Sari la conținut

curatare adeziv de pe rezervor


Postări Recomandate

Salut.

din prostie si ghinion am varsat niste adeziv (gen picatura) pe rezervor si nu prea pot sa il mai sterg. am incercat cu tot felul de solutii (firnis ,detergent ) dar nu s-a luat plus ca imi e frica sa nu se duca si vopseaua. :rock:

Stie cineva vreo solutie cu care pot curata fara sa afecteze vopseaua?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa mai incerc asa cu carpa poate slabeste in timp,,,daca nu smirghel desi trebuie sa fie foarte fins a nu zgarie.

Ma gandeam ca poate este si vreo substanta care dizolva, am sa incerc pe la vopsitorii poate stiu ei ceva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa mai incerc asa cu carpa poate slabeste in timp,,,daca nu smirghel desi trebuie sa fie foarte fins a nu zgarie.

Ma gandeam ca poate este si vreo substanta care dizolva, am sa incerc pe la vopsitorii poate stiu ei ceva.

Apa curata adezivul dar in prima faza.

Eu iti recomand CIF de curatat aragazul, o iei la frecat cu o carpa batraneste pana dispare pata. Nu zgarie vopseaua daca nu insisti prea mult.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu feon sau pistol de aer cald ai incercat?

Sau chiar cu apa! Asa-i cind citim posturile-n diagonala...

 

Man, eu zic s-o lasi asa ca e posibil sa-ti para rau. Nu prea exista nimic care sa dizolve superglue-ul si sa nu atace vopseaua. Fix timpenia asta am facut-o eu, scapasem niste superglue pe capaculd e la ambreiaj si am dat cu acetona - s-a dizolvat lacul de pe aluminiu. Daca nu e foarte deranjanta pata lasa asa. Parerea mea.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Apa curata adezivul dar in prima faza.

Eu iti recomand CIF de curatat aragazul, o iei la frecat cu o carpa batraneste pana dispare pata. Nu zgarie vopseaua daca nu insisti prea mult.

 

am sa incerc si cu cif desi am curatat cu un fel de solutie pt aragaz fara vreun rezultat

 

Sau chiar cu apa! Asa-i cind citim posturile-n diagonala...

 

Man, eu zic s-o lasi asa ca e posibil sa-ti para rau. Nu prea exista nimic care sa dizolve superglue-ul si sa nu atace vopseaua. Fix timpenia asta am facut-o eu, scapasem niste superglue pe capaculd e la ambreiaj si am dat cu acetona - s-a dizolvat lacul de pe aluminiu. Daca nu e foarte deranjanta pata lasa asa. Parerea mea.

 

 

Caline pt mine e deranjanta mai ales ca nu are alte zgarieturi si cand ma uit cu drag la ea exact pata aia imi sare in ochi :D

Insa o iau usor sa nu o stric mai tare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa incerc si cu cif desi am curatat cu un fel de solutie pt aragaz fara vreun rezultat

 

 

 

 

Caline pt mine e deranjanta mai ales ca nu are alte zgarieturi si cand ma uit cu drag la ea exact pata aia imi sare in ochi :D

Insa o iau usor sa nu o stric mai tare.

Man, daca vopseaua nu are o culoare prea ciudata si nu e mare pata, sa stii ca nu e mare lucru sa bagi smirghelu in ea. Apoi cumperi un spray cu grund si unul la culoare si refaci vopseaua. Iti trebuie insa putina experienta la vopsit sa nu faci dare si alte boacane. Dar nu e greu.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am sa incerc si cu cif desi am curatat cu un fel de solutie pt aragaz fara vreun rezultat

 

Caline pt mine e deranjanta mai ales ca nu are alte zgarieturi si cand ma uit cu drag la ea exact pata aia imi sare in ochi :D

Insa o iau usor sa nu o stric mai tare.

Da, stiu senzatia f bine, dar dusmanul binelui e mai binele. Sa nu cumvasa plingi dupa ce o "repari". Sa stii ca e munca la retusat, nu gluma. Daca n-ai timp ori rabdare lasa-l asa sau du-l la cineva.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...