Sari la conținut

Replici cadre


ALT_ZOLA
 Share

Postări Recomandate

Salut , a incercat cineva de la noi sa faca o replica dupa cadre clasice ?

pana in 30 eventual racere sau bobbere facute de indian ?

 

caut ceva in genul asta

 

post-49375-1245798038_thumb.jpg

 

sau

 

 

post-49375-1245798412_thumb.jpg

 

ma gadesc sa incerc sa imi fac un soi de ,,replica'' dar cu alta motorizare , daca are cineva ceva documentaie un link ceva , cu niste dimensiuni , unghiuri etc etc as fi recunoscator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:) Asa v'oi face ! sa vedem macar daca reusesc sa fac un cadru care sa semene cat de cat cu unul original , ca de cumparat , slabe sperante , cadrul asa stiu cum vine , ma refer la cate suduri sunt facute , catetevi .. etc. ce se poate vedea din poze . Am pus bazele unui jug fix dar , imi trebuiesc niste cote ceva , asa ochiumoteric nu prea merge , bauiesc ca cine l-a facut avea si el o diploma ceva , a luat in calul ceva forte , torsiuni.

Pe urma ma gandesc ca ar trebuii si un plan de furca caci nu e chiar asa de usor de facut pe cat pare (mai ales ca are multe indituri ce trebuiesc facute . ) . Din pozele pe care le'am gasit pe net vad ca bratul oscilant ar fi permendicular cu solul , deci in functie de unghul furcii se poate afla usor dimensunea lui (lungimea) , apoi , foile de arc cum cu siguranta nu o sa gasesc sau nu o sa imi permin sa iau originale , le v'oi face din foi de arc de masina numarul si dimensiunea lor se pot modifica usor . partea a treia ce trebuie gantita este acel mic levier care leaga rota de bratele fixe ale furcii si bratul oscilant , aici ar trebuii vazut destul de exact dimensiule .

 

Multumesc . de interes .

Editat de ALT_ZOLA
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

Lasa vorba si du-te la Basty, are 2 acolo daca vrea o sa te lase sa le masori, dar cel mai bine lasa-l pe el sa le faca, are experienta.Cu Indianul mai subtzire in Romania.

Apropo:Si cum inmatriculezi acest utilaj?Presupun ca ai un motor... :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa il fac eu , bine unele componenete nu am cu ce sa le fac (tevile indoite) , imi place mult sa ma implic in ceva , sa am satifactia de lucru facut cu mana mea , chair am fcaut acum cativa ani un Kart dala cu motor de mobra mergea ok , deci nu am chair doua maini stangi . Motoare am ceva .. unul de mobra care e dus .. si un 125 dar este orizontal .Ma gadesc sa fac prima motorizare cu un motor de mobra sau ceva ieftin , sa nu dau banii aiurea pe un motor si apoi sa ma trezesc ca nu pot follosii mobra :) , daca totul este ok atunci o saiau un monocilindi mai mare probabil un java ? Cat despre inmatriculare am pe cineva la RAR care ma poate ajuta , practic daca moto iese ok din toate punctle de vedere se poate inmatricula ca prototip sau conceptie propie (ce de genul ) dar dureaza ceva ... timp alergatura dupa hartii etc etc , a doua varianta ar fi folosirea in componenta cadrului a unei bucati cu seria sau seria unei motociclete reale ''de firma'' iar ''indianul'' se v'a inmatricula ca modificare/imbunatire a acesteia .iar daca pana voi termina eu semi-indianu' sae schimba ceva sau nu mai poate tipul sa ma ajute .. o sa marg cu ea pe stradute si /sau fara sa atrag atentia pana o sa gasesc o rezolvare , dar dupa cate mi'a zis mie tipul nu ar avea dece sa fie problema atat timp cat este ''streat legal'' si pot prezenta un proiect (pe hartie) care sa dovedeasca oarecum ca este facuta cu cap nu tevi din gard .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

este tutorial de facut rezervoare facut de Corwell

 

poate exista si de cadre

 

Am gasit un tutorial si pt. cadre, sudura si prelucrarea tevilor, am adaugat aici si linkul direct catre cel de rezervoare:

 

Building a Chopper Chassis - http://thepiratebay.org/torrent/3651480/Bu...ovell_(imburne)

See a chopper frame built before your eyes! Ron Covell goes through the entire process, starting with an overview of frame design, explaining the concepts of rake, trail, and stretch.

He covers the use of chassis jigs, then goes on to show how to bend and fit tubing to create a chopper frame to match any design. Ron?s clear and detailed explanations will help any builder get on the road quickly, with a minimum amount of wasted effort.

He also shows the use of both entry-level and high-end tools for layout, cutting, and bending. With the excellent instruction found here, building a frame may be an easier project than you imagine! DVD - 70 minutes

 

TIG Welding Basics - http://thepiratebay.org/torrent/3647745/Co...asics_(imburne)

TIG welding has been long recognized as the premiere welding process, which can make beautiful, strong welds on nearly any metal. In this easy-to-follow program, Ron Covell covers the basic processes used for TIG welding, covering proper machine setup, joint preparation, electrode selection and preparation, torch technique, and perhaps most importantly, what to check for when things go wrong! Ron?s thoughtful description of the welding process, coupled with the close-up photography that brings the action into clear view makes the seemingly difficult process of TIG welding easy to understand.

 

Working with Tubing - http://thepiratebay.org/torrent/3647747/Co...ubing_(imburne)

This video is filled with fantastic close-up shots, which bring the action into clear view. Ron Covell shows dozens of ways to work with tubing, including bending with heat, bending with both inexpensive and high-end tube bending machines, mitering, flaring, and tapering tubing. There is an extensive section that deals with using U-bends, showing how to create anything from simple water pipes to elaborate headers. Most of the techniques use only simple shop equipment! You?ll love it!

 

Making Motorcycle Gas Tanks - http://thepiratebay.org/torrent/3647859/Co...Tanks_(imburne)

This two-part DVD takes you step-by-step through the fabrication of two motorcycle gas tanks. In Part 1, Covell makes a pretty basic symmetrical tank for a custom V-Twin. In Part 2, he creates a very unusual asymmetrical tank with sweeping curves. I think even my grandmother could make a gas tank with Covell?s instruction.

Editat de vali_slayer
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact astea am icercat sa le dau si jois azi noapte , si u chiu cu vai am reusit .

Mi-a placut ca primadata iti arata cum se face elentul X sa zicem cu scule ''pro'' api cu ce mai gasesti si in casa :laugh:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Exact astea am icercat sa le dau si jois azi noapte , si u chiu cu vai am reusit .

Mi-a placut ca primadata iti arata cum se face elentul X sa zicem cu scule ''pro'' api cu ce mai gasesti si in casa :laugh:

 

 

 

 

Imi cer scuze pentru scrisul infect de mai sus.

Cred ca pana la urma o sa fac in felul urmator .. o sa imi modific un cadru de java ... ca dasta am ... ii lungesc bratul oscilant si o las mai jos si o fac hardtail , nu te alta dar scule cu ce sa fac nu am ma ingrijoreaza foarte mult indoitul tevilor , apoi prelucrarea capetelor .

Proiectul de indian o sa il pun in stanby deocamdata sa vad ce pot sa adun pana imi vine iara ''boala'' pe el , pana atunci ma apuc sa imi fac un bobber micut , caci in momentul de fata sunt pieton :| i plin sezon asta nu'i bine .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...