Sari la conținut

Accident Inspre Targoviste


dankrp
 Share

Postări Recomandate

  • Răspunsuri 58
  • Created
  • Ultimul Răspuns

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

[...] si daca razvan venea cu 2 km/h,sau cu 51 km/h sau cu 300 km/h,neacordarea de prioritate e aceeasi,iar deznodamantul (a se citi ACCIDENT) e acelasi. [...]

 

Cu tot respectul, nu sunt de acord cu aceasta asertiune si cred ca nici legea nu e. Imagineaza-ti cum e sa traversezi, spre exemplu, linia dreapta de la Hungaroring, cand vin monoposturile cu 320 km/h. Am stat in pit-uri acolo si stiu. Zgomotul e prea mare si reflexile din toate partile sa te iei dupa el. Poate ca vezi ceva, dar sigur nu poti aprecia o asa viteza, decat dupa multa experienta. Eu nu cred ca dintre noi ar avea curajul sa traverseze acolo. Si atunci ce te face sa crezi ca se poate acorda prioritate pentru viteze de gen 200 km/h sau 300 km/h cum spui tu? Ai traversa la Hungaroring, daca nu ai avea prioritate? Si daca ai avea, ai indrazni?

 

De aici si culpa comuna. Si nu e adevarat ca viteza nu se poate determina si cu alte mijloace legale. Printr-o expertiza tehnica se poate determina viteza fiecarul vehicol implicat, desigur cu o marja de eroare care se precizeaza.

 

Si acum, daca e clar ca nu se poate circula pe un drum cu orice viteza intr-un mod sigur, unde tragem linia? Nu e linia tocmai viteza legala?

 

Toate bune si insanatosire grabnica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cu tot respectul, nu sunt de acord cu aceasta asertiune si cred ca nici legea nu e. Imagineaza-ti cum e sa traversezi, spre exemplu, linia dreapta de la Hungaroring, cand vin monoposturile cu 320 km/h. Am stat in pit-uri acolo si stiu. Zgomotul e prea mare si reflexile din toate partile sa te iei dupa el. Poate ca vezi ceva, dar sigur nu poti aprecia o asa viteza, decat dupa multa experienta. Eu nu cred ca dintre noi ar avea curajul sa traverseze acolo. Si atunci ce te face sa crezi ca se poate acorda prioritate pentru viteze de gen 200 km/h sau 300 km/h cum spui tu? Ai traversa la Hungaroring, daca nu ai avea prioritate? Si daca ai avea, ai indrazni?

 

De aici si culpa comuna. Si nu e adevarat ca viteza nu se poate determina si cu alte mijloace legale. Printr-o expertiza tehnica se poate determina viteza fiecarul vehicol implicat, desigur cu o marja de eroare care se precizeaza.

 

Si acum, daca e clar ca nu se poate circula pe un drum cu orice viteza intr-un mod sigur, unde tragem linia? Nu e linia tocmai viteza legala?

 

Toate bune si insanatosire grabnica.

 

1)oare ce viteze avea Razvan inainte si in timpul impactului?Poate vreo motocicleta sa prinda o asemenea viteza incat sa nu poata fi vazuta?Un obiect de 70x160 cm cu un far puternic poate fi vazut chiar daca ciurcula cu viteza sunetului;chiar si la o viteza de peste 200 m/sec poti evita accidentul daca doresti sa iti intorci solnitza pe "mar'nea ailalta" a ulitzei;

2)faptul ca ai cashtigat la pufuletzi un bilet la Hungaroring nu inseamna nimic pentru mine decat lauda de sine...care nu prea miroase :moto: ;in plus,acolo sunt niste regulamente ce nu pot fi incalcate,spre deosebire de regulamentul nostru de circulatie rutiera (vezi O.U. 195/2002 si H.G. 85/2003) care este terfelit de tot mai multi participanti la trafic;

3)in cazul accidentelor rutiere,"culpa comuna" se stabileste de catre organele competente in urma analizarii probelor si a incalcarii regulilor de circulatie de catre ambii participanti la trafic;din accidentul de fata reiese ca solnitza a intors fara sa se asigure;viteza motocicletei nu a fost inregistrata de nici un aparat radar,insa,daca era undeva de domeniul fantasticului in momentul impactului,bietul Razvan nu mai trecea pe la Floreasca;imagineaza-ti ca esti pieton si te loveste o masina cu mai mult de 50 km/h;crezi ca s-ar mai vorbi doar de rani(grave,intradevar) la un picior?eu zic ca te-ar "ambala" frumusel,cu funditza la colet numai dupa ce te-ar identifica dupa mulajul dentar;

4)"linia=viteza legala"...mda,intr-o societate ideala;insa,ca sa respecti regulile ar trebui ca si ceilalti sa le respecte in totalitate,iar in cazul asta nici un vehicul (deci nici motocicleta) nu ar avea voie PRIN CONSTRUCTIE sa depaseasca 130 km/h;vrei sa facem o petitie catre toti producatorii de autovehicule?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa nu ne mai balacarim unii pe altii...Si eu sunt de acord cu ce a spus big_ipaq. Daca vi ca descreieratu cu 200/h intr-o zona cu vizibilitate redusa si te pocneste careva din neatentie...atunci este culpa comuna.

 

Mentionez inca o data ca Razvan NU avea viteza iar butonul de semnalizare dupa impact indica faptul ca semnalizarea stanga era aprinsa ca si farul de altfel. Deci...individul care era sa il omoare pe Razvan a intors dobitocu dracu pe linie continua ca si cum ar fi fost pe tarlaua lu` ma-sa fara sa se sinchiseasca sa se mai si asigure

Grrr...iar ma enervai

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

@Andyatf: multumesc. Eu nu m-am referit la accidentul lui Razvan. Faceam referire doar la textul care l-am citat. Nu am spus sau insinuat ca Razvan avea viteza sau ca era de vina, ba chiar dimpotriva. Am raspuns doar unei teorii cu care nu sunt de acord.

 

@AutoVIP: textul tau, e raspuns suficient pentru cititorii inteligenti. M-ai scutit de un efort suplimentar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.


MOTOCICLISM.ro
Grup Facebook: +36000 membri
Înscrie-te în grup
Discutii despre motociclism pe Facebook
 
BIKESHOP.ro
Grup Facebook: +18000 membri
Înscrie-te în grup
Anunturi de vanzare - cumparare pe Facebook.


×
×
  • Creează nouă...