Sari la conținut

AJUTOR PIESE


Postări Recomandate

as avea nevoie de urmatoarele piese,care se pare ca nu se mai pot comanda OEM.Daca stie cineva ceva piese sh,sau after market,sau vreun motor intreg,va rog sa ma anuntati.

Piesele sunt urmatoarele:

post-44338-1245770033_thumb.png

piesa nr 2

 

 

 

 

 

 

post-44338-1245770053_thumb.png

piesa nr 9

 

Multumesc

 

 

P.S am mai deschis undeva acest topic ,dar nu stiu din ce cauza, nu il mai gasesc.Scuze daca am repet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:)

nu,nu cred ca e cazul.Piesele de pe Xr 250 R de 1991 se gasesc OEM,nu e problema,si pot spune ca sunt "relativ" ieftine,problema e daca ar fi bune la mobra mea.Daca le comand,o fac pe chelia mea,daca nu sunt bune nu imi da nimeni banu' inapoi pe ele.

Ar fi ok parerea unui super cunoscator de XR-uri ,ba mai mult unul care s-a intilnit cu problema mea,de a pune piese pe o mobra/an de pe aceasi tip de mobra ,dar alt an.

Din pacate pentru mine,aceste piese sunt unele din putinele care nu se mai fabrica pe anul meu,restul ....fara probleme:supape,piston,segementi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Am o mica nelamurire...de unde stii ca nu se mai fabrica piesele, cine ti-a spus? Ca si noi am patit chestia asta, cu un rulment la CBR. La reprezentanta ne-au spus ca nu se mai fabrica. Pana la urma se pare ca doar la reprezentanta nu se mai fabrica..in alte parti, da :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uita-te aici si vezi daca se potrivesc codurile: http://www.cmsnl.com/honda-xr250_model377/

Have fun.

 

Daca te uiti cu atentie la postul lui Mao vei vedea ca acelea sunt preturi pentru EXACT CODURILE cerute, de asta il intrebam de unde stie ca nu se mai fabrica...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Piesele de pe Xr 250 R de 1991 se gasesc OEM,nu e problema,si pot spune ca sunt "relativ" ieftine,problema e daca ar fi bune la mobra mea.

 

daca se potrivesc cu ce?

Omu' a zis ca nu stie daca se potrivesc piesele de la modelul 1991 la modelul lui, si asta poate sa-si dea seama dupa codurile de pe acel site (sint ambele modele).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Va multumesc pentru ajutorul si parerile de pina acum.

Imi este greu sa exprim in cuvinte ce simt cind ma uit la motor si zace bucatele bucatele in doua cutii.

De unde stiu ca aceste piese nu se mai fabrica?

In iarna am cumparat din Germania,piese pentru acelasi "utilaj" de la o reprezentanta Honda.

Acum,avand nevoie de piese,am apelata tot la ei.

Piesa nr .9 se mai poate comanda,dar piesa nr.2 NU SE MAI FABRICA,imi spuneau ei.

OK.Am inceput sa sap internetul.

Am ajuns la fel de fel de site-uri de specialitate sau mai putin.

Printre ele am dat si peste:

http://zsf-motorrad.de/ care trimit si in Romania(pret colet de bun simt)

http://www.oemmotorparts.com/

http://www.motogrid.com/

http://www.cmsnl.com/

Am luat legatura cu primii si dupa ce am comandat ,mi-au dat un telefon si mi-au spus ca piesa nr.2 NU SE MAI FABRICA,si ca nu imi pot trimite piesa.

Piesa nr.9 e ok,se poate comanda.

Din ce am cautat eu pe net la anul 1984 piesa nr.2 are un cod Honda -1698901 sau pe site-uri 23220-KK1-000 care e similar cu HONDA XL 250 R din acelasi an.

Dupa acest an,1984 > nr.piesei nr.2 nu mai este acelasi la urmatorii ani.

La intrebarea mea catre zsf-motorrad.de,daca se poate comanda piesa de la alte modele XR/XL din alti sau aceasi an de fabricatie,am primit acelasi raspuns:se poate dar in caz ca nu se potriveste piesa nu se mai poate returna.

Nimeni,nu a putut sa imi spuna 100% sigur,pina acum,daca piesa nr.2 ar fi buna de la un Xr 1985 (de unde se pare ca se mai poate comanda) sau XL 1984/1985.

La pretul piesei,nu ma risc sa comand fara aceasta certitudine.

Pentru posesorii de XR din ani similari,atentie la decompresor,deoarece din cauza lui mi s-a rupt mie piesa asta.La mine din maneta pleca un cablu,iar de acolo nu mai pleaca inca unul(asa cum ar fi trebuit,vezi foto).

post-44338-1246875891_thumb.jpg

Chiar daca modelul din poza nu e din 1984,ci 1993(parca) sistemul e acelasi.

Al doilea cablu ,care pleaca de unde ajunge primul cablu,ar avea rolul( asa am inteles) de a proteja cutia in momentul in care dai la pedala(chiar daca e pe N,cutia).La mine acest cablu nu a a existat.

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum am spus,masuratori:

post-44338-1246912045_thumb.jpg

post-44338-1246911610_thumb.jpg

post-44338-1246911730_thumb.jpg

post-44338-1246911998_thumb.jpg

post-44338-1246911917_thumb.jpg

post-44338-1246911964_thumb.jpg

post-44338-1246912367_thumb.jpg

post-44338-1246912421_thumb.jpg

post-44338-1246912518_thumb.jpg

post-44338-1246912583_thumb.jpg

post-44338-1246912779_thumb.jpg

post-44338-1246912986_thumb.jpg

post-44338-1246913061_thumb.jpg

post-44338-1246913261_thumb.jpg

 

De asemenea,uitandu-ma pe fisele de piese am observat,ca 98% dintre codurile si dimensiunile(acolo unde le dau) pieselor ,la modelul 1984(meu) si 1985 din cutie/transmisie sunt aceleasi,mai putin codul piesei ce imi trebuie mie 1984 23220-KK1-000 .....1985 23220-KK0-770.

Pinioanele de viteza au acelasi numar de dinti,garniturile aceleasi dimensiuni s.a.m.d.

Sunt tentat sa comand piesa de pe 1985,ma gindesc ca daca piesa ce ma intereseaza era modificata,erau modificate si restul de piese.

Mainshaftul,pinionul principal au acelasi cod si numar de dinti(13).

Atasez o lista cu piesele comune pentru pareri.

coduri_piese_1984_1985.doc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ok am inteles. Ideea era in felul urmator: daca vrei si ti s-a parut ok pretul spus de Mao o sa ne interesam exact ce si cum daca intr-adevar se pot aduce piesele sau nu. La o prima cautare DUPA CODURILE date de tine le-am gasit. Si noi am patit la fel cu un rulment si pana la urma l-am gasit. La fel ni s-a spus ca nu se mai fabrica etc etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul nu mi se pare ok,dar mi se pare ok in conditiile in care as putea sa fac rost de ele.

Sunt curios. :laugh:

Editat de 6speed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pretul nu mi se pare ok,dar mi se pare ok in conditiile in care as putea sa fac rost de ele.

Sunt curios. :laugh:

 

Ok o sa iti dau un pm pe dupa masa cu un termen de livrare si o sa te rog sa imi spui ca vrei sa le comandam.

PS: pai ori e ok ori nu e ? :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

multumesc inca odata pentru ajutorul acordat,Danei,din pacate pentru mine nu a fost sa fie.

Postez 2/3 poze cu caprita.

Fericita si trista.

La loc saparea!!!

post-44338-1246974440_thumb.jpg

post-44338-1246974456_thumb.jpg

post-44338-1246974541_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:blink:

nu,nu renunt la ea,daca era sa renunt renuntam atunci cind i-am montat piston,segmenti,supape,Oem .

Acum cind ma desparte doar o piesa de zgomtul motorului,cu atit mai mult.

Am filmat citeva iesiri,si din cind in cind mai ma uit sa aud sunetul mobrei.............. :laugh: ,ce vremuri.

Am vorbit cu cineva,si voi experimenta varianta de a face piesa la strung,iar pentru tratamentul termic,cica ar avea si ceva laborator specific,astfel incit piesa rezultata sa si tina la stresul de acolo,si sa nu cedeze imediat&instant.

cel ce incearca sa ma ajute si-a facut o biela acolo si tine si in ziua de azi biela aia.

Asa ca.......imi tin pumnii strinsi.

Momentan,astept pareri,referitor la piesa de pe modelul 1985,sau xl 250 R,adica daca stie cineva sigur ca ar fi ok piesele .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Pai stai ca am tot citit si tot nu am priceput...referitor la CARE piesa zici..ca ai dat coduri pentru doua. Zii ca daca e o sa ma uit pe microfiche si o sa incerc sa imi dau seama daca sunt aceleasi coduri au ba.

Spune clar ce anume sa caut si la ce modele...si cum gasesc te anunt .

 

PS: Cu placere si nu ai pentru ce!

 

PS: cat despre filmari stiu ce spui..toata iarna m-am uitat la filmuletele de anul trecut :blink:

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici un link care sper sa te lamureasca.

link catre microfiche honda xr200 din 84

 

Daca ai timp incearca sa iti dai seama de urmatoarele aspecte: ai date pentru ani de fabricatie 84-85 si 86-93. In ceea ce priveste transmisia am observat ca ar fi cam aceleasi coduri.

Din pacate pentru 83 nu au pe site.

Sper sa iti fie de ajutor.

Daca gasesti ce te intereseaza si este la an de fabricatie 93 spune si o sa vedem care e pretul, tot ala sau poate altul. Desi daca e acelasi cod ma indoiesc sa fie altul.

Bafta!

 

PS: stii care e culmea? ca pana in 90 nu imi gaseste decat modelul de 200 nu si de 250...hmm? care sa fie explicatia?

Editat de sailordana8
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma refeream la ax.

Despre el spuneam ca incerc sa il fac la strung.

Cealalata piesa,furca aia,numarul 9 din poza,care de fapt in exteriorul motorului are rolul de fi prinsa de ea pedala de schimbator,aia am comandat-o ieri.

Axul e ultima problema pe care o mai am.

Toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca daca nu e acelasi cod,2 piese nu sunt identice.

Toate fotografiile ce le vizionez cu transmisia,acel ax,ca de altfel numarul total de piese,felul in care arata in poza,ai impresia ca se foloseste aceasi poza din 1984-1991,de fapt,dupa acest an si in poze unele piese incep sa arate altfel.

E greu sa cumperi o piesa doar pentru ca ea seamana in niste poze(cum as fi tentat sa o fac in disperarea mea),si cu alt numar de piesa.

23220-KK1-000 e codul piesei din 1984(al meu) si 23220-KK0-770 al Xr 250 R 1985 si care mai tirziu a fost inlocuit de 23220-KK0-405.

De asemenea am gasit o poza pe net,unde la transmisie scria 1984-19919(wtf?)!!!

Nemtii ,pe a caror pagina de net am gasit piesele,dar s-a dovedit a nu mai putea sa imi aduca axul,si pe care i-am intrebat daca pot comanda de pe alt model Xl/Xr 1985>,nu au spus ca nu pot au spus ca ei nu pot garanta ca piesa va fi aceasi.

De la ei am comandat in final furca aia.

Daca e sa te uiti pe fiecare an incepind din 1984>1991,intr-adevar poza e aceasi,sau cel putin asa pare.

Am gasit un motor complet,dar din 1996,cu rezervorul de ulei in cadru,la mine nu e asa.

Imi spunea cineva,ca mai bine il cumpar pe ala,si fac fel de fel de "tiganii" si ajustari ca sa puste pe cadrul meu,dar macar voi gasi piese mai usor pe viitor,motorul avind doar 13 ani vechime si nu 25 :blink: .

Personal nu imi plac cirpiturile si faza cu "las' ca merge si asa",dar in stadiul in care sunt acum,chiar nu vad ce alte optiuni as avea.......

Am gasit pe bay piesa,zic :"uite ba ,ce bou sunt;nu caut eu unde trebuie".

"Ax cutie de viteza Honda Xr 250 350 400 500 R 1984"....de fapt cind citeai scria ca provine de la Honda XL 500 din 1986.

Am trimis un mail vinzatorului,intreband daca stie cumva daca piesa ar merge montata si pe modelul meu,de altfel acesta face parte si din descrierea lui.

Raspuns:i dont know.

Toate astea datorita lipsei unui cablu,sau mai bine zis din cauza unui decompresor incomplet !!!

Schimba vitezele usor si lin,fara smucituri sau alte de genu'.

...........................................

Multumiri

post-44338-1247083999_thumb.png

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

eu ma refeream la ax.

Despre el spuneam ca incerc sa il fac la strung.

Cealalata piesa,furca aia,numarul 9 din poza,care de fapt in exteriorul motorului are rolul de fi prinsa de ea pedala de schimbator,aia am comandat-o ieri.

Axul e ultima problema pe care o mai am.

Toti pe care i-am intrebat mi-au spus ca daca nu e acelasi cod,2 piese nu sunt identice.

Toate fotografiile ce le vizionez cu transmisia,acel ax,ca de altfel numarul total de piese,felul in care arata in poza,ai impresia ca se foloseste aceasi poza din 1984-1991,de fapt,dupa acest an si in poze unele piese incep sa arate altfel.

E greu sa cumperi o piesa doar pentru ca ea seamana in niste poze(cum as fi tentat sa o fac in disperarea mea),si cu alt numar de piesa.

23220-KK1-000 e codul piesei din 1984(al meu) si 23220-KK0-770 al Xr 250 R 1985 si care mai tirziu a fost inlocuit de 23220-KK0-405.

De asemenea am gasit o poza pe net,unde la transmisie scria 1984-19919(wtf?)!!!

Nemtii ,pe a caror pagina de net am gasit piesele,dar s-a dovedit a nu mai putea sa imi aduca axul,si pe care i-am intrebat daca pot comanda de pe alt model Xl/Xr 1985>,nu au spus ca nu pot au spus ca ei nu pot garanta ca piesa va fi aceasi.

De la ei am comandat in final furca aia.

Daca e sa te uiti pe fiecare an incepind din 1984>1991,intr-adevar poza e aceasi,sau cel putin asa pare.

Am gasit un motor complet,dar din 1996,cu rezervorul de ulei in cadru,la mine nu e asa.

Imi spunea cineva,ca mai bine il cumpar pe ala,si fac fel de fel de "tiganii" si ajustari ca sa puste pe cadrul meu,dar macar voi gasi piese mai usor pe viitor,motorul avind doar 13 ani vechime si nu 25 :blink: .

Personal nu imi plac cirpiturile si faza cu "las' ca merge si asa",dar in stadiul in care sunt acum,chiar nu vad ce alte optiuni as avea.......

Am gasit pe bay piesa,zic :"uite ba ,ce bou sunt;nu caut eu unde trebuie".

"Ax cutie de viteza Honda Xr 250 350 400 500 R 1984"....de fapt cind citeai scria ca provine de la Honda XL 500 din 1986.

Am trimis un mail vinzatorului,intreband daca stie cumva daca piesa ar merge montata si pe modelul meu,de altfel acesta face parte si din descrierea lui.

Raspuns:i dont know.

Toate astea datorita lipsei unui cablu,sau mai bine zis din cauza unui decompresor incomplet !!!

Schimba vitezele usor si lin,fara smucituri sau alte de genu'.

...........................................

Multumiri

 

Aha, am inteles. Pai ce sa mai zic? Pe ebay iti poti lua teapa daca nu esti atent exact la ce este scris in corpul textului la explicatie si nu la ce scrie in titlu. Culmea este ca piese apar mai mereu deci nu trebuie sa disperi. E adevarat ca la modele mai ciudate se poate ca sa nu apara in veci piese :laugh:

Am intrebat si eu pe diversi vanzatori la un moment dat daca se potrivesc piesele lor si unul dintre ei mi-a raspuns ca nici macar nu a auzit de tipul ala de motocicleta LOL.

Ce sa zic? Daca ai incredere in strungar si stii cum lucreaza si ca ti-ar face un lucru bun, du-te la el. Asa macar stii ca ai avea piesa si ar merge motocicleta. E adevarat ca in Romania nu prea se mai lucreaza la calitate ci mai mult la cantitate, si de asta nu poti fi in ziua de asta sigur de cat o sa te tina ceva "facut" nu cumparat de gata, dar asta e alta poveste.

Iti urez bafta inca o data si chiar m-as bucura sa imi spui in scurt timp ca merge XRul tau!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat legatura cu colegul Karpatenwolf,ramine de vazut cum evolueaza treaba.

Nu dispun de finante corespunzatoare in momentul de fata,dar la modul cum arata mobra de facuta bucati,as fi fost tentat sa ii fac o revigorare,sablare+vopsire,ca ar fi fost necesare pe ici pe colo.

Voi reveni cu stiri.

Multam.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

am luat legatura cu colegul Karpatenwolf,ramine de vazut cum evolueaza treaba.

Nu dispun de finante corespunzatoare in momentul de fata,dar la modul cum arata mobra de facuta bucati,as fi fost tentat sa ii fac o revigorare,sablare+vopsire,ca ar fi fost necesare pe ici pe colo.

Voi reveni cu stiri.

Multam.

 

LOL pai asa e cand nu merge mobra ce sa ii faci..mai o vopsea, mai un cauciuc :blink:

Lasa ca o faci tu pana la urma. e de treaba colegul mai sus mentionat, mi-a ajutat un prieten din Sibiu. Sper sa te poate ajuta si pe tine.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...