci e mai ok 4T sa inteleg...nu?........atata ca eu nu sunt incepator la enduro...sunt incepator PUNCT...de aia mi-e cam "frica" de motoarele mai mari... :D

dar...avand in vedere ca 4T-ul e mai linistit decat 2T-ul...poate ca nu e asa mare problema ca e de 350cc...

2T trage brusc si este foarte usor yz 125 are 50cp si 80kg 4T este un pic mai lin si greu exc 125 100kg si ~40cp eu zic sa mai pui 200-300e pentru echipament

 

Cizme 200e

casca 200 e

armura 200e

genuchiere 100e

pantaloni si "tricou" 150e

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

2T trage brusc si este foarte usor yz 125 are 50cp si 80kg 4T este un pic mai lin si greu exc 125 100kg si ~40cp eu zic sa mai pui 200-300e pentru echipament

 

Cizme 200e

casca 200 e

armura 200e

genuchiere 100e

pantaloni si "tricou" 150e

 

KTM exc 125 e in 4T sa inteleg?...si pt echipament...eu ma bazez pe second-hand-uri si imprumuturi deocamdata...deci...sper sa ma incadrez in buget

 

alte recomandari pt 24 ani/1.84/95kg...nimeni nimic? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu zic sa incepi cu 2T la coclau. Daca incepi cu 4T o sa mergi doar din cuplu si o sa progresezi lent. 125 ca sa nu fie chiar atat de violent. si enduro, nu motocross din acelasi motiv

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

KTM exc 125 e in 4T sa inteleg?

 

NU.

 

Este in 2T si nu e de mirare ca nu ai inteles treaba asta fiindca a iesit o amestecatura copioasa aici.

 

Nimeni nu argumenteaza, nimeni nu comenteaza, toata lumea vorbeste din "auzite" sa inteleg.

 

Din nou ontopic: am prieteni care s-au apucat de "zguduit coclaurile" cu DR 650 si XT 600 la 18-19 ani ca incepatori si tu crezi ca la 24 de ani si dimensiunile tale nu o sa poti face fatza?

E drept ca necesita o perioada (destul de scurta) de acomodare dar nu este nicidecum ceva de speriat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

NU.

 

Este in 2T si nu e de mirare ca nu ai inteles treaba asta fiindca a iesit o amestecatura copioasa aici.

 

Nimeni nu argumenteaza, nimeni nu comenteaza, toata lumea vorbeste din "auzite" sa inteleg.

 

Din nou ontopic: am prieteni care s-au apucat de "zguduit coclaurile" cu DR 650 si XT 600 la 18-19 ani ca incepatori si tu crezi ca la 24 de ani si dimensiunile tale nu o sa poti face fatza?

E drept ca necesita o perioada (destul de scurta) de acomodare dar nu este nicidecum ceva de speriat.

 

pai...daca voi spuneti ca 2T-ul nu e chiar asa de speriat...atunci ala sa ramana. nu mi-e frica de perioada de acomodare, mi-e sa nu imi scape din mana la prima plecare de pe loc sau sa ma arunce din sa daca trag prea tare de acceleratie din greseala, incepator fiind.

 

deci...DR 350 am inteles, fiabil, piese multe disponibile, destule avantaje mentionate mai devreme...altceva?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nici 2T nu e de speriat daca nu te "arunci" la capacitati mari din prima. Tot ce e de la 250 cmc incolo sunt destul de violente, nu necontrolabile dar foarte "vanoase" mai ales in ture.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

ce parere aveti de astea:

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-va...999-173924.html

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-va...005-169664.html

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-va...004-186135.html

 

http://bikeshop.ro/motociclete/anunturi-va...005-194571.html

 

Nu, nici 2T nu e de speriat daca nu te "arunci" la capacitati mari din prima. Tot ce e de la 250 cmc incolo sunt destul de violente, nu necontrolabile dar foarte "vanoase" mai ales in ture.

 

o sa ma limitez la un 125cc de 30-40 caluti cat sa ma poata cara la cele 95kg...pt inceput. pe urma...mai vedem...sa vad si ce marci si modele recomanda lumea :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...