Sari la conținut

intrebari


Postări Recomandate

Salut.

De ceva timp nu se mai aprinde becul martor la bord cand trec pe neutru.Am verificat sonda , din punct de vedere electric , si e ok.Problema e ceea ce face sa se inchida contactul in sonda.Azi am demontat cutia de viteze si am constatat ca componenta "shift cam"-nu stiu cum se numeste in limba romana-are un orificiu prin care trece o tzevusoara cu diametrul de 1-1.5 mm , aceasta tzevusoara pare rupta si cred ca nu mai atinge contactul sondei (are 13 mm lungime).Cu ce as putea-o inlocui?

Ce rol are componenta "balance shaft" (componenta nr. 4), in afara de a fi axa unei roti dintate?De ce are acea forma?Pe "cocoasa" prezinta urme de uzura.

Multumesc

post-39819-1244147168_thumb.jpg

post-39819-1244147224_thumb.jpg

post-39819-1244147299_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea, sonda e aia care scoate titei sau cu care masoara aia moleculele cand foreaza prin antarctica. Aici e vorba de un contact simplu.

 

Hiru "sondei" trebe dus la masa, si o face cand tevusoara aia care pare rupta se atinge de "sonda" care probabil are o lamela in cap.

Mie nu-mi pare rupta deloc tevusoara (si nici nu avea de ce sa se rupa), cauta in capatul celalalt, adica la sonda, daca e tot ce trebuie. Acoloo poate lipsete ceva. Si gandeste-te ca daca tevusoara ar fi fost mai lunga nu ar fi avut loc sa se roateasca in cutie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

nenea, sonda e aia care scoate titei sau cu care masoara aia moleculele cand foreaza prin antarctica. Aici e vorba de un contact simplu.

 

Hiru "sondei" trebe dus la masa, si o face cand tevusoara aia care pare rupta se atinge de "sonda" care probabil are o lamela in cap.

Mie nu-mi pare rupta deloc tevusoara (si nici nu avea de ce sa se rupa), cauta in capatul celalalt, adica la sonda, daca e tot ce trebuie. Acoloo poate lipsete ceva. Si gandeste-te ca daca tevusoara ar fi fost mai lunga nu ar fi avut loc sa se roateasca in cutie.

 

 

Salut.

Ai dreptate , se numeste contact.Si este un contact cu o bila in capatul unde atinge tevusoara.

In momentul cand nu s-a aprins , am demontat contactul , i-am masurat continuitatea , e ok.I-am montat firul si am atins capatul opus , cel cu bila , de parti metalica ale cutiei de viteze , si s-a aprins becul in bord. De aceea am tras concluzia ca din interiorul cutiei nu se inchide circuitul.Acum , cand am demontat , capatul tevusoarei e turtit oblic.Nu cred ca e asa din fabrica , dar nici cand am scos uleiul nu am verificat daca nu sunt parti metalice.Sunt de acord ca trebuie sa se roteasca , dar poate s-a rupt doar atat cat sa nu se inchida circiutul.

Multumesc pentru raspuns.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Ai dreptate , se numeste contact.Si este un contact cu o bila in capatul unde atinge tevusoara.

In momentul cand nu s-a aprins , am demontat contactul , i-am masurat continuitatea , e ok.I-am montat firul si am atins capatul opus , cel cu bila , de parti metalica ale cutiei de viteze , si s-a aprins becul in bord. De aceea am tras concluzia ca din interiorul cutiei nu se inchide circuitul.Acum , cand am demontat , capatul tevusoarei e turtit oblic.Nu cred ca e asa din fabrica , dar nici cand am scos uleiul nu am verificat daca nu sunt parti metalice.Sunt de acord ca trebuie sa se roteasca , dar poate s-a rupt doar atat cat sa nu se inchida circiutul.

Multumesc pentru raspuns.

Da, si mie imi pare ciudat capatul, poate doar s-a tocit. Nu poti vedea cam la ce distanta e tevusoara de bila cand sunt aliniate?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da, si mie imi pare ciudat capatul, poate doar s-a tocit. Nu poti vedea cam la ce distanta e tevusoara de bila cand sunt aliniate?

 

Salut.

Am cumparat paraitoarea SH , si proprietarii dinaintea mea si-au lasat amprenta.Acum , cand ma uit la cutia de viteze demontata , nu pot vedea direct bila contactului deoarece in directia pe care privesc este o alta componenta , cea montata pe axul care schimba vitezele.Si capatul acestui ax are striatii pe care se monteaza tija care vine de la schimbatorul vitezelor.Acest ax cu striatii se vede in partea de sus a imaginii.Striatiile sunt deteriorate , si desi in zona striatiilor diametrul axului este mai mic , cand incerc sa-l scot se blocheaza in simering si in bucsa din capacul cutiei.Daca montez la loc componenta cu tevusoara , si rotesc de ea , nu pot vedea tevusoara si nici capatul cu bila al contactului , nu pot vedea daca se inchide circiutul electric prin atingerea celor 2 piese.Si capatul opus al tevusoarei , cel introdus in piesa cu canale , pare ca e umblat , nu e aliniat cu piesa , da impresia ca tevusoara fiind prea scurta , cineva a tras-o putin afara cu un patent , astfel incat sa se inchida contactul , tevusoara e putin turtita , ca si cum ar fi fost prinsa cu ceva , de aceea cred ca a mai fost umblat acolo.Am sa incerc sa o trag si mai mult afara , cu un patent , si daca nu se realizeaza contactul sau daca ramane prea putin in piesa care o tine , sa incerc sa o inlocuiesc cu altceva.

Referitor la cealalta intrebare , nu stii ce rol are piesa care in imaginea alaturata e notata cu 4?La unul din capete se monteaza pe ea o roata dintata , si celalalt capat e montat intr-un rulment.Pe partea ei exterioara , "pe cocoasa" , are uzura neuniforma , si nu inteleg cu ce vine in contact.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Nu, nu stiu, nu am mai vazut asa ceva.

 

Presupun ca tevusoara era tevusoara pana la capat si se termina cilindric, taiata drept. Cand ajungea in dreptul bilei probabil asta intra in capatul circular al tevusoarei si se bloca acolo ca un fel de click.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...