Sari la conținut

PRIMUL cadru stainless steel din RO !


->Bullet<-
 Share

Postări Recomandate

Atunci cand zici ''custom'' si stii ce vorbesti te duci cu gandul la motoare unice,parti unice,inedite....facute cu multa truda si pasiune; cu multi draci si multe ore de munca ....

 

Prin urmare sunt incantat sa deschid topicul asta ce are ca subiect PRIMUL cadru facut de la 0 (zero) din otel inoxidabil din Ro. Facut de Basty. Omu....respectele mele pentru tot ce faci .

 

E prea importanta reusita lui B. pentru a fi trecuta cu vederea....stiu o sa fiti multi care o sa :cheers: la topicu asta ca la soare desi va dati ''chopperisti'' cu state vechi si nu novici ( nu atac pe nimeni doar zic ) ...Daca macar 2 oameni ( eu fiind unul dintre ei) apreciaza la adevarata valoare aceasta realizare atunci ma declar fericit si impacat ca am deschis topicul asta...

 

RESPECT Basty !

 

post-44001-1244018947_thumb.jpgpost-44001-1244018973_thumb.jpgpost-44001-1244018998_thumb.jpg

 

 

 

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* era si momentul, basty! excelenta treaba! ...nu te cunosc, inca n-am vazut decat din fotografii lucrarile tale, dar avem amici comuni si de tine am auzit numa' de bine :cheers: ...stau si "pandesc" sa vad ce iese.

 

bun asa, bine ca ai pus pozele aici, sa vedem proiectul de la inceput, pana la sfarsit (sper), Bullet.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

si dupa ce ati vazut poze cu frumusetea asta de cadru sa va povesteasca Sebi cam cat a muncit sa il indoaie in halul ala si cate frigidere de carne a umplut. pacat ca omu' nu pune un motor mai bun pe ea dar asta cere clientul, asta face.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nu prea sufar chopperele dar asta arata chiar interesant...sa inteleg ca s-ar putea sa incepeti o afacere gen wcc?

 

man... esti tare. eu unul sunt fan (adevarat :cheers: ) wcc ( stii care anume chopper a ala de la semnatura mea ?! :wave: ) dar fiecare cu ce'l doare;in tara lui :D nu ''avem '' ce ''sa incepem'' deoarece eu nu am nici o treaba cu basty inafara de prieteni , ne respectam pentru ca avem o pasiune comuna. el face insa, eu constat ;)

un pic offline ...poate stii poate nu dar wcc nu mai face componente pentru public; deci ''public store'' iz closed .de ceva vreme.numai choppere complete facute inside. acum tot ce insemana wcc are amprenta directa a lui jj, deci high dolla dolla $$$ .

ai fi surprins sa stii ca totusi ''scena custom'' in romania CHIAR EXISTA ! in undergorund insa si daca chiar te intereseaza atunci dai de cine vrei/de cine trebuie . basty (apropo) activeaza de ceva timp in domeniu...deci nu e chiar ''nou venit'' .

 

@ cria : ala nu e chopperul meu... si mai mule poze si detalii asteptam ( eu cu tine adica...noi toti) direct de la sursa, deci basty baga info maik ! ;)

 

@djeeckx : ....sunt de acord la faza cu motorul...un v twin era genital ( ...genial pardon) in cadru ala ! dar ....cum vrea clientu e deviza, ca asa'i in afaceri .

 

va salut ma ciocoflenderilor ,cu drag, eu, Bullet .

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

io cred ca mai bine arata cu boxer....ii da o linie misto.... ca un montru acvatic.... v-twinul ar sparge linia...parerea mea...hac.

Bullet, diseara iti trimit dimensiunile pt rezervor ca n-am cu ce sa masor acum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

sorry de offtopic da nu ma pot abtine....( si ma dau si mare ) !

 

:cheers:

 

boxer vs v'twin....hmmmmmmmmmm. eo sunt fan v'twin decand ma stiu deci nu prea ai cum sa ma convingi. eu zic ca un v'twin tocmai nu'i taie linia ci se incadreaza perfect in design;fara sa iasa p'afara cele 2 capete (vezi boxer). parere personala si o sustin pan' la adanci' batraneti ;) e o chestiune de gust ( si de fixatii in cutia craniana ;) ) pana la urma. ca d'aia suntem la grupu cioperistilor si nu la carenate si alte bazaconii :D

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nici eu nu am treaba cu choperele dar...respect. Am tot vazut de-a lungul timpului ca Basty este un baiat pasionat si cu ceva talent, asa ca merita laude... :cheers:

 

P.S. Cam ciudata linia de sus, unde vine rezervorul, sau poate nu prea imi dau eu seama??!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

pai si pana la urma ce motor va avea jucaria?

@Bullet..occ scuze de w ala...ma gandeam la coasta de vest...si ... nu stiu care motocicleta este cea de la semnatura ta...dar sunt sigur ca nu puteai pune o semnatura mai buna decat ce ai scris cu rosu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

''it works for me '' ! :cheers::laugh:

 

asta asa ca sa te citez.... ;)

 

 

Salut, nu am zis ca e ceva in neregula, spuneam doar ca nu-mi dau seama cum vine. astept sa vad finalul, chiar daca o sa mai dureze ceva (nu am idee cat dureaza fabricarea)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dt ? pai amandoi asteptam sa vedem cum si ce iese pana la urma ...ceva frumos sunt convins !

 

@ supapa : moshu no offence dar occ sunt naspa ;) sunt convins ca esti fan si toate alea DAR nu ai cum sa ma contrazici in ideea ca in ultma perioada occ e o firma ce ANSAMBLEAZA CHOPPERE ! inafara de talk show'u eo nu vad (VEDEAM ADICA...demuuuuuuuuuuuuuult) nic... + ca mai nou sunt dealeri DUCATI ( na .... e vorba de bani , printzipurile si fanii p#!l@ daca ma intelegi ) dar nu are sens sa deraiem aiurea .mersi de faza cu semnatura ;)

 

Chiar ma uitasem azi pe site la el... tare jucaria. Pacat de motorul de niepric...intr-un fel.

 

...eo'te inca unu de'al de mine, v'twiner :cheers: asa e shobo,asa e :D

 

asfalt...cum vreti voi ! :wave:

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

man... esti tare. eu unul sunt fan (adevarat :cheers: ) wcc ( stii care anume chopper a ala de la semnatura mea ?! :wave: ) dar fiecare cu ce'l doare;in tara lui :D nu ''avem '' ce ''sa incepem'' deoarece eu nu am nici o treaba cu basty inafara de prieteni , ne respectam pentru ca avem o pasiune comuna. el face insa, eu constat ;)

un pic offline ...poate stii poate nu dar wcc nu mai face componente pentru public; deci ''public store'' iz closed .de ceva vreme.numai choppere complete facute inside. acum tot ce insemana wcc are amprenta directa a lui jj, deci high dolla dolla $$$ .

ai fi surprins sa stii ca totusi ''scena custom'' in romania CHIAR EXISTA ! in undergorund insa si daca chiar te intereseaza atunci dai de cine vrei/de cine trebuie . basty (apropo) activeaza de ceva timp in domeniu...deci nu e chiar ''nou venit'' .

 

@ cria : ala nu e chopperul meu... si mai mule poze si detalii asteptam ( eu cu tine adica...noi toti) direct de la sursa, deci basty baga info maik ! ;)

 

@djeeckx : ....sunt de acord la faza cu motorul...un v twin era genital ( ...genial pardon) in cadru ala ! dar ....cum vrea clientu e deviza, ca asa'i in afaceri .

 

va salut ma ciocoflenderilor ,cu drag, eu, Bullet .

 

 

* bre, n-am zis io ca-i chopperul tau (ai vrea tu!), da' m-am gandit ca mergi mai des pe la atelier si esti "pozarul de servicui"..., whatever, daca basty e ocupat si tu vezi ceva p-acolo, baga-ne (pe topic) poze, pliiiz.

 

V-twin rules! da' nu-s toti clientii ca tine, ca Gixu' si ca mine..., mai sunt si rusofilii (erspectivi germanofilii) p-aci, asa ca-i respect si pe ei deopotriva (egalitate, fraternitate ...si ce mai era p-acolo)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Eu il apreciez pe Sebastian, dar nu e primul care a facut cadru de inox. A mai fost un nipru facut, l-am vazut la intrunire la Sibiu parca acum 6 sau 7 ani. Oricum, cadrul ala, din cauza sudurilor proaste, a ajuns la fier vechi in scurt timp.

 

Si la fel de adevarat este ca acest cadru facut de Basty este cu muult mai bine realizat decat celalalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

dt ? pai amandoi asteptam sa vedem cum si ce iese pana la urma ...ceva frumos sunt convins !

 

@ supapa : moshu no offence dar occ sunt naspa ;) sunt convins ca esti fan si toate alea DAR nu ai cum sa ma contrazici in ideea ca in ultma perioada occ e o firma ce ANSAMBLEAZA CHOPPERE ! inafara de talk show'u eo nu vad (VEDEAM ADICA...demuuuuuuuuuuuuuult) nic... + ca mai nou sunt dealeri DUCATI ( na .... e vorba de bani , printzipurile si fanii p#!l@ daca ma intelegi ) dar nu are sens sa deraiem aiurea .mersi de faza cu semnatura ;)

 

 

 

...eo'te inca unu de'al de mine, v'twiner :cheers: asa e shobo,asa e :D

 

asfalt...cum vreti voi ! :wave:

E adevarat ce ai zis de baietii de la occ dar cel putin aia fac un ban gramada, au ce vor, fac ce vor. La inceputuri si ei modificau mai multe chestii la un motor, nu doar sa il "asambleze" cum fac acum. Da au dat de banii si nu mai merita sa stea mult timp la o motocicleta. asa cred eu. Si la un custom mai conteaza si vopseaua, daca ai ceva frumos desenat e super

 

Foarte misto cadrul. bafta in continuare!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

* bre, n-am zis io ca-i chopperul tau (ai vrea tu!), da' m-am gandit ca mergi mai des pe la atelier si esti "pozarul de servicui"..., whatever, daca basty e ocupat si tu vezi ceva p-acolo, baga-ne (pe topic) poze, pliiiz.

 

V-twin rules! da' nu-s toti clientii ca tine, ca Gixu' si ca mine..., mai sunt si rusofilii (erspectivi germanofilii) p-aci, asa ca-i respect si pe ei deopotriva (egalitate, fraternitate ...si ce mai era p-acolo)

 

vad ca nea basty se lasa asteptat ... bre baga raspunsuri,detalii si lamuriri acilea anu asta ! :D

 

ps: nu n'as vrea sa am eu chopperul ala ...a got ma own vision :blink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Bullet, diseara iti trimit dimensiunile pt rezervor ca n-am cu ce sa masor acum.

 

dimensiunile sunt aproximative.

 

canalul nu am cum sa-l masor pt ca e scobit....nu cade direct pe tzeava

post-9738-1244101915_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ice saru' mana de ajutor bre , in sfarsit cineva care se oboseste in p_m sa ma ajute pe tot forumu asta . apreciez gestu.

 

acum zic : stop offtopic ! :blink:

 

:D

 

 

@ mihai_prd : ai vreo poza cu ala de care te dai mare ? vorba vine.... :D sunt curios. cine l'a facut ? >atunci rectific numele topicului : primul cadru din inox ''functional'' din Ro ; better ? <

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu era "indianu", era un cadru relativ copiat dupa al niprului, cel putin partea din fata, ceva pe spate era modificat. oricum, suduri urate, lucru de capatuiala, mi-e chiar nu mi-a placut atunci ideea. Si nici acum nu ma dau in vant dupa ea.

 

Nenea glont, daca matale aveai acum 7 ani la vreo intrunire camera foto sa stai sa bagi "boze", erai jmeker. Adicatelea aveai ceva mani-mani pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

...

 

Nenea glont, daca matale aveai acum 7 ani la vreo intrunire camera foto sa stai sa bagi "boze", erai jmeker. Adicatelea aveai ceva mani-mani pe tine.

 

adevarat graiesti... scuzata'mi fie cererea :D nu eram la nicio intrunire acu 7 ani...nici camera n'aveam...nici jmeker nu's.

 

@mcialih : e frumos da cadrul... detaliile uite ca se lasa asteptate. are treaba omu :blink: bun venit pe forum apropo

Editat de ->Bullet<-
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...