Sari la conținut

PRIMUL cadru stainless steel din RO !


->Bullet<-
 Share

Postări Recomandate

o intrebare..... deci cineva face un cadru... buuuuun dar omologarea!? RAR-ul!?!?!? nu vreau sa par rautacios.... poate acest constructor face din placere dar...... ai voie sa te plimbi cu cadru modificat?!?

 

din cat am inseles se poate omologa... dar e foarte foarte multa munca adica.... sa ai niste cadre identice (in jur de 2-3 cadre) pt teste de impact, cu motoru pus pe cadru sau saci de nisip..... dupa aia urmeaza niste teste de ultrasunete.. bla bla bla.... si dupa aia tre umblat niste hartii inutile...... poate sa dureze cateva lunii

 

 

dar totusi se merita.. fiindca e unicat si se poate vinde mult mai scump..... sau sa pastreze pt hobby .......

 

cadru e foarte misto.....

 

 

si io as vrea sa fac.... dar necesita mult timp (cam un an) si banii (nu gluma) (io as prefera sa pun motor V-Twin)

 

cu respectele mele

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

motocicleta este a mea.am ales motorul de nipru deoarece mi-au placut boxerele,tata are un BMW R1100S si de acolo am boala,sa vada restul ca se poate face ceva si cu un motor care "a vazut razboiul" sau "din filmele lui nicolaescu".momentan nu prea dispun de fonduri sa pompez la proiect.basty e baiat de baiat m-a inteles si vedem cum facem sa o scoatem la capat.respect tuturor. :rock:

 

Si Basty tie mai multe :P :rock: :D

Editat de Dumy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bravo, nene! prima oara de cand ma aflu si eu prim lumea asta, vad un om care la 19 ani (si-a luat permis la 18!) are astfel de viziuni si dorinte, anume motocicleta custom, ba chiar isi si face mendrele cu un proiect cum vrea muschii lui (motor boxer) Felicitari tie, Dumy, dar si tatalui tau care probabil te-a invatat astfel de lucruri :rock:

 

bafta sa iasa cum ai dorit! basty, ...cred ca toata lumea e cu ochii pe tine, daca ai sa continui in ceea ce ti-ai propus, cu siguranta ca urmatoarea generatie de chopperisti o sa fie la usa ta. poate si dintre noi cativa, astia de imbatranim (incet ).

japonezele s-au cam perimat (ma refer la cele de fabrica), HD-ul are o politica de vanzari neadaptata (parere personala), asa ca cei care vor vrea sa calareasca choppere, vor ajunge mai devreme sau mai tarziu la custom-uri si in tara noastra.

 

a la votre!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

in sfarsit ai iesit la rampa dumy :rock:

 

cria...ai scris mult si cu inteles . bravo :rock:

 

DSCF0246.jpg

 

CHOPPER ! ce p_lm ?! ...vremurile bune stau sa-nceapa .

 

ps :dumy mama sper ca nu te-ai suparat ca am postat poze :P

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun deci acum 1 ora m-a sunat tata si mi-a spus ca ma ajuta sa termin proiectul.am vorbit cu basty si i-am dat nr lui de telefon.mi-a spus ca aproape a terminat si aparatoarea.mai are sa o decupeze in modelul pe care l-am dorit.urmeaza furca,ghidonul,franele si ne vedem pe sosea :rock: .

Bullet nu m-am suparat.chiar iti multumesc.nu am apucat sa mai vad poze cu proiectul.daca mai ai pune tot ce ai te rog.faci treaba buna.ai o bere de la mine.

Later Edit: Imi plac V-Twin si mie logic dar am vrut sa fiu eu ala nebun sa cumpar o motocicleta cu 10 mil careia nici motorul nu ii functiona si sa bag mii de euro in ea.Sa vedeti cum arata niprul inainte sa intre basty in el?

Poza:file95477phpoxseop.jpg

Motorul este acum ca nou.a fost schimbat tot in el(Pistoane,Cilindrii,Supape,Restaurat Scaune Supape,Carburatoare,Grup Cutie,Grup Cardanic) aici trebuie sa multumesc lui Dany oldmoto.

Editat de Dumy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

a si inca mai am cadrul si restul de piese ce mi-au ramas de pe nipra veche.o sa iasa un bober mic si din ala.tot Dnepr powered :rock: .

dsc00021zbo.jpg

Si motocicleta care m-a facut sa iubesc boxerele

sony039.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

bun deci acum 1 ora m-a sunat tata si mi-a spus ca ma ajuta sa termin proiectul.am vorbit cu basty si i-am dat nr lui de telefon.mi-a spus ca aproape a terminat si aparatoarea.mai are sa o decupeze in modelul pe care l-am dorit.urmeaza furca,ghidonul,franele si ne vedem pe sosea :rock: .

Bullet nu m-am suparat.chiar iti multumesc.nu am apucat sa mai vad poze cu proiectul.daca mai ai pune tot ce ai te rog.faci treaba buna.ai o bere de la mine.

Later Edit: Imi plac V-Twin si mie logic dar am vrut sa fiu eu ala nebun sa cumpar o motocicleta cu 10 mil careia nici motorul nu ii functiona si sa bag mii de euro in ea.Sa vedeti cum arata niprul inainte sa intre basty in el?

Poza:file95477phpoxseop.jpg

Motorul este acum ca nou.a fost schimbat tot in el(Pistoane,Cilindrii,Supape,Restaurat Scaune Supape,Carburatoare,Grup Cutie,Grup Cardanic) aici trebuie sa multumesc lui Dany oldmoto.

 

Mi-a facut ziua mai frumoasa vestea ... ma bucur ca se va putea finaliza la o calitate ca lumea motocicleta ... ma tot gindeam sa fac cite un compromis de criza sa o finalizez dar sper sa o putem face asa cum trebuie , astfel incit sa poata sta oricind linga un custom facut peste ocean ...

o sa bag poze indata ce se pune iarasi pe roate treaba si progresam la motoreta ...

 

ma gindeam sa incastrez stopurile in cadru in capetele de cadru din spate ...

o sa bag poze mai multe si aici pe forum indata ce o sa mai fie ceva de vazut ... renuntasem la un moment dat la ideea de a mai baga poze aici pt ca mi s-a parut ca nu am pt cine ... acum ca vad ca mai este lume interesata de customuri ...si de munca depusa .. o sa incerc dupa cite o zi de 10 ore de slefuit flexuit si tot felul de actiuni din astea sa mai bag si poze pe aici pt cei interesati ...

 

multumesc pt aprecieri :rock: si mersi si lui bullet ca a facut topicul ca daca era dupa mine praful si cacatul :P

 

basty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bravo, nene! prima oara de cand ma aflu si eu prim lumea asta, vad un om care la 19 ani (si-a luat permis la 18!) are astfel de viziuni si dorinte, anume motocicleta custom, ba chiar isi si face mendrele cu un proiect cum vrea muschii lui (motor boxer) Felicitari tie, Dumy, dar si tatalui tau care probabil te-a invatat astfel de lucruri :rock:

 

bafta sa iasa cum ai dorit! basty, ...cred ca toata lumea e cu ochii pe tine, daca ai sa continui in ceea ce ti-ai propus, cu siguranta ca urmatoarea generatie de chopperisti o sa fie la usa ta. poate si dintre noi cativa, astia de imbatranim (incet ).

japonezele s-au cam perimat (ma refer la cele de fabrica), HD-ul are o politica de vanzari neadaptata (parere personala), asa ca cei care vor vrea sa calareasca choppere, vor ajunge mai devreme sau mai tarziu la custom-uri si in tara noastra.

 

a la votre!

:P

hmm

eu sincer fac motocicletele astea pt ca imi doresc f mult sa le vad facute si pt ca imi place asta ... dar in ziua in care o sa decid ca banii au prioritate probabil ca o sa fac orice altceva ...

in rominia nu se va dezvolta nimic in domeniul customului ... pina cind chopperistii nu vor intelege ca nu vor vedea un chopper sau o firma de choppere serioasa atita timp cit ei comanda ghidoane si accesorii din louis , si stita timp cit nu vor aprecia ceva cu adevarat facut manual si nu un lunru de duzina .. imi tot aud tot felul de reprosuri in vederea preturilor .. ca pe louis ar fi mai ieftin normal ca este mai ieftin orice odata ce este produs facut in milioane de exemplare, si productia piesei dureaza citeva minute fata de un lucru unicat care dureaza poate de 20 de ori mai mult ...

 

eu sper ca se va mai cultiva masa de chopperisti si ca isi va mai da drumul la imaginatie si ca va apela la noi pt diverse piese accesorii etc . Dupa ce termin motocicletele la care lucrez o sa ma apuc ca fac tobe custom , rezervoare , ghidoane chestii care pot fi schimbate la o motocicleta fara omologari si etc ... nu de alta dar nu sunt multi care sunt dispusi sa riste o amenda sau un talon ridicat pt o motocicleta modificata ... eu nu am intilnit niciodata politai care sa imi spuna cava indiferent cit de modificata motocicleta odata ce iti vezi de treaba si ii respecti ....

 

basty

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

multumesc pt aprecieri :D si mersi si lui bullet ca a facut topicul ca daca era dupa mine praful si cacatul :rock:

 

basty

 

funny ...:rock::laugh:

 

ma bucur ca esti fericit...e bine sa afli ca un prieten e fericit. asta te face si te tine la randu'ti fericit .

 

asteptam sa vedem cum iese ...

 

si mersi man...nu'i problema. stiu ce zici in legatura cu forumu...da uite ca mai sunt nenorociti de'al de tine,de'al de mine , de'al de x si y care chiar sunt pasionati de chopper si chopperit . deci efortul se merita :P

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:rock:

hmm

..........

eu sper ca se va mai cultiva masa de chopperisti si ca isi va mai da drumul la imaginatie si ca va apela la noi pt diverse piese accesorii etc . Dupa ce termin motocicletele la care lucrez o sa ma apuc ca fac tobe custom , rezervoare , ghidoane chestii care pot fi schimbate la o motocicleta fara omologari si etc ... nu de alta dar nu sunt multi care sunt dispusi sa riste o amenda sau un talon ridicat pt o motocicleta modificata ... eu nu am intilnit niciodata politai care sa imi spuna cava indiferent cit de modificata motocicleta odata ce iti vezi de treaba si ii respecti ....

 

basty

 

* asta astept si eu. nu uita insa ca cei care creeaza si cei care calaresc customuri nu sunt decat o mica parte din "masa", cei "alesi" - daca vrei :P

eu cred ca nu-i mult si vor aparea si la noi motoare modificate, personalizate si "ciudate" (deja am vazut), pe cei de azi i-au educat parintii (poate), pe cei de maine ii educi tu si altii. ma rog, nu intru in polemica, ca-s multe de zis pe tema asta, da' ...man! daca nu se apucau unii ca tine, ca Robby si ca altii de treaba asta, as fi zis ca NU se poate, ca ...vai! etc.

 

cand vei face tobe, sa pui te rog si aici, mie imi trebuie o toba si un ghidon. planific...

 

a la votre!

Editat de cria_p
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

treaba buna m'era foame cand am bagat semnatura :P).vezi ca te-am dat add pă mess :rock:

Editat de Dumy
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...