Sari la conținut

Oglinda rupta Kawasaki ER-6N


Postări Recomandate

Ajutor, va rog! Duminica m-am intors de la Targu-Mures, de la festivalul Peninsula. Pe centura de vest a Ploiestiului, oglinda din stanga mi s-a pliat spre spate, mi s-a parut ciudat ca nu aveam viteza. Cand am vrut s-o reasez in pozitie normala, am ramas cu ea in mana :angry: . E un sistem de prindere foarte prost, am mai avut probleme cu el, acum s-a rupt capatul bratului, partea filetata. In plus, bratele oglinzilor sunt cam scurte, si in loc sa vad in spate, imi vad mai mult umerii. As vrea sa schimb oglinzile, si aici as avea nevoie de ajutor, ca nu stiu ce s-ar potrivi. Atases foto, pentru a vedea cum s-a rupt bratul.

Va multumesc!

Cu stima!

post-20025-1248765806_thumb.jpg

post-20025-1248765840_thumb.jpg

post-20025-1248765855_thumb.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Ajutor, va rog! Duminica m-am intors de la Targu-Mures, de la festivalul Peninsula. Pe centura de vest a Ploiestiului, oglinda din stanga mi s-a pliat spre spate, mi s-a parut ciudat ca nu aveam viteza. Cand am vrut s-o reasez in pozitie normala, am ramas cu ea in mana :cheers: . E un sistem de prindere foarte prost, am mai avut probleme cu el, acum s-a rupt capatul bratului, partea filetata. In plus, bratele oglinzilor sunt cam scurte, si in loc sa vad in spate, imi vad mai mult umerii. As vrea sa schimb oglinzile, si aici as avea nevoie de ajutor, ca nu stiu ce s-ar potrivi. Atases foto, pentru a vedea cum s-a rupt bratul.

Va multumesc!

Cu stima!

 

:angry: la naiba,mamiiiiiii m-i sa rupt oglinda,dezastru national! ia si tu un surub de 8 sau 10x40 sau 50 mm,taie-i capul si treci cu el la un sudor sa ti-l sudeze la piciorul oglinzii,atelier,amic ce ai pe acolo.ce naiba e asa de greu...Poti sa-ti prelungesti oglinda sau sa-i dai alta forma cu putina imaginatie din partea lacatusului,sudorului.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

:angry: la naiba,mamiiiiiii m-i sa rupt oglinda,dezastru national! ia si tu un surub de 8 sau 10x40 sau 50 mm,taie-i capul si treci cu el la un sudor sa ti-l sudeze la piciorul oglinzii,atelier,amic ce ai pe acolo.ce naiba e asa de greu...Poti sa-ti prelungesti oglinda sau sa-i dai alta forma cu putina imaginatie din partea lacatusului,sudorului.

 

 

Bine ca esti tu destept. Am cerut ajutor pentru ca avea un sistem de prindere cu o flansa, se vede in poza, iar partea de jos a bratului, deasupra filetului, este conica, si prin strangerea piulitei de 10 se fixeaza in flansa, care la randul ei se infileteaza pe un suport, prins de baza manatei de ambreiaj. Nu este un sistem clasic, pentru ca are partea aia conica si de aici problema mea. Am aparat de sudura, stiu si sa-l folosesc, numai ca bratele sunt din antimoniu, goale pe interior, ca si flansele, ar merge cel mult alamite, la autogen, dar am spus ca vreau sa le schimb pentru ca au brate scurte. Am gasit azi la Louis, multumiri pentru CalinD, si le-am schimbat. Aveau in pachet si flansa care se infileteaza pe baza manetei iar bratul oglinzii se infileteaza direct in el, fara flansa conica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Mi-am luat si eu de pe www.kronaumoto.ro o pereche de oglinzi, "universale" cica, dar nu mi se potrivesc la kawa mea! Alea se termina cu un filet de 10, iar pe coarnele motocicletei am un filet de 17. Cum naiba le unesc eu pe astea doua?! Pot adapta cumva partea aia conica de la oglinzile originale, la astea noi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mi-am luat si eu de pe www.kronaumoto.ro o pereche de oglinzi, "universale" cica, dar nu mi se potrivesc la kawa mea! Alea se termina cu un filet de 10, iar pe coarnele motocicletei am un filet de 17. Cum naiba le unesc eu pe astea doua?! Pot adapta cumva partea aia conica de la oglinzile originale, la astea noi?

 

Sub piesa conica a oglinzii originale mai este una(putin ruginita in poza de mai sus a lui balauronul).Deasfa-o,cu grija,si pe aceea.Inlaturand aceasta piesa vei gasi pe comenzi un filet "mama" de aceasi dimensiune cu filetul "tata" al oglinzilor "universale". Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Vizitator
Răspunde la acest topic...

×   Alipit ca text avansat.   Restituie formatare

  Doar 75 emoji sunt permise.

×   Linkul tău a fost încorporat automat.   Afișează ca link în schimb

×   Conținutul tău precedent a fost resetat.   Curăță editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini din URL.

 Share

  • Navigare recentă   0 membri

    Nici un utilizator înregistrat nu vede această pagină.

×
×
  • Creează nouă...