Sari la conținut

Cat De Intins Trebuie Sa Fie Lantul ?


Postări Recomandate

Hi,

Ca proaspat colindator cu Enduroul pe coclauri, am o dilema :moto: in ceea ce priveste intinderea lantului la motorasul meu. E vorba de un KTM 250 EXC R iar lantul mi se pare cam moale, cu o cursa de 5-6 cm.

E normal asta pentru un Enduro sau mai trebuie intins lantisorul ?

Multumesc pentru sfaturi :moto: .

Roli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

La mine, la Africa Twin, spune ca lantzul trebuie sa aibe un joc de 3 cm la mijlocul distantzei dintre pinionul de fatza shi cel de spate de pe roata... Kestia ii ca cel mai bine e sa cautzi in manualul de service al motorului, pe care cu putzin noroc o sa-l gaseshti pe net, pentru ca acolo itzi scrie cat trebuie sa fie jocul lantzului. Din cate shtiu eu, el difera de la motor la motor...

 

DDC

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Hi,

Ca proaspat colindator cu Enduroul pe coclauri, am o dilema :moto: in ceea ce priveste intinderea lantului la motorasul meu. E vorba de un KTM 250 EXC R iar lantul mi se pare cam moale, cu o cursa de 5-6 cm.

E normal asta pentru un Enduro sau mai trebuie intins lantisorul ?

Multumesc pentru sfaturi :moto: .

Roli

 

In functie de cursa suspensiei se lasa lantul mai slab, pentru ca atunci cand se aliniaza pinionul primar,articulatia basculei si roata spate, sa nu fie supratensionat. Eu am tot enduro si lantul trebuie sa aiba joc sus-jos , cu motorul pe cric, 4 cm. La tine e f posibil sa trebuiasca lasat si mai slab. Verificarea daca nu stii cat zice producatorul: pui pe cineva greu pe mpotociclta sa comprime suspensia pana la alinierea pomenita mai sus. Verifici lantul sa fie intins, fara burta, dar nu "tambal" , adica sa nu forteze in rulmenti.

 

 

:moto:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Merci pentru info exacta Ketemeu! Am gasit intre timp site-ul respectiv, cu mai multe informatii legate de capritza portocalie.

Salut

Roli

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...